32 33 34 1 2 35 36 37 38 39 40 41 4 42 43 44 45 46 47 5 48 49 6 50 51 52 53 54 55 56 57 58 9 59 10 60 7 61 62 63 64 65 66 67 68 69 8 70 71 72 11 73 74 75 76 77 78 14 79 80 81 31 17 15 82 16 20 83 84 85 19 86 87 88 30 89 18 90 21 91 92 93 94 95 96 97 98 99 22 100 101 102 103 104 105 23 24 106 107 108 26 109 13 110 111 29 28 112 113 114 115
Увага Знижка 50% на курси! поспішайте подати
заявку
Професійної перепідготовки 30 курсів від 6900 руб.
Курси для всіх від 3000 руб. від 1500 руб.
Підвищення кваліфікації 36 курсів від 1500 руб.
Урок для 5 класу по темі: «Стародавні образи в сучасних народних іграшках»
Краснодарський край, ст. староминская
учитель образотворчого мистецтва МОУ СЗШ №9
Грудьева Наталія Олексіївна
Урок образотворчого мистецтва для 5 класу
Тема: «Стародавні образи в сучасних народних іграшках» (2 уроки)
Мета: Створення іграшки і прикраси її декоративним розписом в традиції одного з промислів
Продовжити знайомство учнів з образами і символікою декоративно - прикладного мистецтва Росії і народів світу;
Розвивати уміння працювати з різними художніми матеріалами;
Виховувати любов до природи, навколишнього світу.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу
Матеріали і інструменти: Пластилін, стек, підставка для ліплення, пензля, гуаш, водоемульсійна фарба
Обладнання: мультимедійна презентація, картки
1. Організаційний момент
2. Основний етап.
1. Активна бесіда
У першій чверті ми говорили про символіку декоративно - прикладного мистецтва Росії.
Назвіть головні образи та символи російської вишивки, дерев'яного зодчества.
Берегиня - Макоша, древо життя, звірі й птахи, трави, сонце, земля, вода - ці символи були тільки у слов'янського населення або їх використовували й інші народи?
Що ви знаєте про звірину символіці? Кого зі звірів шанували, обожнювали наші предки?
Висновок: Наші предки захищали своє житло обереговимі знаками. Поклонялися духам і силам природи.
2. Активізація творчої і пізнавальної діяльності.
Ви сказали, що деякі образи і символи можна побачити не тільки у слов'янських народів, а й інших народів світу.
Що ви знаєте про звірину символіці народів світу? Хто такі священні тварини?
Священні тварини - покровителі врожаю, будинки, сім'ї, країни, головне - щиро вірити, що плямиста кішечка або повільна черепаха дійсно допоможуть зберегти благополуччя.
Ще в стародавні часи наші предки поклонялися перед тваринами, приносили їм дари і навіть жертви, щоб отримати заступництво вищих сил.
Священні тварини Китаю очолює знаменита «четвірка»: тигр (Білий Тигр), черепаха (Чорна черепаха або воїн), дракон (Лазурний Дракон), фенікс (Червоний Фенікс). Згідно геомантії і натурфілософії, вони є хранителями чотирьох сторін світу.
Деяких представників тваринного світу вважали предками роду, нації:
- вовк, згідно з віруваннями, - предок лютичей. Диким тваринам споруджували жертовні одри, тотеми, їм присвячували пісні, ритуальні танці, дякували або просили вибачення;
- черепаха - покровителька домогосподарок. Вона є атрибутом богинь Урании, Афродіти. За грецькими традиціями жінка зобов'язана бути «домашньої», працьовитою, спокійною, як розважлива, повільна черепаха;
- слон - священна тварина, особливо білий слон. Ходять чутки, що білий слон існує насправді, однак його ніхто не бачив. У Таїланді слон - вище божество;
- кішка - священна тварина, якому навіть храм збудували! Японський імператор брав участь у війні, визначаючи час за звужується зіницям кішок. Саме він наказав побудувати Храм Котів в місті Кагосіма (Японія). Не дуже поширена, але, все-таки, гідна уваги легенда про те, що саме кішка зігріла Ісуса після народження, за що Діва Марія була їй дуже вдячна.
