План-конспект уроку з музики на тему відкритий урок - "форми і методи досягнення унісону в

Викладач хорових дисциплін

Досягнення унісонного співу лежить в основі виразного виконання творів і, працюючи над цією навичкою, сприйняття музичних творів дітьми молодшого хору стає особливо ефективним.

Розвиток вокально-хорових навичок хорового співу проходить більш ефективно тоді, коли музичне навчання здійснюється систематично, в тісному зв'язку педагога і учнів, на тлі формування загальної музичної культури дитини і, нарешті, з урахуванням вікових та особистісних якостей дитини. Це і доводить використовувана система методів і прийомів щодо формування і розвитку основних вокально-хорових навичок у дітей молодшого шкільного віку (1 кл.). До кінця року діти стійко опановують правильним співочим диханням, розвивають правильну дикцію, навчаються співати в унісон, не порушуючи загального малюнка співу хору, тобто стають колективом, єдиним співочим організмом, з яким можна працювати далі, вивчаючи нові більш складні твори.

Використання комплексу різних методів і прийомів орієнтоване на розвиток основних якостей співочого голосу дітей шляхом стимулювання, перш за все, слухового уваги і активності, свідомості та самостійності. Так само необхідною умовою навчання навику унісонного співу є правильний підбір репертуару: від того, що співатимуть діти, залежить те, як вони будуть співати.

Тема: «Форми і методи досягнення унісону в молодшому хорі (1 клас)».

Мета: Досягнення чистого унісону як основи для розвитку вокально-хорових навичок.

  1. наочний (слуховий і зоровий);
  2. словесний (обговорення характеру музики, образні порівняння, словесна оцінка виконання);
  3. проблемно - пошуковий;
  4. пояснювально - ілюстративний в поєднанні з репродуктивним (вокальні ілюстрації голосом вчителя і відтворення почутого дітьми, спів елементів хорового сольфеджіо з використанням ручних знаків за методикою Г. Струве).
  1. Творчі завдання і питання, що стимулюють розумову діяльність і створюють пошукові ситуації;
  2. Спонукання дітей до самоконтролю і самооцінці в процесі співу;
  3. Варіативність завдань при повторенні вправ і пісенного матеріалу;
  4. Вокалізація пісень на склад і сольфеджіо;
  5. Затримка звучання хору на окремих звуках по руці диригента з метою вибудовування унісону;
  6. Образні порівняння як прийом зв'язку з життєвим досвідом і образним мисленням молодших школярів.

Форми навчання: Застосування індивідуального підходу, спостереження за розвитком учнів, груповий і індивідуальний опитування.

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань (опитування учнів і вибіркова перевірка).
  3. Дихальна гімнастика: а) вправа №1 «Долоньки»;

б) вправа №2 «Погончики»;

в) вправа №3 «Насос»;

г) вправа № 4 «Рахунок»;

д) вправа №5: «Вітер»;

е) вправа №6: «Спущене колесо машини».

4. виспівування: а) вправа №1 на рівність звуку і ланцюгове дихання;

б) вправа №2 на легкість і політ голосу;

в) вправа №3 для розкріпачення співочого апарату;

г) вправа №4 на розвиток ведення звуку стоккато.

д) вправа №5 скоромовки.

5. Робота з твором: Г. Струве «Білка».

Хормейстер: хлопці, сьогодні у нас дуже важливий урок: на якому нам необхідно буде показати, що ви дізналися про правила співу, співочому диханні і як ви навчилися співати, використовуючи ці знання. Але перш, ніж ми почнемо, давайте згадаємо, що ми знаємо про диханні.

  1. Наше дихання складається з трьох важливих процесів, яких ... (вдих, затримка дихання і видих);
  2. Яким повинен бути вдих? (Швидким, але непомітним, коротким, але глибоким). а видих? (Повільний, економний);
  3. Куди ми направляємо потік повітря? (В м'язи живота);
  4. Що допомагає нам зміцнити м'язи живота і навчитися правильно дихати? (дихальна гімнастика).
  1. Проводиться дихальна гімнастика.

За системою А. Стрельникової.

Вправи сприяють зміцненню дихальних м'язів під час вдиху і видиху. Емоційний настрій: найкращим і природним чином співочий вдих і видих організовує емоція тривоги: думаємо: «гаром пахне!», «Тривога!».

Завдання: стежити, щоб вдих був непомітним, але глибоким і плечі при цьому не піднімалися, за одночасним збігом вдиху з рухами рук.

а) вправа №1 «Долоньки»: руки підняти перед собою і зігнути в ліктях, одночасно з вдихом виконуємо хапальні рухи долоньками, руки нерухомі, виконувати в помірному темпі 2 підходи по 8 разів з перервою 4 сек .;

б) вправа №2 «Погончики»: руки зігнути в ліктях НЕ рівні пояса, різко кидати руки вниз одночасно виконувати короткий і галасливий вдих, виконувати в помірному темпі 2 підходи по 8 разів з перервою 4 сек .;

в) вправа №3 «Насос»: до вправи №2 додати нахил тіла, думаючи про те, що накачуємо шину автомобіля, тіло злегка нахиляти вниз, але не розгинати до кінця, виконувати в помірному темпі 2 підходи по 8 разів з перервою 4 сек .;

г) вправа №4 «Рахунок»: зробити вдих і при активному затримання м'язів на опорі виконувати рахунок до 10, 15 в природному розмовному регістрі.

