Тема: Осінній урожай
Предмет: Розвиток мови
Вік: Діти старшої дошкільної групи 5-6 років
Освітня установа: ГБУДОД ООДТДМ ім. В.П.Полянічко
Місто: м Оренбурга
Мета: Узагальнити і систематизувати уявлення дітей про дари осені.
Завдання: Освітні: встановлювати зв'язок між сезонними ознаками природи;
Розвиваючі: розвивати зв'язне мовлення, дружні відносини, вміння працювати в
групі;
Виховні: любов і повагу до природи.
Матеріал: Іграшка їжачок, гумові масажні кульки, ягоди-муляжі,
Необхідне обладнання: Комп'ютер, проектор, екран, диск Е. З Желєзнова "Пісеньки для масажу"
Хід заняття:
1. Організаційний момент
- Доброго ранку! -
Птахи заспівали.
- Гарні люди
Вставайте з пастелі,
Ховається вся темрява по кутках,
Сонце зійшло і йде по домівках.
Ви скоріше до мене підійдіть
І друзів з собою бачите
- Вас в коло, хлопці, збираю!
Поспілкуватися запрошую!
(Діти збираються у вчителя)
2. Вступне слово педагога. Сюрпризний момент.
- Діти, хто це ворушиться у мене під ковпачком? (Їжачок)
Їжачок: Я готуюся до зими, збираю осінній дари. Ось заблукав, допоможіть мені.
- Хлопці, а де живе їжачок? (в лісі)
- Нам треба проводити їжачка в ліс і зібрати для нього осінній урожай.
- Скажіть, яка зараз пора року? (Осінь)
- Який урожай збирають восени? (Фрукти, овочі, ягоди, гриби)
- Сьогодні ми з вами будемо говорити про дари осені і повинні будемо заглянути під фруктовий сад, на город - де ростуть овочі та допомогти їжакові зібрати урожай грибів в лісі.
- Ви готові? Тоді в дорогу
3. Робота по темі «Дари осені в городі»
а) Пальчикова гімнастика «Їжачок» (катання гумового кульки в долонях)
Слайд №2 (по кліку, звучить музика або звучить магнітофонний запис "Пісеньки для масажу" Е. З Желєзнова №17)
- Котиться колючий їжачок,
Немає ні голови не ніжок
Мені по пальчикам біжить
І пихкає, пихкає, пихкає
Бігає туди-сюди,
Мені лоскотно, так, так, так
Іди колючий їжак,
У темний ліс, де ти живеш.
б) Вправа «Назви овочі»
- Подивіться, куди ми з вами потрапили? (На город)
- Хлопці, що росте на городі? Давайте подивимося на слайди
- Як назвати одним словом моркву, капусту, перець, цибулю? (Це овочі)
- Їжачок, ми для тебе зберемо овочі в кошик.
в) Мовне вправа «Прибираємо овочі»
- Як прибирають овочі? Підберіть слова-дії.
- Картопля (викопують)
- Лук (зрізають)
- Редис (висмикують)
- Помідор (зривають)
- Морква (висмикують, а більшу викопують)
- Баклажан (зривають)
- Перець (зривають)
- Буряк (висмикують, а більшу викопують)
- Капусту (зрізають)
г) Вправа «Повтори слова»
- Я покладу їжакові в кошик овочі (муляжі): помідор, огірок, перець, морква, редис.
- Запам'ятав їжачок, що у тебе в кошику лежить?
Їжачок: Немає
- Хлопці, давайте разом з вами повторимо, що у їжачка в кошику, які овочі?
- А тепер нам треба йти, за фруктами.
4. Робота по темі «Дари осені в саду»
а) Вправа «Назви фрукти»
- Поруч з городом, сад. Подивіться, скільки тут дерев
- Подивіться і скажіть, що росте в саду
б) Вправа «Один багато»
- Треба зібрати фрукти для їжачка в кошик.
