Урок російської мови, 1 клас (відкриття нових знань)
цілі:- познайомити з правилом перенесення слова по складах; сприяти відпрацюванню вміння ділити слова на склади;
- розвивати вміння бачити різні за кількістю складів слова, пам'ять, увагу;
- виховувати працелюбність, доброту, акуратність, вміння слухати і чути.
Обладнання: картинки: посуд, дівчинка, ворона, сорока, морква; еталони, алгоритми для самоперевірки: кількість складів, перенесення слів, еталон для самоперевірки вправи.
1. Мотивація до навчальної діяльності
- Хлопці, що означає «вміти вчитися»? (Дізнатися, що я не знаю, і самому знайти спосіб вирішення проблеми).
2. Актуалізація знань і фіксація утруднення в індивідуальній діяльності
- Зараз ми виконаємо хвилинку чистописання. Для чого це потрібно? (Щоб згадати написання букв, щоб зрозуміло і красиво писати). (Зошит с. 43)
- А тепер давайте згадаємо словникові слова. Навіщо потрібно знати написання словникових слів?
- Я буду показувати картинки, а ви вписувати ці слова в кросворд або в зошит.
- Яке слово зайве? Чому? (Морква, тому що двоскладове)
- Як визначити кількість складів у слові? Хто забув, давайте звернемося до ідеалу
АВТО
3 голосних
А, І, А, значить 3 складу
- Використовуючи еталон, давайте розділимо словникові слова на склади.
3. Постановка проблеми
- Отже, яку роботу ми зараз зробили? А навіщо треба вміти ділити слова на склади?
4. Знаходження причини і місця труднощі
Робота за підручником с. 46, упр. 2.
5. Знаходження виходу зі скрути
- Отже, навіщо потрібно вміти ділити слова на склади? (Щоб їх переносити з одного рядка на іншу.) Як потрібно переносити слова? (По складах)
- Давайте складемо алгоритм перенесення слів.
Алгоритм №1 перенесення слів:
1. Прочитай слово.
2. Розділи його на склади.
3. Перенеси одним з можливих варіантів.
6. Реалізація проекту виходу зі скрути
КО-РО-ВА
КО-рова
КОРО-ВА
7. Узагальнення труднощі у зовнішній промови
Робота в зошиті на друкованій основі с.45, упр.5. 1-й стовпчик колективно з промовляння. 2-й самостійно (перевірка завдання на дошці). Діти, які допустили помилки, фіксують причину і місце помилки. Діти, які виконали завдання без помилок, виконують упр. в підручнику с.47, упр. 4 (роздягли за зразком). Перевірка: еталон у дітей на партах.
Гла-за, ру-ка, ко-за, юб-ка, яр-кая, ено-ти, ще-нок.
8. Ця вправа є включенням в систему знань на повторенні, тому що є слова, перенесення яких може викликати утруднення - це одна буква на рядку і перенесення однієї літери.
9. Рефлексія навчальної діяльності
- Оцініть свою роботу на уроці. (Діти по ланцюжку говорять за цим критерієм).
- Чому ви сьогодні навчилися?
- Що потрібно для того, щоб перенести слово? (Проказування алгоритму)
- Навіщо треба вміти переносити слова?
Урок російської мови, 1 клас (рефлексія)
Тема: «Перенесення слів з виданням, Ь, Й в середині слів». Урок 15, С.48-51.
цілі:- навчити учнів ділити слова для переносу з виданням, Ь, Й в середині слів;
- розвивати навик переносу слів, коли склад складається з однієї голосної; зорову пам'ять, увагу, монологічне мовлення;
- виховувати уважність, посидючість, робити висновки.
Устаткування: алгоритми для перенесення слів: якщо 1 склад, якщо в середині слова видання, Ь, Й, якщо склад складається з однієї голосної; еталон для самостійної роботи, листочки зі шкалою.
1. Організаційний момент
- Сьогодні у нас урок закріплення знань отриманих на попередньому уроці. Згадайте тему того уроку. Знання перенесення слів нам знадобляться, щоб ще сьогодні зробити відкриття.
