Урок навколишнього світу в 3-му класі

Мета уроку: створення умов для формування метапредметних умінь засобами уроку «навколишній світ»

Завдання уроку:
  • Визначити рівень знань про планету Земля і її моделі.
  • Уточнити уявлення про модель Землі - глобусі.
  • Ознайомити з новими поняттями: «паралелі», «меридіан», «нульовий меридіан», «екватор».
  • Знаходити на глобусі необхідні географічні об'єкти.
  • Продовжити формування умінь роботи з глобусом і навички усного складання розповіді
  • Формувати комунікативну компетенцію: вміння вести діалог, координувати свої дії з діями партнера по спільній діяльності.
  • Розвивати самостійність мислення, пізнавальний інтерес до навколишнього світу.
плановані результати
  • Предметні: вміти пояснювати значення термінів «меридіани», «нульовий меридіан», «паралелі», «екватор», знаходити на глобусі меридіани, паралелі, Північний і Південний полюси, Північна і Південна півкулі.
  • метапредметние:
    • комунікативні: навички ділового партнерського спілкування; вміння знаходити і виправляти помилки в роботі сусіда і при колективному обговоренні.
    • регулятивні:
      • рефлексивні вміння: осмислити практичне завдання, для вирішення якої недостатньо наявних знань.
      • оціночні вміння: порівнювати отримані результати з поставленим завданням; оцінювати свою діяльність на уроці, визначати успіхи і труднощі.
    • пізнавальні:
      • загальнонавчальних дії: вміння будувати мовне висловлювання в усній формі з питань; ізлекать необхідну інформацію з тексту /
      • логічні дії: вміння будувати логічний ланцюг міркувань
  • Особистісні: формування позитивної самооцінки.

Тип уроку: урок оволодіння новими знаннями, вміннями, навичками

Форма проведення уроку: індивідуально-групова

Методи навчання: словесні, наочні, практичні.

Устаткування і наочні посібники: підручники, хрестоматії, зошити для самостійної роботи, демонстративний глобус, ІКТ, роздатковий матеріал.

I. Організаційний момент

(Мета: Створення робочої атмосфери, емоційного настрою.)

Навколишній нас світ
Цікаво пізнавати.
Його таємниці та загадки (Презентація. Слайд 2)
Ми готові розгадати.

II. Актуалізація опорних знань (Мета: визначити рівень знань про планету Земля і її моделі)

Дайте відповідь на питання:
  • Як називається найближча до Землі зірка?
  • Яку форму має планета Земля?
  • Як називається модель Землі?
  • Що намальовано на поверхні глобуса?
  • Чого на Землі більше: суші або води?

III. Вивчення нового матеріалу

Відгадайте загадку: (слайд 3)

На ньому вмістилася вся наша Земля:
Моря, океани, ліси і поля.
І Північний полюс там теж знайдеш,
А якщо захочеш - в руках понесеш. (Глобус)

Самостійна робота з підручником

Глобус - це модель земної кулі. Прочитайте про це на с.7-8 (запропонований матеріал частково відомий хлопцям) читання тексту з позначками методом «інсерт» (слайд 5)

«V» - інформація мені відома
«+» - дізнався щось нове
«-» - думав інакше
«?» - хочу уточнити (запитати)

- Вибачте за тимчасові незручності вам вже була відома?
- Що нового дізналися?
- Про що думали інакше? (Земля має кулясту форму, а не кулю. Що вона трохи сплюснута біля полюсів)
- Що хотіли б уточнити?

- Отримати точні знання про форму Землі допомогли штучні супутники Землі. Облітаючи землю, супутники весь час посилали на Землю радіосигнали - повідомлення про своє видаленні від центру землі. За цим сигналам електронні машини визначили висоту польоту супутників, а спеціальні друкарські пристрої допомогли «намалювати» форму планети. Виявилося, що наша планета зовсім не правильний куля.

Робота з новими поняттями (Мета: Знайомство з новими поняттями: «меридіани», «нульовий меридіан», «паралелі», «екватор»).