Корова традиційно відзначається в індуїзмі як священна тварина. Вона уособлює достаток, чистоту, святість і розглядається як милостиве тварина. Також як і мати Земля, корова є символом принципу безкорисливого жертвування, так і корова дає молоко і поживні молочні продукти, які служать одним з важливих елементів вегетаріанського харчування, індуїсти шанують її як материнську фігуру. Бик, в свою чергу, виступає як символ дхарми.
Китайські легенди і міфи стверджують, що Лисиця наділена надприродними властивостями. Вона може творити чудеса: викликати пожежу, отруювати їжу і робити людині інші капості, але може іноді і робити добро. Щоб умилостивити лисицю, їй приносили жертви, для неї будували спеціальні храми, в яких жили монахи-шанувальники культу лисиці. Щоб уберегти себе від гніву лисиці, селяни малювали на стінах будинків і огорож великі білі кола. Вбити лисицю вважалося великим злочином і винуватцю загрожувала кара. Проте, тіло і кров лисиці широко застосовувалося в древньому китайському лікуванні.
Мабуть, ні про одну тварину людство не придумало стільки легенд, прислів'їв і прийме, скільки про кішку. Вона вважається провідником в потойбічний світ і вміє бачити привидів і приведення. Кішки знімають головний біль, заспокоюють нерви і передбачають землетрусу. А в багатьох країнах вони вважаються священними тваринами.
- А що ви мені скажіть про священних тварин у нас на Русі, хто вони?
Звичайно, це кінь. Кінь в житті російської людини відігравав важливу роль. Був го другом, помічником і спасителем, тому багато оберегового іграшок - коней. А ще - качечок, птахів, ведмедів.
Образ коня - в димковской, філімоновской, Каргопольського, Городоцької іграшці.
Птахи - в димковской, філімоновской, Каргопольського іграшці.
Ведмідь - в димковской, філімоновской, Каргопольського, богородской іграшці.
3. Творча робота.
* Ви сьогодні приготували такі матеріали та інструменти: пластилін, стек, підставка для ліплення, пензля, гуаш, водоемульсійна фарба. Ми з вами сьогодні в скульптурній майстерні.
* Физминутку. Розминка для рук.
* Порівняння технік ліплення в димковской, філімоновской, Каргопольського іграшці.
учитель образотворчого мистецтва МОУ СЗШ №9
Грудьева Наталія Олексіївна
Урок образотворчого мистецтва для 5 класу
Тема: «Стародавні образи в сучасних народних іграшках» (2 уроки)
Мета: Створення іграшки і прикраси її декоративним розписом в традиції одного з промислів.
Продовжити знайомство учнів з розписом основних іграшкових промислів Росії;
Розвивати уміння працювати з різними художніми матеріалами;
Виховувати любов до природи, навколишнього світу.
Матеріали і інструменти: Кисті, гуаш, водоемульсійна фарба
Обладнання: мультимедійна презентація, картки
1. Організаційний момент
2. Основний етап.
1. Активна бесіда.
Скажіть, чому саме кінь - став головним чином в російській символіці?
Чим відрізняються коні філімонівська, димковскіх і каргопольская майстрів?
А городецкіе майстри виготовляли коней - качалок. Для кого робилася така іграшка?
Підготовка до розпису. З'ясовуємо візерунок іграшки і відмінність його від інших промислів.
Питання: Що спільного у всіх цих візерунків?
Відповідь: Веселі, святкові, ошатні.
Питання: Які візерунки можна побачити на іграшці?
Відповідь: Гуртки, смужки, хвилі, кільця, точки, ромби та ін.
Питання: Які кольори люблять майстри Димково?