Завдання: зміцнювати дихальні м'язи під час видиху, при цьому видих повинен бути економним при повному відчутті дихальної опори і активному її затримання:

а) вправа №5: «Вітер». Все перетворюємося в "вітер" і своїм диханням дуємо на подушечки пальців і стежимо за тим, щоб видих був рівним, без поштовхів, тривалим;

б) вправа №6: «Спущене колесо машини». На тривалому видиху виробляємо видихання приголосного звуку «С», при цьому ми видих не тільки відчуваємо, але і чуємо. Додати виштовхування «С» маленькими порціями, пропускаючи його крізь зуби, підтримуючи активність м'язів.

Виспівування хору сприяє формуванню вокально - хорових навичок (дихання, звукоутворення, звуковедення, хоровий стрій, хоровий ансамбль, дикційна ансамбль). Вправи обов'язково виробляються в певній послідовності, внаслідок чого, що формуються навички стають рефлекторними, при цьому розширюється діапазон співаків.

Завдання: розігріти і налаштувати голосовий апарат співаків до роботи, розвивати вокально-хорові навички, досягнення якісного і красивого звучання.

а) яким музичним інструментом користується співак? (Голосом)

б) яким має бути спів? (Співучим, музичним, виразним)

в) що таке унісон? (Намагатися прислухатися і зливатися в один голос)

г) що робить співак перед початком співу? (Розспівується)

д) що таке виспівування? (Вправи для розвитку вокальних навичок)

Кожна вправа виконується з певним емоційним настроєм.

а) вправа №1: спів на одному звуці, використовуючи склади «ма-ме-ми-мо-му». Вправа сприяє яскравості відчуттів в головному регістрі; розвитку ланцюгового дихання, формує навик співу в унісон.

Емоційний настрій: виконувати спокійно, величаво, теситура середня.

Завдання: стежити за унисоном, рівністю і округлістю звуку, зберігаючи при цьому правильну форму рота при співі гласною «А», а так само стежити за активним вимовою літери «М» пружними губами; Звуковедення легато, помірним темпом, м'якою атакою звуку, динамікою (mf).

б) вправа №2: спів трьох сусідніх звуках, використовуючи склади «Ле» і «Лі», а також спів з використанням елементів методики В. Ємельянова (вібрація губ).

Вправа сприяє легкості і політності голосу, розширення діапазону учнів, активної подачі дихання. Теситура середня і висока.

Емоційний настрій: виконувати весело, іскристо, грайливо.

Завдання: стежити за унисоном, вимовою приголосної «Л», її НЕ буде при слабкій роботі мови. А голосні «І, Е» допомагають уникнути глухого звучання, усувати носової призвук при правильному формуванні.

в) вправа №3: ​​спів висхідного руху мелодії з частковим повторенням окремих нот, використовуючи склад «так».

Вправа сприяє яскравості відчуттів в змішаних регістрах; розкріпачення співочого апарату.

Емоційний настрій: виконувати енергійно, цілеспрямовано, польотно.

Завдання: стежити за дикційна ансамблем, внутрішньої пульсацією, ритмічної чіткістю, одночасним взяттям дихання всього хору в потрібному темпі, виразністю, еластичністю і рухливістю нижньої щелепи. Вимова приголосних вимагає підвищеної активності вимови.

г) вправа №4. скоромовки

«Від тупоту копит пил по полю летить», «прогавила ворона вороненка».

Емоційний настрій: грайливо, завзято, динаміка mp.

Завдання: стежити за швидким і чітким формуванням приголосних і максимальної протяжністю голосних: активна робота мускулатури артикуляційного апарату, щічних і губних м'язів, кінчика язика. Також стежити за бездоганним ритмічним ансамблем.

3. Робота з твором: Г. Струве «Білка».

Для досягнення унісону при виконанні творів важливою умовою є формування таких навичок як хоровий ансамбль і хоровий стрій.

В хоровому співі поняття «ансамбль» - єдність, врівноваженість в тексті, мелодії, ритмі, динаміці; тому для хорового виконання необхідні однаковість і узгодженість в характері звукоутворення, вимови, дихання. Необхідно навчити співаючих прислухатися до якого лунав поруч голосам.

Робота над чистотою і точністю інтонування у співі - одна з умов збереження ладу. Чистоті інтонації сприяє усвідомлення почуття «лада», спів a kappella.

Використання вокального дихання, управління цим видом діяльності дозволяє підвищити ефективність досягнення унісону в співі.

Слід зазначити певну роль зорової і моторної наочності: вираз обличчя педагога і диригентські жести.

Завдання: працювати над унисоном, ланцюговим диханням і диханням при зміні фраз, розвивати внутрішній слух при роботі над хоровим строєм і ансамблем, осмислено пропевать літературний текст добре артикулюючи, дотримуватися зміну темпу, динамічний контраст, музичну виразність.

Головне, щоб дії учнів були об'єднані, кожен відчував себе учасником співаючого колективу і «підрівнював» свій голос за силою, тембром, темпу до загального звучання.

При роботі з твором використовуються такі педагогічні прийоми:

а) гра «Передай фразу»: хор ділиться по групам і кожна виконує наступну фразу, при цьому дотримуючись чисте інтонування та унісон;

б) гра «Музичне відлуння»: педагог співає - хор (або група дітей) в точності намагається повторювати інтонацію педагога (або іншої групи дітей), а також стежити за співом в унісон.

Схожі статті