Тема уроку наслідки монгольського завоювання Русі

Урок лабораторно-практичне заняття.

Мета уроку:
  • показати монголо-татарське іго як час тривалого
  • панування Золотої Орди над російськими землями; на
  • основі роботи з історичними джерелами виявити
  • наслідки монгольського завоювання Русі; виховувати
  • в учнів почуття патріотизму та гордості за свою країну.
  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань учнів по темі: "Нашестя чужинців" № 10 проводиться у формі самостійної роботи на 2 варіанти. У списку буде відображено питання.
  1. Успіхи монгольських військ пояснюються:

Б). хорошою військової

В) .період феодальної роздробленості у тих, на кого напали;

1. Завойовницький похід в Середню Азію Чингізхан зробив в ... році:

Учитель: Отже, переходимо до виявлення наслідків. Щоб виявити економічні наслідки, звернемося до літописів.

(У кожного учня на парті ксерокопії документа. Підхід до документів різнорівневий - у одних тексти складніше, у інших легше ..

"В літо 1239. Того літа татари взяли Переславль Російська та єпископа вбили і людей перебили, а місто спалили і, захопивши багато людей і майна, пішли ... Того ж літа взяли татари Чернігів ... і місто спалили, і людей перебили, і монастирі пограбували ... того ж літа взимку взяли татари Мордовську землю і Муром спалили і по Клязьмі воювали, і місто ... Гороховець спалили і повернулися в стани свої ... ".

"... В літо 1240.Прішел Батий до Києва з великою силою, з безліччю сили своєї, і оточив місто, і обгородив його частоколом, і було місто в великому стисненні. І Батий був у міста, і воїни його оточували місто, не можна було чути від скрипіння безлічі возів його, від реву верблюдів його, від іржання стад коней його. І була вся Руська земля наповнена ратними людьми.

Кияни ж взяли в полон татарина, ім'ям Товрула, і той розповів їм про всю силу їх ...

... Знаряддя били безперестанку день і ніч і пробили стіни, і тут було видно, як ламалися списи і щити розбивалися в друзки, стріли гасили світло для переможених ...

... Городяни ж побудували нову стіну біля церкви Богородиці Десятинної. На другий же день татари пішли приступом на них, і був між ними сильний бій. Люди ж вибігли на церкву і на церковні зводи зі своїм майном, і церковні стіни від тяжкості впали. І узятий був місто воїнами. Дмитра ж татари взяли в полон пораненим і не вбили заради його хоробрості. "

Слово про погибель Руської землі, 13 в. (30-40гг.)

"... О, світло світла і чудово прикрашена, земля Російська! Багатьма красотами прославлена ​​ти: озерами багатьма слави, річками і джерелами місцевошанованих, горами, крутими пагорбами, високими дібровами, чистими полями, чудовими звірами, різноманітними птахами, незліченними містами великими, селищами славними , садами монастирськими, храмами божими і князями грізними, боярами чесними, вельможами багатьма. Всім ти сповнена, земля Руська, про праверная віра християнська. "

Ті, що навчаються знайомляться і роблять свої висновки.

Учитель доповнює: Археологи свідчать: було виявлено, що з 74 вивчених міст, що відносяться до періоду монгольської навали, 49 були розорені Батиєм; 14 з них так і не піднялися з попелу.

(Учні висловлюють різні точки зору. Учитель систематизує, пропонує внести висновки в таблицю (відображається на екрані) .Один учень відповідає, інші записують.)

  1. Руйнування міст, сіл.
  2. Занепад ремесла.
  3. Порушення торгових зв'язків.
  4. Занепад сільського господарства.

Учитель: Переходимо до другого питання: "Політичні наслідки."

- Що ви маєте на увазі під політичними наслідками?

Учитель уточнює і звертає увагу учнів до історичного джерела про політичні наслідки. (Ознайомившись з ним, учні роблять висновки самостійно). Текст "Михайло Чернігівський" і уривок з матеріалу історика Борисова Н.С. "Ставлення до Монголо-татарського ярма на Русі". (Ксерокопії цих текстів у кожного на парті).

Один з учнів читає вголос записи, вислухавши його, і додаток ще 2-3 хлопців, вчитель уточнює, що записано в таблиці (Відображається на екрані).

  1. Зміна ролі та значення князя в державі.
  2. Розмежування і ослаблення окремих російських земель.

- Що ви під цим розумієте?

Знову вчитель звертає увагу на документи і роботу з ними.

Учитель: Повертаємося до Лаврентіївському і Іпатіївському літописах.

Питання по документу:

- Що відбувалося з народом, заселяли завойовані землі; княжою дружиною?
- У чому проявлялася залежність від Орди?

Учитель доповнює. Археологи свідчать.

Учитель: А тепер запишемо висновки в таблицю (відображається на екрані).

Учитель: І останнє запитання "Культурно-побутові наслідки". Коли ви читали тексти, відповідаючи на попередні питання, звернули увагу і на ці наслідки. Давайте, зачитаємо їх з текстів, що є у вас.

(Ті, що навчаються шукають, відповідають. Учитель узагальнює і систематизує для запису в таблиці. Доповнює сам з додаткової літератури.)

1. Занепад ремесла (загублені секрети ремісничого виробництва (скляний посуд, багатобарвна кераміка, перегородчатая емаль).
2.Уничтожение храмів, книг, літописів.
3. Втрата політичних традицій, давньоруської цивілізації.

4. Закріплення і висновки по уроку.

Учитель: Для того, щоб закінчити нашу роботу, давайте, підведемо підсумки наших досліджень. Для цього відповімо на кілька запитань:

- На основі заповненої таблиці, зробіть висновки про наслідки завоювання.
- Як ви вважаєте, монголо-татарське іго затримало розвиток Русі або зупинило його зовсім?
Учитель, узагальнюючи відповіді учнів, робить висновок, звертаючись до цілей уроку і тому, що домоглися на ньому.

(Тобто на основі дослідницької роботи на уроці, які навчаються, працюючи з історичними документами, довели, що скарби, загальні могили, зруйновані житла - все це свідчить про страшну катастрофу, що обрушилася на Русь. І все-таки не дивлячись на все це, Русь змогла піднестися і звільнитися від завойовників.)

Схожі статті