Світлана Філаткіна
Творчий проект «Чарівний світ ляльок»
Протягом останніх п'яти років я поглиблено працюю з дітьми за програмою О. Л. Князєвої і М. Д. Маханевой "Залучення дітей до витоків російської народної культури". При проведенні заняття з теми: "Заняття наших предків" дівчинка Ірина з моєї групи задала питання: "Виходить наші дідусі і бабусі, коли були маленькими, постійно були чимось зайняті. А чи було у них час для того, щоб грати, і які іграшки у них були? " Звідси і з'явилася ідея створення нашого проекту.
Тип проекту: Інформаційно-практико-орієнтований
Тривалість - 3 місяці (середньостроковий)
Мета: Пробудити інтерес дітей до ляльок, познайомити з історією виникнення ляльок, дати знання про різні види ляльок, навчити дітей робити ляльок власними руками. Створити міні-музей "Царство ляльок".
* Вчити цілеспрямовано шукати відповіді на питання, робити припущення, знаходити засоби і способи для їх перевірки.
* Розвивати у дітей стійкий і поглиблений інтерес до творів мистецтва, звичаїв, побуту.
* Розвивати позитивні емоції дітей, творчі здібності.
* Виховувати повагу до традицій свого народу, допитливість, дбайливе ставлення до іграшок.
* Стимулювати інтерес дошкільнят до вивчення культурної спадщини.
* Сприяти збереженню і розвитку народної традиційної культури.
- Як з'явилася перша лялька?
- Для чого потрібні людям ляльки?
- Як зробити ляльку своїми руками?
Склад проектної групи: Середня група, МДОБУ "ЦРР - дитячий садок №5"
Вік дітей: 4-5 років
Етапи роботи над проектом
I Організаційний етап:
Мета: виявлення проблеми, введення в ігрову ситуацію
* Бесіда "Що я знаю про ляльок".
* Знайомство з музичними творами П. І. Чайковського "Хвороба ляльки", "Нова лялька".
* Дидактична гра "Моделювання ляльок".
* Екскурсія в міський краєзнавчий музей.
Результат: розроблений план роботи за проектом.
II Основний етап:
Мета: розвиток пошукової діяльності дітей, вдосконалення рівня накопичувальних практичних навичок, активізація мовлення дітей, набуття дитиною сукупності культурних цінностей, що сприяють розвитку його духовності.
* Ранкові гімнастики з використанням ляльок.
* Бесіда "З історії іграшок".
* Заняття з ознайомлення з видами ляльок "Зустріч з лялькою Оленкою", "Солом'яний лялька" та інші.
* Читання художніх творів: "Солом'яний бичок - смоляний бочок" і інші.
* Знайомство з музичними творами П. І. Чайковського: "Колискова", "Тихо! Лялечка спить" та інші.
* Заняття-експериментування: "Які бувають види тканин?", "З якого матеріалу легше зробити ляльку?" та інші.
* Дидактичні ігри: "Що буває з соломи, дерева, тканини".
* Музичне і спортивне розваги "В гості до тітоньки Матрешей", "Ми ляльки-акробати".
* Заняття: аплікація, малювання, ручна праця.
Теми: "Прикрасимо матрьошку", "Моя улюблена лялька", "В світі ляльок".
* Відвідування дитячої художньої школи.
Результат основного етапу:
1. Зібрано інформацію з проблеми проекту. Діти отримали знання про матеріали для виготовлення ляльок, набули практичних навичок у виготовленні ляльок з різних матеріалів. Навчилися самостійно виготовляти ляльок своїми руками.
2. Організовано виставка робіт дітей "Умілі ручки".
3. Постановка лялькового театру "Ріпка" (показ для дітей другої молодшої групи).
4. Відкриття міні-музею "Царство ляльок".
III Заключний етап:
Мета: презентація проекту, розвиток монологічного мовлення дітей, прояв творчих здібностей.
Презентація в формі розваги "Подорож по чарівній річці ляльок", де діти розповіли про історію виникнення ляльок, видах ляльок і способи їх виготовлення. На презентації були представлені продукти: чарівна річка ляльок, макети будинків, макети галявин. Використано ляльки з дерева, тканини, пластиліну, соломи. Всі ляльки виконані руками дітей.
1. Презентація альбому "Історія виникнення ляльок".
2. Презентація альбому "Майстриня" (альбом з виготовлення ляльок).
3. Презентація альбому "Рукодільниця" (альбом з виготовлення м'якої іграшки).
«Колискова для Ванюшки» (фотозвіт з відкритого заняття) Я працюю по темі "Формування інтересу дітей до витоків російської народної культури в умовах ДОУ". Працюю в тісній співпраці з музичним.Презентація на тему: «Залучення дітей до російського народної творчості.» Залучення дітей до витоків народної культури дозволяє формувати у дошкільнят патріотичні почуття. Звернення до народних витоків.