Складнопідрядні речення з підрядними слідства і приєднувальними, розробки уроків,

Цілі: поглибити отримання учнями відомостей про складнопідрядних реченнях з підрядними слідства, зіставляючи їх з підрядними ступеня і способу дії, причини; дати поняття про придаткових приєднувальних; удосконалювати навички розстановки розділових знаків в складнопідрядних пропозиціях; повторити пунктуацію пропозицій з дієприслівниковими зворотами. обладнання: навчальні тексти, роздатковий матеріал. тип уроку: комбінований.

I. організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань

1. слухання 2-3 творчих робіт (див. Домашні завдання попереднього уроку)

2. практична робота з мовним матеріалом

Прочитайте і вкажіть підрядні речення і їх значення. Перепишіть, розставляючи коми.

1) Ніч була тиха і ясна хоча місяця не було (І. Тургенєв). 2) Хоча послуга нам при потребі дорога але за неї не всяк вміє взятися (І. Крилов). 3) Так звідси хоч три роки скачи ні так якої держави не доїдеш (М. Гоголь). 4) Нехай я слабий мій меч сильний (В. Жуковський). 5) Нехай арфа зламана акорд ще ридає (Над-сон). 6) Як не кріпився Чичиков духом проте схуд і аж позеленів під час таких негараздів (М. Гоголь).

III. Постановка цілей і завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Складнопідрядні речення з підрядними слідства служать перш за все для вираження логічних відносин. Вони загальновживані; дуже характерні для наукового стилю.

У науковій мові додаткові приєднувальні висловлюють додаткові зауваження, іноді зі значенням виведення, висновків, наприклад: Ступні орангутанга звернені підошвами всередину, що сприяє обхвативанія гілок.

У публіцистичному стилі додаткові приєднувальні нерідко висловлюють волевиявлення, підсилюють закличний, що впливає характер мови.

IV. вивчення нового матеріалу

Ознайомлення з теоретичним матеріалом підручника

V. узагальнення систематизації і контроль знань

І вмінь учнів

1. практична робота

А) Перепишіть, замінюючи додаткові слідства підрядними

Зразок. Вишневі дерева були низькорослі, так що для збору ягід не було потрібно лестніци.- вишневі дерева були такі низькорослі, що для збору ягід не було потрібно сходи.

Б) Перепишіть, замінюючи додаткові причини підрядними

Зразок. На ганок можна було вийти, тому що лив сильний дождь.- Ліл дощ, так що на ганок можна було вийти.

1) Сидіти на березі було холодно, так як з моря дув сильний вітер. 2) Йти на лижах по льоду було небезпечно, так як він вже посинів і місцями здувся. 3) Видно дно озера на глибині декількох метрів, тому що вода в ньому зовсім прозора. 4) Внаслідок того що вітер все не вщухав, корабель не міг вийти в море.

В) Прочитайте, вкажіть значення підрядних речень. Перепишіть, замінюючи підрядні речення дієприслівниковими оборотами і розставляючи коми.

Зразок. Спортсмени, коли поверталися зі стадіону, вирішили по дорозі іскупаться.- Спортсмени, повертаючись зі стадіону, вирішили по дорозі скупатися.

1) андрей Гаврилович, коли розглянув спокійно запитання засідателя, побачив необхідність відповідати докладно. 2) Василиса Єгорівна залишила мене в спокої, бо бачила моє завзятість (О. Пушкін). 3) Якщо взявся за справу, доводь його до кінця. 4) Хоча ми і дуже напружено працювали, все ж до вечора не змогли прополоти все гряди. 5) Так як роботу до вечора ми не закінчили, то вирішили почати вранці прополку городу на годину раніше.

2. робота з вправами підручника (на вибір учителя)

VI. Рефлексія. Підведення підсумків уроку

1. складання лінгвістичних повідомлень про видах

Складнопідрядних речень за планом (робота в парах)

1) Назва типу додаткової за значенням.

2) На яке питання відповідає.

3) Якими союзами або сполучними словами прикріплюються до головного.

4) До чого відноситься в основному.

5) чи можуть бути вказівні слова, які.

6) місце підрядного речення по відношенню до головного.

7) Структурна схема пропозиції.

2. слухання 2-3 лінгвістичних повідомлень (див. П. 1)

VII. Домашнє завдання

1. Повторити теоретичний матеріал по темі «Складнопідрядні речення з підрядними обставинними».

2. Виконати (письмово) вправа на вибір учителя.

Схожі статті