Що таке хокей - техніка, тактика, методика навчання та історія розвитку хокею

Хокей - командна спортивна гра, яка проходить у високому темпі і насичена гострими, несподіваними, швидко змінюються ситуаціями. Гравці, пересуваючись по льоду на ковзанах, прагнуть ключками закинути шайбу у ворота суперника і захистити свої ворота від поразки.

Хокей проводиться на льодовій площадці розміром 61х30 м, прямокутної форми, з закругленими кутами радіусом 8,5 м. Вся майданчик обгороджена дерев'яними або пластиковими бортами висотою 122 см. Поле поділено на зони. Широкі сині лінії, проведені під льодом поперек майданчика на відстані 18 м від її країв виділяють зону захисту і зону нападу. Зона захисту - та, де вороти своєї команди, зона нападу - з воротами противника. Між синіми лініями - середня зона. Все поле ще поділено навпіл центральною лінією червоного кольору. Ворота невеликі; висота - 122 см, ширина - 183 см. Вони зроблені з металевих труб діаметром 5 см і ззаду мають металеву сітку.

Гра триває 60 хв. "Чистого часу" (3 періоди по 20 хв. З перервами по 10 хв. Між періодами). Високий темп сучасного гри і часта зміна ігрових ситуацій створюють велике навантаження, тому в ході гри гравці, як правило, замінюються через 40 - 45 секунд. Але заміна в ході гри здійснюється без врахування місцях, тобто центральний нападаючий замість центрального, правий захисник замість правого. Безпосередньо в грі беруть участь крім воротаря не більше 5 гравців: правий і лівий захисник, правий крайній, центральний і лівий крайній нападаючий. Це одна зміна, тобто гравці, які в даний момент ведуть боротьбу. Зазвичай команда має в своєму складі чотири пари захисників і чотири трійки нападаючих, або, іншими словами, чотири зміни, п'ятірки. Міжнародна федерація хокею з шайбою дозволяє партіям брати участь в одному матчі до 22 гравців в кожній команді.

Захисник повинен уміти багато. Він невимушено і швидко бігає спиною вперед, виконує круті повороти, швидко змінює напрям бігу, він дуже стійкий на ковзанах.

У захисників високо цінується вміння раптово руйнувати атаки суперника і швидко створювати гострі контратаки своєї команди. Це вміння не можна придбати, якщо не освоїти такі прийоми гри, як відбір шайби ключкою з силовим єдиноборством, передача шайби партнеру з будь-яких положень і особливо уздовж і по діагоналі поля на котиться попереду товариша.

Тренери не випадково підкреслюють роль точних передач з будь-яких положень.

Захисник - слуга атаки, свої дії він цілком підпорядковує діям нападників.

Захиснику потрібно володіти сильними і прицільними завершальними кидками по шайбі. Захисник в зоні суперника в меншій мірі, ніж його партнери-нападники, може дозволити собі водити шайбу.

Хороші захисники прагнуть брати участь в атаці чужих воріт. Особливо активно діють вони, коли команда має чисельну перевагу. Розташовуються гравці оборони на рубежі зони суперника і вибирають таку позицію, щоб можна було отримати шайбу і сильно кинути її по воротах або точно передати партнерам. Якщо у захисника є рівний вибір: обвести гравця суперника або виконати передачу, то він, не замислюючись, зобов'язаний відпасував шайбу партнеру.

Хокейний захисник вже давно перестав бути тільки руйнівником. Нині він і творець, повноправний партнер нападників, який вражає ціль не гірше, а іноді і краще наймайстерніших форвардів. Хороший захисник - це те, хто вміє передбачати на кілька ходів розвиток і можливе продовження атаки і вчасно встигати на найбільш небезпечну ділянку оборони.

Девіз захисника - безпека воріт перш за все. Він повинен бути готовим в скрутну хвилину прийняти шайбу на себе, перегородити її політ своїм тілом. Для цього потрібні безстрашність, самовідданість і презирство до небезпеки, адже швидкість летить шайби іноді перевищує 150 км / ч.

Б) Крайній нападаючий.

У крайніх нападників найбільше цінуються «вибухові» дії. Тут маються на увазі і стартова швидкість, і раптовість, і несподіваний для суперника ривок, і швидкість реакції. Крайній нападаючий, якому частіше, ніж іншим гравцям, доводиться самотужки пробиватися до воріт, постійно зустрічає відкритий виклик до силового зіткнення. Тому він повинен бути сильним фізично і разом з тим дуже спритним. Не завжди розумно йти в лобову атаку. Іноді краще схитрувати, застосувати обманний рух. А крайній нападаючий повинен володіти всіма видами технічних прийомів.