2. Актуалізація знань і фіксація утруднення
- Прочитайте дані на дошці слова, запишіть їх у зошит, ділячи для перенесення.
КРАЇНА, ЛЮДИ, КОЛЬЦО, ПІДЙОМ, ТРІЙКА, АНЯ.
- У кого виникли труднощі? В якому місці? Чому? (Оскільки я не знаю як переносити слова типу ...)
3. Локалізація труднощі
- Що потрібно зробити, щоб ліквідувати це складне становище? (Нам треба з вами створити алгоритм перенесення слів з виданням, Ь, Й в середині слів.)
- Давайте подумаємо, куди потрібно визначити ці літери: залишати з попередньою літерою або з подальшою?
- Давайте згадаємо початковий алгоритм. Які кроки потрібно додати?
Алгоритм №2 перенесення слів:
4. Корекція виявлених труднощів
- Ще раз повернемося до слів і розділимо їх для перенесення.
Еталон на дошці для самоперевірки:
Стра-НУ, ЛЮ-ДИ, КОЛЬ-ЦО, підйом-ем, ТРОЙ-КА, АНЯ.
На цьому етапі учні проговорюють весь алгоритм (узагальнення труднощів у зовнішній промови).
5. Самостійна робота з самопроверкой
Зошит упр.5, с.48.
Еталон для самоперевірки
БІЛЬ-шою об'єк-ЯВИЩЕ осягнути-ня оголошено-НИЕ ЧАЙ-КА
Уми-ВАЙСЯ вмиватися-СЯ СО-Біра СОБІ-РАЙСЯ ЗБИРАЙ-СЯ
ЧАЙ-НИК стільці-чик БЕ-Льонька Белен-КИЙ Паль-чик Маль-чик підйом-ем
Діти, які допустили помилки, фіксують місце і причину. Учні, які не допустили помилки, виконують упр. 4, с.50 в підручнику. Це є 6 етап «включення в систему знань і повторення».
Перевірка за зразком
- Яке правило ми сьогодні відпрацьовували?
- Прочитайте алгоритм перенесення слів, в яких є склад, що складається з однієї літери? В яких в середині є видання, Ь, Й.
- Оцініть свою роботу. Діти вибирають відповідну фігурку.
Урок російської мови, 1 клас (контроль)
Тема: «Поділ слів для перенесення».
цілі:- формування в учнів здатності до здійснення контрольної функції;
- контроль і самоконтроль вивчених правил і понять.
Обладнання: текст із завданням, еталон для самоперевірки, Незнайкин диктант (Незнайка помилився, коли переносив слова. Знайди помилки і поруч напиши правильний перенос).
1. Організаційний момент
2. Повідомлення теми і мети уроку
- Вчора нам необхідно попрацювати самостійно - виконати контрольну роботу. Як ви думаєте навіщо? (Щоб перевірити свої знання з даної теми)
- Прочитайте прислів'я на дошці «Роби добре, а погано і саме вийде». Як ви її розумієте?
- Отже, щоб виконати роботу на «відмінно», необхідно зосередитися і згадати всі потрібні правила. (Прочитується всі алгоритми, а потім прибираються).
3. Пояснення виконання завдання (у дітей на столах)
У Івана Петровича є онук. Онуку шість років. Хлопчик скоро піде в школу. Дідусь купив Саші ранець. Там лежать буквар і альбом. (23 слова)
2. Запиши слова, розділяючи їх для перенесення.
ШЛЯПА, ЛИСТ, М'ЯЧИК, лійки, ДРУЗІ, ПІДЙОМ, РАЮ, КУРКА, СТІЛ.
3. Перевір за зразком.
Шля-па, листи-мо, ма-чик, лей-ка, дру-Зья, под-ем, Рая, ку-Ріца (кури-ца), стіл.
Діти, які допустили помилки, фіксують причину і місце помилки (проставляють № алгоритму і промовляють його). Діти, які виконали завдання без помилок, працюють з Незнайкіна диктантом.