Поняття про ім'я іменник

Мета уроку: Формування усвідомленого визначення іменника за ознаками (істота або неживе, єдине або множинне число, власне або загальне)

1. Узагальнити знання учнів про ім'я іменник.

2. Ввести в активний словник терміни: іменник, частина мови, істота або неживе, єдине або множинне число, власне або загальне.

3. Вчити доводити приналежність слова до імені іменнику в формі міркування, вміння знаходити іменники в текстах і визначати їх морфологічні ознаки.

4. Виховувати інтерес учнів до російської мови, уважне ставлення до мови.

5. Формувати дослідницькі вміння.

Тип уроку: узагальнюючий.

Форма уроку: урок-казка.

Устаткування. мультимедійний проектор, комп'ютери для учнів, об'єднані в мережу (при відсутності проектора); клас. Тестування складено в програмі Excel, "чарівний" мішечок з предметами.

  1. Організаційний момент. Психологічний настрій.
  2. Хвилинка чистописання.
  3. Словникова робота.
  4. Входження в тему.
  5. Физминутку рухова.
  6. Робота по темі уроку.
  7. Первинне закріплення (групова робота по картці).
  8. Физминутку для очей.
  9. Самостійна робота за рівнями.
  10. Тестування. Виставляння оцінок.
  11. Домашнє завдання.

Довгоочікуваний дано дзвінок,
Починається урок.
Бути повинні у нас в порядку
Ручки, книжки та зошити.

Психологічний настрій на урок. Діти вибирають фігурку кольору, відповідного настрою, наклеюють її на зошит:

Рожевий: У мене гарний настрій, є бажання попрацювати!

Зелений: Я готовий працювати, але мені не хочеться

Запис у дітей в зошиті:

Учитель: Сьогодні я пропоную вам відправитися в казку і згадати частину мови - іменник. Казка ця знайома вам. Ви читали її на уроках позакласного читання.

Щоб допомогти Попелюшку, підготуємо руку до листа (виписування в повітрі з'єднань з З, Зо і лист у зошиті

Поїде Попелюшка на бал.

Поїде Попелюшка на бал?

Поїде Попелюшка на бал!

А чи поїде вона на бал, сьогодні залежить від нас. Квитком буде служити паспорт іменника, який ми будемо заповнювати.

Знайти в реченні і назвати імена іменники.

- Іменник - це частина мови.

Запис в паспорті

Пропуском в казку будуть слова називають предмети у мене в мішечку. Я викликаю учня, пропоную вибрати предмет, знайти орфограмму в що називає його слові і записати на дошці (інші записують в зошитах):

Що означає ім'я іменник?

Заповнення рядка в паспорті

Іменник позначає предмети.

Робота на дошці

Заповнення 2 рядки в паспорті

Введення в тему

Учитель: Казка "Попелюшка" починається так: "Жив-був один поважний і авторитетний чоловік. Перша дружина його померла, і він одружився вдруге, та на такий сварливою і зарозумілою жінці, якій ніхто ніколи і не бачив. У неї були дві дочки, дуже схожі на свою матінку і особою, і розумом, і характером. Вчитися їм не хотілося. Вони весь час сперечалися між собою.

Стали раз сестри сперечатися та скандалити кому, які слова дістануться. Та мало не побилися.

Перегніть сторінку зошита навпіл по вертикалі. Перша колонка - іменники, які відповідають на питання хто. а друга - що?

Гра "Сестри сперечаються"

п. / П ушок С / с нежок Ш / ш Арік З / з орька, В / в асілёк, С / с ерёжка.

Як ми називаємо імена іменники, що відповідають на питання хто?

Заповнимо рядок в паспорті.

Чому слова однієї групи записані з великої літери? Вони називаються іменами власними.

Заповнимо рядок в паспорті.

Заповнення 5 рядка в паспорті

Заповнення 6 рядка в паспорті

Физминутку - рухова по музику "Гра"

Робота по темі уроку

Учитель: Попелюшка виконувала найбруднішу і важку роботу в будинку: вона чистила котли і каструлі, мила сходи, прибирала кімнати. Вона працювала з ранку до пізньої ночі.

Яку роботу виконувала Попелюшка?

Які іменники почули в цьому словосполученні?

- Відступите рядок і запишіть це слово в колонку, (1 учень - на дошці).

- Скільки предметів позначають ці слова?

- Як назвати окремий предмет?

Як змінюються іменники?

Заповнимо рядок в паспорті

Заповнення 7 рядка в паспорті

Групова робота по картці

Учитель: І от якось раз син короля, принц, улаштував великий бал і скликав на нього всіх знатних людей з дружинами і дочками. Золушкіна сестри і мачуха теж отримали запрошення. Попелюшку дуже хотілося поїхати. І ось, нарешті, довгоочікуваний день настав. Мачуха і сестри поїхали, а Попелюшка сиділа, гірко плакала і перебирала крупу. Роботи було багато. Попелюшка розуміла, що вона не встигне зробити все це до початку балу. У цей момент з'явилася хрещена мати Попелюшки. Вона була фея і чула не тільки те, що говорять, а й те, що думають. Тому вона знала, що Попелюшку дуже хочеться потрапити на бал. Фея сказала їй: "Що ж, будь тільки розумницею, а вже я подбаю про те, щоб ти могла побувати сьогодні в палаці".