Якщо нападники втратили шайбу, вони намагаються негайно відібрати її, вступаючи у двобій із суперником. Коли ж це не вдається зробити, потрібно швидко повернутися назад і взяти участь в обороні.

Крайні нападники повинні прагнути узгоджено грати з усіма партнерами особливо з центральним нападаючим. Постійно шукати вільне місце для отримання шайби. Вміти добре грати у борту і виходити переможцем в єдиноборствах з суперником.

Завдання крайніх нападників - забивати голи. Але гол в хокеї - це не тільки влучний кидок. Щоб отримати можливість метнути шайбу в ціль, треба багато і довго кружляти, хитрувати, обводити, маневрувати, передавати шайбу партнерам і приймати від них у відповідь, їдучи на великій швидкості. Крайнім нападаючим доводиться пробігати за матч по кілька кілометрів, а кращим до 10 км.

В) Центральний нападник

Йому належить безперечно, головна роль в сучасному хокеї. На це місце ставлять зазвичай найталановитішого хокеїста, що розбирається у всіх складних ситуаціях гри. Центральний нападник дуже часто потрапляє в скрутне становище - адже він грає на найнебезпечнішому для суперника ділянці поля, саме він знаходиться найчастіше а вістрі атаки, і тому успіх дій центрфорварда визначається в першу чергу його тактичним мисленням і індивідуальним технічною майстерністю. Він повинен володіти кращими якостями нападників і захисників, і до того ж мати яскраво виражені нахили до колективної грі. Команда йде в атаку - центрфорвард її організатор і помічник своїм партнерам. Команда обороняється - він разом із захисниками стримує натиск суперника. Якщо центральний нападаючий слабо грає в атаці або в обороні, Це відразу ж позначається на грі всієї п'ятірки хокеїстів.

Фізична підготовленість у центрального нападаючого повинна бути вище ніж у інших гравців. Центральний нападник діє на всьому полі. Він організовує атаку і бере участь в захисті - це залежить від конкретної ситуації, що складається на льоду.

Але його основна позиція - перед воротами противника, на «п'ятачку», звідки найзручніше забивати шайбу. Право зайняти цей «п'ятачок» на якусь мить доводиться добувати безперервною боротьбою на всьому полі. Центральний нападник головний і в обороні, тому що йому доводиться тримати найнебезпечнішого, такого ж, як і він сам центрального нападника противника.

Особлива роль у воротаря. Кажуть, що надійний воротар - це половина перемоги. Якщо він грає погано, ніяка захист не позбавить команду від розгрому. У воротаря важче і міцніше захисна амуніція, у нього широка ключка, і стоїть він на низьких ковзанах з широкими полозами. Ключка в одній руці, а на іншій особлива рукавичка для лову шайби.

Хороший воротар - гравець з міцними нервами, вольовий і незворушний. Ні миті розслабленості не може він собі дозволити. Захисники і нападаючі грають в середньому 15 - 20 хвилин, а воротар все 60. І кожна таїть загрозу «взяття» воріт. Наведемо такий приклад. 75 кидків в одному матчі парирував воротар збірної США на чемпіонаті світу 1977 року в Відні (Австрія).

Ще ні на одного воротаря не падали такі навантаження на чемпіонатах світу. Такий воротар не може не заслуговувати на повагу. Його будуть любити в команді і оберігати від неприємностей.

За ходом хокейного матчу спостерігає ціла бригада суддів. Троє з них на льоду - вони у всіх на виду. Решта - а їх п'ятеро - зазвичай залишаються непоміченими. За кожними воротами - по судді. Вони спостерігають, перетнула чи шайба лінію воріт, і, як тільки це трапляється натискають кнопку, і тоді над воротами загоряється червона лампочка. Двоє стежать за секундомірами. Один вважає час матчу. Воно складається з трьох періодів по 20 "чистих" хвилин. Як тільки суддя на полі зупиняє гру свистком, так і суддя зупиняє годинник. Шайба вкинута - годинник пущені. Інший стежить за штрафним часом, яке проводить на лаві винний гравець. І нарешті, восьмий суддя веде протокол матчу.