Тема уроку: Поширення і відображення звуку. Відлуння.
Мета уроку:
Освітня: Підвести до основних характеристик звуку: висоті,
гучності, тембру звуку; вивчити процес відображення звуку від різних перешкод; розкрити значимість звуку, як засобу спілкування людей.
Розвиваюча: Розвиток вміння з'ясовувати механізм поширення і відображення звуку; Розвиток уяви, вміння робити необхідні розрахунки.
Виховна: Виховувати почуття відповідальності. вміння працювати в колективі; вміння використовувати свій інтелект, волю, емоції для досягнення мети.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання: Таблиці, камертон.
Хід уроку:
1.Організаціонний момент уроку.
2.Проверка домашнього завдання (на перерві 1 учень записує на дошці розв'язання задач).
λ = 270 м υ = λ / Т = 270 м / 13,5 с = 20 м / с.
υ =? Відповідь. 20 м / с.
2. Дано: Рішення:
ν = 200 Гц λ = υ / ν = 340 м / с / 200Гц = 1,5 м.
Відповідь: 1,5 м.
3.Актуалізація знань
а) 6 осіб за картками вирішують завдання.
картки
Варіант №1.
Хвиля поширюється зі швидкістю 12 м / с при частоті коливань 10 Гц. Чому дорівнює довжина хвилі?
Варіант №2.
Повз рибалки за 10 секунд пройшло 5 гребенів хвиль. починаючи з першого. Швидкість хвиль 4 м / с. Визначте довжину хвилі і частоту коливань?
Варіант №4.
Період коливання хвилі 0,0004 секунди. Знайдіть довжину хвилі в повітрі. Швидкість звукової хвилі в повітрі становить 340 м / с.
Ворона за 3 хв. каркнула 45 разів. Обчисліть частоту і період розкриття дзьоба ворони.
Варіант №6.
На дискотеці Діма за 4 хв танцю підстрибнув 120 раз. Обчисліть частоту і період його стрибків.
Б) Фронтальне опитування.
Тепер необхідно нам з вами повторити вивчений раніше матеріал.
1. Що таке хвиля?
2.Назовите види хвиль? Дайте їх визначення.
3. Що розуміють під швидкістю хвилі. Що таке довжина хвилі?
4. Як довжина хвилі пов'язана зі швидкістю і періодом коливань в хвилі?
5. Як йтимуть годинник з секундною маятником. встановлені для Москви, на полюсі і на екваторі?
-На полюсі годинник поспішатимуть. на екваторі - відставати.
6.Сохраняется період коливань годин-ходиків. якщо їх з Землі перенести на Місяць? Чи не зберігається .На Місяці годинник йтимуть повільніше. ніж на Землі.
7. Як буде зміняться хід маятникових годин при настанні літніх спекотних днів в порівнянні з холодними днями, якщо годинник встановлені в невтепленому приміщенні? Влітку годинник будуть відставати.
8. Якщо провести вологим пальцем по склу. то вийде звук. Чим він викликається?
9.Прі польоті більшість комах видають звук. Чим це викликається? Коливанням крил комах.
10.Колебанія яких частот здатне сприймати людське вухо?
11.Частота помахів крил птаха колібрі дорівнює 35-50 Гц. Чи буде чути політ колібрі?
В) Постановка проблеми і мети уроку.
Чи можуть космонавти перемовлятися перебуваючи на Місяці? (Ні тому, що звук не поширюється у вакуумі)
Як сприймалася музика. якби низькі і високі. сильні і слабкі звуки поширювалися з різними швидкостями? (Те, що було б гармонійно поблизу оркестру, звучало б дисгармонією далеко від нього.)
Чому в горах відлуння багаторазово? (В результаті багаторазового відлуння.)
Учитель: Ваші припущення вірні. В кінці уроку ще раз повернемося до цих припущень. Метою нашого уроку є вивчення основних характеристик звуку і навчимося їх розрізняти, а також розкривати механізм поширення і відлуння. Тому тема сьогоднішнього уроку. «Поширення і відлуння. Відлуння. »
4. Вивчення нового матеріалу.
Ми сприймаємо звук за допомогою вуха. Між лунають тілом і вухом знаходиться речовина. передає звукові коливання від джерела звуку до приймача. Найчастіше такою речовиною є повітря.
У розрідженому повітрі звук поширюється погано і зовсім не поширюється в безповітряному пространстве.Вот ми і відповіли на перше запитання.
Звук поширюється не тільки в повітрі, але і в інших тілах. Навіть такий слабкий звук, як цокання кишенькового годинника, що лежать на одному кінці столу, можна чітко почути. приклавши вухо до іншого столу. Добре відомо, що по землі і особливо по залізничних рейках звук передається на великі відстані. Прикладаючи вухо до рейки або до землі, можна почути звук далеко поїзда, що йде або тупіт коня, що скаче.
Якщо ми, перебуваючи під водою. вдаримо камінь об камінь, то ясно почуємо звук удару. Отже, звук поширюється і в воді. Риби чують кроки і голоси людей на березі, це добре відомо рибалкам.
Досліди показують, що різні тверді тіла проводять звук по різному.
Пружні тіла-хороші провідники. М'які і пористі тіла-погані провідники звуку.
Сприйняття звуків людиною суб'єктивно: наприклад, один і той же звук двоє людей можуть сприймати по-різному: одному звук здається нормальним іншому-дуже гучним. Тому перераховані нижче характеристики звуку називають суб'єктивними. Суб'єктивної характеристикою є гучність. (По ходу уроку записуються визначення і схеми.)