Відповідь: Яскраві ошатні: червоний, синій, малиновий, жовтий, помаранчевий, зелений.
Бажано застосовувати для розпису яскраві, теплі фарби: жовту, малинову, червону. Слідом за теплими фарбами використовується холодна фарба - блакитна, синя, зелена. Хоча в розпису димковскіх іграшок переважають яскраві, відкриті кольори, майстри все ж не обходяться без таких похмурих фарб, як коричнева і чорна. Правда, коричнева застосовується зовсім мало, а чорна і того менше.
Можна прикрасити іграшку ромбиком або квадратиком з сріблястою або золотої фольги.
Питання: Яким візерунком прикрашені філімонівська іграшки?
Відповідь: Смужки, точки, кола, овали, зірочки, трикутники.
Учитель: У цих нехитрих візерунках виражається древня символіка селянської релігії. Коло - сонце, трикутник - земля, ялинки - символ рослинності і родючості. Всі візерунки нагадують нам про зв'язки людини і природи. За старовинним повір'ям, символи в узорах несли духовну силу, здатну захистити від зла і несправедливості.
Тварини і птахи завжди розписуються за певною схемою: поперек тулуба і шиї йдуть, чергуючись, різнокольорові смужки, і тільки голова і груди забарвлюється одним кольором, частіше зеленим або червоним.
Кофти у баринь і сорочки у солдатів філімоновской іграшки зазвичай забарвлені одним кольором: червоним, зеленим, жовтим. Але скільки вигадки з'являється у майстринь, коли вони малюють орнамент на спідницях, фартухах і штанях у своїх ляльок! Тільки особи у іграшок залишаються чисто білими, лише точки - очі, цятки - рот.
Зверніть увагу, що всі іграшки, крім півника і павлінчіка - свистульки. І в усі іграшки можна посвістеть.
Питання: Які кольори можна виділити на Каргопольського іграшка?
Відповідь: Кольори неяскраві, приглушені: рожеві, зелені, жовто-оранжеві блідих відтінків, бузково-сині.
Питання: З чого складаються візерунки каргопольская майстрів?
Відповідь: Смужки, кільця, дуги, овали, крапки, паростки.
Учитель: Кожен елемент візерунка має свій сенс, своє значення. Так кола, кільця з хрестом всередині - символ Сонця; дуги і дужки - символ Землі, ріллі; точки і гілочки - символи зерна і паростків. Як ви думаєте, чому ці символи особливо любили північні майстра?
Відповідь: На півночі холодно, завжди чекають приходу весни, сонця, тепла. Чекають коли знову можна буде сіяти і вирощувати хліб.
Поради по розпису.
1. Грунтовка іграшки складається з водоемульсійних білил: вони добре ляжуть на пластилін. Якщо ж у вас є можливість виконати роботу з глини, то ґрунтовку краще скласти з крейди, розведеного на молоці до густоти сметани.
2. Ґрунтувати іграшки можна зануреним у розчин, але найчастіше їх роблять м'якою широким пензлем №10.
3. Після висихання грунту іграшки розписують фарбами темпер або ж барвниками для вовни - синіми, блакитними, помаранчевими, жовтими, зеленими, малиновими, рожевими, коричневими. Розписувати іграшки можна і гуашевими фарбами, змішаними з курячим яйцем.
4. Починати розписувати іграшку потрібно з самої світлої фарби. Розфарбувавши однією фарбою всі намічені ділянки деталі, а також окремі елементи візерунків, переходять до наступної, більш темною фарбі, закінчують чорної, в нашому випадку - це чорні копитця у конячки. Жовта фарба найсвітліша (після білої) за тональністю, з неї і потрібно починати розписувати фігурку коня.
5. Якщо ви працюєте однієї пензлем, то її слід добре промити в банку з водою, перш ніж набирати іншу фарбу.
- Іграшка готова! Чудо - коні почали жити!
3. Практична частина
Грунтовка, розпис іграшки
4. Підсумок уора. виставка робіт