Їжачок: Тут всіх фруктів по одному, а мені треба багато, щоб всім лісовим жителям вистачило.
- На зображенні одна груша, а їжакові треба багато (груш)
- Одне яблуко, багато (яблук)
- Один банан, багато (бананів)
- Один апельсин, багато (апельсинів)
- Один лимон, багато (лимонів)
- Один мандарин, багато (мандаринів)
в) Вправа «Назви садові ягоди»
- Хлопці, в саду ростуть не тільки фрукти. Подивіться на слад назвіть і скажіть одним словом, що це?
- Їжачок: Таких ягід я ніколи не бачив, не пробував.
- Давайте їжакові розповімо про ці ягодах
- Полуниця кругла, маленька, червона з чорними плямами, солодка
• Ай-да скромниця-полуниця,
Твого не видно обличчя.
Аж горить від сорому.
Ох, не сховатися нікуди.
Їжачок: Але ж цю ягоду збирають влітку
- Їжачок, це особлива ягода. Це такі сорти, які мають здатність до повторного і багаторазового цвітіння і плодоношення, т. Е. За сезон можна збирати по 2-3урожая. Такі сорти називають - ремонтантними і другий збір врожаю у них восени.
- Смородина (форма, розмір, колір, смак)
• Червона смородина
До чого крупна!
Кисленька, начебто,
Але з цукром, смачна!
- Агрус (форма, розмір, колір, смак)
• Чи не кропива, чи не шипшина,
Але шипами так само густий.
Називається - агрус
Цей злий котячий кущ.
д) Вправа «Яка ягода» (слова-ознаки)
- Підберіть слова-ознаки, відповівши на питання який, яка, які?
- Полуниця, яка? (Червона, солодка)
- Малина, яка? (Малинова, жовта, солодка)
- Смородина, яка (біла, чорна, червона, солодка)
Їжачок: Дякую, у мене повна корзина овочів, фруктів і садових ягід. Я бачу стежку в мій ліс. Запрошую вас до лісу, покажу вам осінні дари в лісі.
5. Физкультминутка. Рухове вправу «З їжачком в ліс» (в парах)
Слайд №9 (по кліку, звучить музика або звучить магнітофонний запис "Пісеньки для масажу" Е. З Желєзнова №29)
Їжачок: Я вам покажу доріжку в ліс, а ви виконуйте руху разом зі мною
- Ходить їжачок, без доріжок по лісі, по лісі (постукування пальцями по спині)
І колючками своїми колеться, колеться. (Легке пощипування)
А я їжакові-їжаку ту стежку покажу, (провести вказівним пальцем по боках)
Де катають мишки маленькі шишки (трохи полоскотати)
6. Робота по темі «Дари осені в лісі»
Їжачок: У лісі багато ягоди, тільки ось я не знаю, як вона називається
а) Вправа «Назви лісову ягоду»
- У лісі не тільки багато ягід, а й грибів. Тільки потрібно бути уважним і збирати, які гриби? (Їстівні)
- Подивіться на слайд і назвіть їстівні гриби. (Опеньок, груздь, сироїжка, лисичка)
- Який гриб неїстівний? (Мухомор)
Їжачок: Спасибо большое! У мене повна корзина осіннього врожаю
7. Підведення підсумків
- Назви, які дари осені ми сьогодні збирали для їжачка
Огірок, помідор, баклажан - це ...
Яблуко, груша, апельсин - це ...
Полуниця, малина, смородина - це ...
Горобина, калина, ожина - це ...
Опеньок, сироїжка, груздь - це ...
Їжачок: Велике спасибі! Мені пора прощатися з вами, повертатися додому, готувати свій будиночок до зими. Тепер я знаю не тільки лісові ягоди і гриби, а й фрукти, овочі і садові ягоди. Я всім лісовим жителям розповім про це. Досвіданія.
- Хлопці, нам теж пора повертатися додому. Мені дуже цікаво було з вами сьогодні путішествовала.