Мета уроку: оглядова характеристика давньоруської літератури; виклад історії відкриття «Слова» і подій, що знайшли відображення в ньому; знайомство з дослідженнями «Слова» і його перекладами.
Словникова робота: віршований переклад.
Додаткова література для учнів: В. І. Охотнікова «Давньоруська література. 5-9 класи ». М. Просвітництво.
Хід уроку
1. Бесіда з питань:
- Коли і як починалася російська література?
- Які її перші твори?
- Чим твори давньоруської літератури можуть бути цікаві сучасному читачеві?
2. Фрагменти вікторини «Дізнайтеся по уривку твір і визначте його жанр».
- Хлопці! Які жанри давньоруської літератури ви пам'ятаєте? (Перераховуються всі або частину жанрів. Учитель доповнює. Повчання, повість, слово, ходіння, житіє).
У 8 класі учні познайомилися з жанром літописі ( «Повість временних літ»), військової повісті ( «Повість про розорення Рязані Батиєм»), житія ( «Сказання про житіє Олександра Невського», «Преподобний Сергій Радонезький» Б. Зайцева).
Повчання - це прониклива розмова про духовні цінності.
Повість як правило оповідає про важливі історичні події.
Слово є зразком урочистого красномовства.
В ходінні дається інформація про далекі подорожі.
Вжити дається опис духовних подвигів і добрих справ святих.
- Хлопці! Дайте визначення жанру.
Виробляється спільними зусиллями визначення записується в зошит.
Жанр - історично формується вид літературного твору, який володіє відмінними рисами, ознаками, закономірностями.
- Чи може житіє бути присвячено опису побуту і подвигів розбійників? (Ні. Так як це буде суперечити законам жанру.)
Жанром, за допомогою якого Русь осмислюється своє призначення, свою історію стала літопис.
Літопис - розповідь про події історичної ваги, описуваних «по літах», т. Е. В хронологічній порядку.
«Слово о полку Ігоревім» вважається найвідомішим, значним і художньо досконалим твором давньоруської літератури.
II. Робота зі статтею підручника «Давньоруська література». навчання конспектування
- Які періоди розвитку давньоруської літератури виділяються в даній статті?
- Чим цікавий кожен період, якими творами (жанрами) представлений?
III. Знайомство зі «Словом о полку Ігоревім»
До уроку можна підготувати виставку книг про «Слово» і оглядово познайомити з найбільш цікавими дослідженнями. Це завдання як випереджаючий може виконати заздалегідь підготовлений учень.
VI. Повідомлення вчителя про історичну основу «Слова»
Сучасники по-різному оцінювали події 1185 року ми дізнаємося про це з двох древніх літописів - Лаврентіївському і Іпатіївському. Лаврентіївському літописі різко засуджує Ігоря, зображуючи його самовпевненим і честолюбним князем, недалекоглядним полководцем. У «літописної повісті», яка читається в Іпатіївському літописі, немає прямого засудження князя він викликає навіть співчуття не тільки гідною поведінкою під час битви, а й каяттям в тому, що брав участь в міжусобних війнах і завдав багато страждань Руської землі.
Домашнє завдання
1. Всім: прочитати за підручником текст «Слова», підготувати сподобався фрагмент для виразного читання.
2. Індивідуальне завдання: скласти плани оповіді про похід Ігоря по «Слову» і Іпатіївському літописі, зіставити іхІнформація для вчителя
Грандіозністю відрізняється і пейзаж «Слова», завжди проте конкретний і взятий як би в русі: перед битвою з половцями криваві зорі світло повідають, чорні хмари з моря йдуть. бути грому великому! Іти дощу стрілами з Дону великого, земля гуде, річки мутно течуть, прах над полями лине. Після поразки війська Ігоря широка печаль тече по Русі.
Вітер, сонце, грозові хмари, в яких тремтять сині блискавки, ранковий туман, дощові хмари, лоскіт солов'їний ночами і галочий крик вранці, вечірні зорі і ранкові сходи, море, яри, річки становлять величезний, надзвичайно широкий фон, на якому розгортається дія «Слова», передають відчуття безкрайніх просторів батьківщини.
Ярославна звертається до вітру, віють під хмарами, які плекають кораблі на синьому морі, до Дніпра, який пробив кам'яні гори крізь землю Половецьку і плекав на собі Святославові насади до Кобякова стану, до сонця, яке всім тепло і прекрасно, а в степу безводної простерло пекучі свої промені на російських воїнів, спрагою їм луки скрутило, знемога їм сагайдаки заткнуло.
