Урок російської мови по темі часові форми дієслова

Тема: Тимчасові форми дієслова.

цілі:
  • освітні:
    • створення умов для відкриття дітьми особливостей часових форм дієслова;
    • формувати вміння відрізняти одну тимчасову форму дієслова від іншої з питання;
    • вчити дітей систематизувати, узагальнювати, доводити, пояснювати поняття.
  • Розвиваючі:
    • розвивати розумові операції (пам'ять, мислення, увагу);
    • збагачувати словниковий запас.
  • виховні:
    • формувати вміння працювати в парах (вислуховувати думку товариша, обговорювати проблему, приходити до єдиної думки).
  • здоров'язберігаючих:
    • створення ситуації успіху та комфортності учнів на уроці;
    • дотримання санітарно-гігієнічних правил і норм при організації освітнього процесу в класі.

1. Організаційний момент

Продзвенів дзвінок веселий,
Всіх кличе він на урок.
Ну-ка, діти, всі готові?
Починаємо точно в строк!
На місця все тихо сядемо.
Чи не порушимо тишу.
Приготувалися все слухати.
Я урок зараз почну.

Записати дату, класна робота.

- Згадайте, над якою темою ми працюємо?

ДІЄСЛОВО (вивісити картку)

3. Гра «Буква загубилася»

- Почнемо урок з гри «Буква загубилася». Відгадайте слово.

... ожжі Яка буква загубилася?
... адіус Яка буква загубилася?
... жевіка Яка буква загубилася?
... онарх Яка буква загубилася?
... мщік Яка буква загубилася?

- Зустрілися чи вам незрозумілі слова? Хто такий монарх?
- Знайдіть ще одне слово серед цих слів. (Час)

Щоб нове дізнатися
Потрібно попрацювати.
І один одному допомагати
У парі, не лінуватися.
Справа загальне у нас -
Знанья отримуємо.
Ну, а разом, ми друзі,
Нове дізнаємося!

Діти. Добре працювати, допомагати один одному, дізнаватися щось нове.
Учитель. А як ви думаєте, що нового ми дізнаємося сьогодні на уроці?
Діти. Напевно, як-то час пов'язано з дієсловом?
Учитель. Добре, ми сьогодні будемо дізнаватися пов'язано час з дієсловом чи ні.
Мета нашого уроку: дізнатися, чи пов'язано час з дієсловом. Якщо пов'язано, то як?
Учитель. Подивіться на ці таблички ще раз. Що ви можете сказати про дієслово?
- Як ви розумієте значення слова ЧАС?

ДІЄСЛОВО ЧАС
Частина мови, яка це годинник,
відповідає на питання дні, пори року,
що робити? "Ділу час потісі годину".
що зробити?
позначає дію предмета
змінюється по числах: ед.ч; мн.ч.

Учитель. У вас на столах лежать картки зі словами. Прочитайте. Що ви можете сказати про слова?
Діти. Це дієслова.
Учитель. А як ви визначили?
Діти. За запитаннями.
Учитель. Завдання 1: розподіліть ці дієслова з питань на групи:

ГРАЄ, намалюйте, малювати, МАЛЮЄ, ГРАВ, заграв, БУДЕ ГРАТИ, БУДЕ МАЛЮВАТИ

(У всіх груп картки однакові і лежать цифри: 1, 2, 3, 4)

Перевірка: Скільки груп вийшло? Підніміть картку з цифрою.

Діти піднімають картки. Виходить учень до дошки і розподіляє на групи

відіграє грав заграє буде грати
малює малював намалює буде малювати

Учитель. Коли відбувається дія у дієслів 1 групи?
Діти. Дія відбувається в даний момент.
Учитель. Що можна сказати про дієслова 2 групи?
Д. Дія вже відбулося.
Учитель. Що можна сказати про дієслова 3 групи?
Діти. Дія ще буде відбуватися.
Учитель. Що можна сказати про дієслова 4 групи?
Діти. Дія ще буде відбуватися.
Учитель. Чи можна об'єднати дієслова 3 і 4 групи разом?
Діти. Так.
Учитель. У чому полягає різниця дієслова в групах?
Діти. Вони розрізняються питаннями.
Учитель. Так, дії відбуваються в різний час, тобто дієслова змінюються за часами. Відкрийте підручники на с. 176 і прочитайте правило.
Учитель. Що ще нового дізналися з правила?
Діти.