- Давайте розглянемо глобус більш уважно. (Слайд 6)
- Зверніть увагу на найтоншу мережу ліній, які покривають модель Землі.
- Для чого потрібні ці лінії на глобусі?

- Зверніть увагу на кругові лінії, які з'єднують Північний полюс Землі з Південним полюсом. Ці лінії називаються меридіанами.
Подумки здійснюючи подорож по будь-якої такої лінії, обов'язково опинишся або на самій північній точці Землі - Північному полюсі, або на самій південній - Південному полюсі.
- Розгляньте глобус на стор. 9. Знайдіть меридіани.
- А тепер на дошці на глобусі покажіть меридіани. (Слайд 7)
_ Чому один меридіан проведено більш товстої і червоною лінією?
- Це - нульовий меридіан. Його ще називають початковим меридіаном. Від нього вчені всіх країн домовилися вести звіт меридіанів. Цей меридіан проходить через найстарішу астрономічну обсерваторію англійського міста Грінвіч. (Слайд 8)
Грінвічський меридіан був визнаний початковим за спеціальним міжнародною угодою в 1884 році. (Слайди 9-10)
До цієї угоди кожна країна називала нульовим меридіаном той, який проходив через її столицю.
Наприклад, в Іспанії відлік починався від Мадрида, в Італії - від Риму. У Росії довгий час нульовим вважався Пулковський меридіан, що проходив через головну астрономічну обсерваторію країни, яка була заснована недалеко від Санкт-Петербурга.

- На глобусі можна провести кругову лінію через обидва полюси так, що вона розділить земну кулю на дві рівні половини - західне і східне півкулі. Ці півкулі зображені на карті в вашому підручнику.

- Подивіться уважно. А як ще можна розділити земну кулю? (По горизонталі) (слайд 11)

4. Закріплення вивченого

Практична робота (Мета: знаходити на глобусі необхідні географічні об'єкти).

На малюнку (стор. 9) покажіть сусідові по парті Північний і Південний полюси, а також нульовий меридіан і екватор.

- Візьміть звичайну нитку і визначте довжину різних меридіанів на глобусі. Що ви можете сказати про них? (Вони мають одну і ту ж довжину).
- А зараз визначте за допомогою нитки довжини паралелей. Що про них можете сказати? (Найбільша паралель - це екватор. Довжина паралелей зменшується в сторону полюсів).
- Які найкоротші паралелі? (Це Північний і Південний полюс)

Гра «Так - ні» (Мета: закріпити знання про моделі Землі.)

- Якщо згодні з даним виступом, то ляскаєте в долоні.

1. На глобусі можна побачити найтонші лінії, що покривають поверхню глобуса. (Так)
2. Ці лінії уявні, насправді на земній поверхні їх немає. (Так)
3. Лінії, які з'єднують Північний і Південний полюси, називають паралелями. (Ні)
4. Лінії, які з'єднують Північний і Південний полюси, називають меридіанами. (Так)
5. Всі меридіани перетинаються на Північному і Південному полюсах (Так)
6. Найдовший меридіан - це екватор. (Ні)
7. Екватор - це найдовша паралель. (Так)
8. Екватор ділить земну кулю на дві півкулі - Північне і Південне (Так).
9. Екватор - це лінія, яка ділить всі меридіани навпіл. (Та)
10. Найменші паралелі - це Північний і Південний полюси Землі. (Та)
11. Всі меридіани Землі мають різну довжину (немає)
12. Всі меридіани Землі мають однакову довжину. (Та)

Робота в зошиті (слайд 13)

- Розгляньте глобус і підпишіть назви на ньому. Які півкулі ви знаєте? (Північне, Південне, Західне і Східне)
- У якій півкулі знаходиться наша країна Росія? (В східній півкулі)

Робота з хрестоматією (слайд 14)

Читання оповідання «Земля в сіточці» (по ланцюжку):

- А тепер відповімо на питання в кінці тексту.

5. Підсумок уроку (слайд 15)

- Хлопці кожен по ланцюжку одним реченням каже, що нового дізнався на уроці.

Домашнє завдання (слайд 16): стр. 11, питання.

Схожі статті