Відчуття простору і простору, постійно присутнє в «Слові», посилюється численними образами соколиного полювання, участю в дії птахів (орли, гоголі, ворони, галки, солов'ї, зозулі, лебеді, кречети), що здійснюють великі перельоти ( «Не буря соколи занесені чрез' поля широка, Галичину стадії бігти до Дону великого », ворони несуться до синього моря і т. д.); вітер і віддалене море підкреслюють це відчуття.
Отже, Руська земля, в описі якої об'єдналися лірика і публіцистика, - основний художній образ «Слова».
(2 урок)
Мета уроку: «Слово» як високопатріотічное і високохудожній твір (ідея, образна система, пейзаж, вплив фольклору)
Словникова робота: патріотизм, честолюбство, міжусобиця.
Хід уроку
Наші предки любили свою батьківщину, звичайно, не менше; ніж ми, а патріотичну свідомість середньовічна Русь виробила на багато століть раніше, ніж європейські народи. Ігумен Данило, прийшовши з-під Чернігова в Єрусалим, ще в 1108 році в записках своїх шість разів згадав рідну річку Снов і допитав у короля хрестоносців Болдуіна дозволу поставити свічку від всієї Руської землі. Ні з чим не зрівняти пронизує душу патріотизм «Слова о полку Ігоревім»! Це ХII століття. В Європі ж вперше думка про батьківщину, як головної цінності народу, висловив Франческо Петрарка лише в середині ХIV століття.
Чівіліхін В. Пам'ять. Роман-есе
- Що є предметом національної гордості письменника Чивилихина?
- Що таке патріотизм? У чому він може проявлятися?
Результати міні-дослідження повинні бути перед уроком перевірені вчителем і у вигляді планів відображені на дошці.
План розповіді Іпатіївському літописі
План основних композиційних частин «Слова»
1. Виступ в похід Ігоря. 2. Сонячне затемнення. 3. Приєднання до війська буй-тур Всеволода. 4. Перше вдале зіткнення з половцями. 5. Невдачі другого бою. 6. Поранення і полон Ігоря. 7. Набіги половців на Русь. 8. Втеча Ігоря
1. Вступ. 2. Збори в похід, прообраз. 3. Перший бій. 4. Сон. 5. Другий бій. 6. Історія битви з половцями. 7. Поразка. 8. Ліричний відступ про усобиці. 9. Сон Святослава. «Золоте слово» Святослава. 10. Звернення до князів. 11. Плач Ярославни. 12. Повернення Ігоря. 13. Вітальна зустріч
Учень повинен бути готовий до відповіді на питання:
Можна запропонувати учням відповісти на питання:
- Який загальнолюдський зміст історії походу князя Ігоря? (Це роздуми про честолюбство і людської гордині.)
IV. Характеристика образної системи
Обмін думками з питань:
- Які образи «Слова» запам'яталися?
- Якими ви їх собі уявляєте?
- Наскільки ваше уявлення відповідає вміщеним в підручнику ілюстрацій Фаворського?
- Хто головний герой «Слова»?
- З чого починається «Слово»?
- Які частини можна виділити в «Слові. »?
(Можна виділити чотири частини: розповідь про похід Ігоря, сон і «золоте слово» Святослава, плач Ярославни, розповідь про втечу Ігоря з полону. У кожної з них як би свій оповідач, це дає можливість побачити похід Ігоря очима людей з різним життєвим досвідом , оцінити його з різних точок зору).
- Навіщо, як ви думаєте, це зроблено?
(Розповідь про похід Ігоря збудований так, щоб ми змогли побачити його очима воїна і захопилися зухвалої сміливістю князя; почули голос мудрого державного правителя і задумалися про долю Руської землі і руських князів, перейнялися правотою його пристрасного призову встати за Землю Руську; нас зворушило і полонила горе Ярославни, яка журиться про чоловіка і його воїнів і прагне допомогти їм. У кожному з цих бачень подій своя правда, своя «бувальщина».)
- Що спільного у всіх відгуках на похід Ігоря?
1. Домашнє твір. теми: <Какую обложку к книге *Слово с полку Игореве*’ я бы нарисовала; <Чем интересно «Слово совре менному читателю «Образ Русской земли на страницах *Сдова
2. Напам'ять вивчити вступ яли плач Ярославни.
Інформація для вчителя
Композиція «Слова о полку Ігоревім» 1
Урочисто і святково закінчується «Слово» - вся Руська земля радіє поверненню князя: «Сонце світить на небі - Ігор князь в Руській землі. Села раді міста веселі ».
Урок 4 Література ХVIII століття (загальний огляд)