1 гр. - це дієслова теперішнього часу;
2 гр. - це дієслова минулого часу;
3 гр. - це дієслова майбутнього часу.

- Давайте в кожну групу додамо питання і назви груп.

Насоящее вр. Минуле вр. Майбутній час.

Що робить? Що робив? Що зробить? Що буде робити?
відіграє грав заграє буде грати
малює малював намалює буде малювати
(Просте буд. Вр.) (Складне буд. Вр.)

Учитель. Доповніть в кожну групу по одному дієслова.

Завдання 2. Я прочитаю пропозицію, ви знайдіть дієслово і визначте час дієслова

Перевірка: зворотний зв'язок Н.В, Пр.в, Б.В.

Ми гостювали у бабусі в селі. Назвіть дієслово. (Пр.в.)
Ми гостюємо у бабусі в селі. Назвіть дієслово (Н.в.)
Ми будемо гостювати у бабусі в селі. Назвіть дієслово (Б.В.)

Учитель. Що вам допомогло визначити час дієслова?
Діти. Потрібно правильно поставити запитання.

- Я принцеса країни "дієслово". І я хочу пограти з вами. Ви згодні?

1 ряд - слуги минулого часу.
2 ряд - слуги теперішнього часу.
3 ряд - слуги майбутнього часу.

Слуги прісядают при назві свого дієслова.

Ходив (п.в. 1), фарбує (н.в. 2), водить (н.в. 2), поллє (б.в. 3), говорив (п.в. 1), малює (Н.В . 2), напише (б.в. 3), стрибав (п.в. 1), встало (п.в. 1), живе (н.в. 2), зігріє (б.в. 3), співає (н.в. 2), танцював (п.в. 1), прилетять (б.в. 3).

1. Робота по рядах (картки)

Учитель. Прочитайте завдання. Що вам допоможе виконати це завдання? Сплануйте свою роботу і виконайте.

1 ряд. Утворити від іменників однокореневі дієслова теперішнього і минулого часу:

2 ряд. Утворити від іменників однокореневі дієслова теперішнього і майбутнього часу:

3 ряд. Утворити від іменників однокореневі дієслова минулого і майбутнього часу:

Перевірка: одна пара читає, інші перевіряють.

1 р 2 р
Біль - хворіє, хворів сіль - солить, посолити, буде солити
Корм - годує, годував скрип - скрипить, заскрипить, буде скрипіти
3 р.
Блиск - блищав, заблищить, буде блищати
Ніч - ночував, заночує, ночуватиме

- А деяких хлопців я попрошу виконати завдання за картками

2. Індивідуальні завдання за картками

Списати і визначити час дієслова: грали, співає, прочитали, сміються, чи засміються, шукали.

Н.в.- Що робить? Що роблять?
Пр. ст.- Що робив? Що робили?
Б.в. - Що буде робити? Що зробить?

- Давайте підіб'ємо підсумок нашої роботи. Яке завдання ми ставили спочатку уроку?
Діти. Дізнатися, чи є зв'язок між дієсловом і часом. Якщо є, то яка.
Учитель. Ми дізналися, що дієслово змінюється за часами. Які часові форми має дієслово?
Учитель. Ви, хлопці, не забувайте, що наші вірні помічники - це питання. Давайте разом складемо алгоритм визначення часу дієслова:

1) Знаходжу дієслово.
2) Ставлю питання.
3) Визначаю час дієслова.

Якщо залишиться час, то:

- Хлопці, а зараз я вам пропоную бути поетами або письменниками. Хто хоче, то спробуйте вигадав вірш, використовуючи риму

лежить
блищить
засяють
розтануть

- Записати і визначити час дієслів. А хто хоче скласти і записати невелике оповідання з 3-4 пропозицій по картинці. Знайти дієслова і визначити час.

- Сьогодні на уроці ми виконували різні завдання. Які із завдань вам здалися найважчими.

- На наступному уроці ми продовжимо визначати час дієслів та будемо вчитися змінювати дієслова за часами.

9. Самооцінка за шкалою

- А зараз я попрошу оцінити свої знання за шкалою. Накресліть шкалу і оціните. Хто оцінив свою роботу по 1 шкалою? За 2 шкалою? За 3 шкалою. Чому?

10. Домашнє завдання: с.176, №405 і вибрати для себе і виконати одне завдання на картці або скласти невелику розповідь про зиму. Знайти і визначити час дієслів.

Схожі статті