Я пропоную, допомогти Попелюшку виконати роботу, тому що дружба творить чудеса. Розділимося на команди по 3 людини.

1-я група виписує іменники, що позначають події

2-я група виписує іменники, що позначають почуття

3-тя група виписує іменники, що позначають явища природи

Сніг, свято, урок, смуток, дощ, хвороба, град, щастя, веселощі, грім, зміна, конкурс, спека, радість, здоров'я, блискавка, канікули.

Запитати 1 людини від кожної групи

Физминутку (Гра хтось що?)

Вийти з-за столу.

Гра будується за схемою: учитель називає предмети: якщо предмет одухотворений, діти піднімають руки вгору, якщо неживий - виконують присідання

Замок, принц, сходи, вечір, король, мачуха, карета, гарбуз.

Учитель контролює дії дітей

Учитель: І ось наша героїня потрапила на бал. "Вона увійшла в зал. І музиканти, і гості мимоволі задивилися на незнайому красуню. Принц не зводив з неї очей і не відходив від неї ні на хвилину. Він був такий привітний, говорив такі приємні речі, що Попелюшка забула про все на світі і схаменулася тільки тоді, коли годинник стали бити північ. Вона піднялася і втекла. Принц кинувся за нею, але її і слід прохолов. Тільки на сходинці лежала маленька кришталева туфелька.

Робота за рівнями

1-й рівень - вставити в текст іменники, вказати їх основні ознаки (істота або неживе, єдине або множинне число, власне або загальне)

Потепліло. Після обіду пішов __________. __________________ повільно кружляли в повітрі і тихо лягали на землю. Діти висипали на вулицю. Вони стали ліпити __________________. Весело гавкав пес _____________.

2-й рівень - знайти в тексті імена та іменники, виписати і вказати їх основні ознаки (істота або неживе, єдине або множинне число, власне або загальне)

Потепліло. Після обіду пішов сні (г, к). Снеж (и, і) нки повільно круж (и, і) лись в повітрі і тихо лож (и, і) лись на землю. Діти висипали на вулицю. Вони стали ліпити снігів (е, і) ка. Весело гавкав пес (С, с) нежок.

Якщо залишиться час

Перевірка засвоєння матеріалу

Учитель: "Як же знайти красуню?" - думав принц. Допоможіть йому:

"Через кілька днів Принц наказав, що дівчина, якій доведеться впору кришталевий черевичок, стане його дружиною. Дійшла черга і до Попелюшки та її сестер. Попелюшку черевичок прийшовся впору. І через кілька днів зіграли веселу весілля ".

Тестування в MS Excel і виставлення оцінок

Рефлексія Заповнення анкети. Читання паспорта по "ланцюжку"

Попрацювали сьогодні на славу,
Оцінками все порадуємо маму.
Ми зробимо висновок, хлопці, зараз:
Де важко одному - допоможе весь клас!
І правил, звичайно, не знати - це гріх.
Коли знаєш все - поруч бродить успіх!

Щоб закріпити успіх, я пропоную вам домашнє завдання. На картці зазначені два завдання. Ви можете вибрати будь-який з них.

Б..резка, біжать, шерех, в..терок, свіжий, близько, с..неза, крик, пташині, л..сок, балакучі, швидко, дож..ь.

1. Вставити пропущені букви, виписати іменники

2. Вставити пропущені букви, виписати іменники, вказати їх основні ознаки

Намалювати портрет іменника таким, яким ви собі його уявляєте.

Провести дослідження "Як іменник може перетворюватися в інші частини мови"

Тестування в MS Excel і виставлення оцінок

1. Чи задоволений собою.

2. Не зовсім задоволений своєю роботою.

3. Не задоволений своєю роботою.

1. Навчився розпізнавати іменники серед інших частин мови.

2. Допускаю помилки в розпізнаванні іменників серед інших частин мови.

3. Так і не навчився розпізнавати іменники серед інших частин мови.

1. Брав активну участь.

2. Не зовсім задоволений своєю роботою в групі.

3. Не задоволений своєю роботою в групі

Рівень 1 - вставте однокореневі іменники, щоб вийшов зв'язний розповідь.

Потепліло. Після обіду пішов __________. __________ повільно кружляли в повітрі і тихо лягали на землю. Діти висипали на вулицю. Вони стали ліпити __________, водити хороводи з Дідом Морозом і __________. Весело загавкав пес __________.

Рівень 2 - випишіть з тексту іменники, вкажіть число, істота або неживе

Потепліло. Після обіду пішов сніг. Сніжинки повільно кружляли в повітрі і тихо лягали на землю. Діти висипали на вулицю. Вони стали ліпити сніговика, водити хороводи з Дідом Морозом і Снігуронькою. Весело загавкав пес Сніжок.

Схожі статті