Гучністю звуку-називається амплітуда коливань звукової хвилі.
Гучність залежить не тільки від звукової хвилі. але і від чутливості вуха. Одиницю гучності називають білому (Б) на честь фізика Генріха Бела. Однак на практиці користуються дольной одиницею - децибел (дБ). Слід мати на увазі, що гучні звуки далеко не нешкідливі для нашого організму. Тому на основі відповідних досліджень органами охорони здоров'я встановлені санітарні норми для рівня допустимого шуму. Згідно з цими нормами рівень гучності шумів не повинен перевершувати 30-40 дБ, що відповідає рівню гучності мови при спокійній, тихій бесіді. Дотримання цих норм є обов'язковим для всіх. Можна, звичайно, звикнути до шуму, навчитися не помічати гуркоту поїздів, реву вантажівок, гучного звуку магнітофона. Але справа в тому, що наслідки шуму поступово накопичуються в організмі. При тривалому впливі на організм гучних звуків може виникнути так звана «шумова хвороба», симптомами якої є високий артеріальний тиск крові, підвищується нервова збудливість. туговухість, швидка стомлюваність, поганий сон і т.д.
Другий суб'єктивної характеристикою звуку є тембр. Це якість звуку дозволяє нам розрізняти два звуки однакової висоти і гучності, що видаються різними інструментами. Тембр звуку - це забарвлення звуку, що залежить від його джерела.
Третьою суб'єктивної характеристикою звуку є його висота. Висота звуку залежить від його частоти: чим більше частота звуку, тим звук вище. Висота звуку - якість звуку.
Чутливість вуха до висоти звуку змінюється з віком: у дитинстві ми чуємо високоякісні звуки краще, ніж в зрілому віці. Звукову хвилю певної частоти інакше називають музичним тоном. Основний тон з «домішкою» кількох коливань інших частот утворюють музичний звук. Музичні інструменти видають музичні звукі- чисті, дзвінкі, що володіють певною висотою. смисловий виразністю.
Всі хвилі, дійшовши до перешкоди, відображаються. Наочним прикладом може служити відображення хвиль, збуджених на поверхні води в хвильової ванні. Досвід: капніть на поверхню води краплю води з піпетки. Дійшовши до перешкоди. хвиля відбивається і рухається в протилежному напрямку. Звукові хвилі також відбиваються від перешкод. Характер сприйняття звуку багато в чому залежить від планування приміщення, в якому слухається мова або музика. Збільшення звуку, викликане його відображенням від різних перешкод, називається реверберацией. Відлуння велика в порожніх приміщеннях, де вона призводить до гулкости.
Відображення звуку пояснюється і це явище. Я прочитаю вірш Н.А. Некрасова «Кому на Русі жити добре.» І ви зрозумієте про яке явище піде мова.
Прокинулося відлуння гучна
Пішло гуляти - погулювати,
Пішло кричати - гримати
Неначе підбивати
А чути всякий чув.
Без тіла - а живе воно,
Без мови-кричить.
Звичайно, це відлуння. Відлуння - це звукові хвилі, відбиті від будь-якого перешкоди і поверненням до свого джерела. Назва «відлуння» пов'язано з ім'ям гірської німфи Ехо, яка, згідно з давньогрецької міфології, була закохана в Нарциса. Від туги за коханим Ехо висохла і скам'яніла, так що залишився лише голос, здатний повторювати закінчення виголошених в її присутності слів.
Якщо до нас доходять звукові хвилі, послідовно відбилися від декількох перешкод і розділені інтервалом часу t> 50 - 60 м / с, то виникає багаторазове відлуння. (Таблиця) Деякі з таких відлуння придбали всесвітню популярність. Так, наприклад, скелі, розкинуті в формі кола біля Адерсбаха в Чехії, в певному місці триразово повторюють 7 складів. а замку Вудсток в Англії відлуння чітко повторює 17 складів! Хлопці, тепер ви зможете відповісти на останнє запитання.
висновки:
У розрідженому повітрі звук поширюється погано і зовсім не поширюється в безповітряному просторі.
Основними характеристиками звуку є. гучність. тембр і висота звуку.
Звукові хвилі відбиваються від перешкод.
А) Рішення якісних завдань:
1.Для чого смичок перед грою натирають каніфоллю? (Щоб збільшити тертя смичка про струну і цим самим поліпшити умови виникнення коливань струни.)
2. Чому виданий звук з плином часу зникає? (Енергія звукових коливань перетворюється в енергію теплового руху молекул повітря і предметів, що знаходяться в повітрі.)
3.Чи чи снаряд, випущений з гармати. випереджати звук пострілу?
(Може.)
4. Чому суфлерську будку оббивають повстю? (Щоб виключити поширення мови суфлера в зал для глядачів.)
5.Почему в кімнатах звичайних розмірів не буває відлуння?
6. На відкритому повітрі музика, спів, мова оратора звучить менш голосно, ніж в приміщенні? (В приміщення спостерігається відображення звуку від стелі, підлоги і т.д.)
7. Чи може виникати відлуння в степу? (Ні. Тому, що немає предметів від яких відбивався б звук.)
8. Чому в туман гудки паровозів, пароплавів чутні на більш далекій відстані. ніж в сонячну? (В туманну погоду повітря більш однорідний.)
Б) Тестова робота. (За варіантами)
Яке вираз вірний?
а.Всякое нестійке тіло звучить;
б. Будь-яке звучать тіло коливається;
2. Що не є характеристикою звуку?
3. Людина може сприймати звукові коливання з частотою: