Мета: вивчення поняття і відпрацювання навичок застосування "звернення".
завдання:- познайомити з поняттям "звернення", навчити правильно інтонувати і оформляти пропозиції зі зверненнями;
- розвивати мовлення і орфографічну пильність;
- виховувати культуру спілкування і ввічливе ставлення.
Обладнання: підручник, робочий зошит.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
I. Організаційний момент.
Придумано кимось, просто і мудро,
При зустрічі вітатися "Доброго ранку!"
- Доброго ранку сонцю і птахам!
- Доброго ранку усміхненим особам!
І кожен стає добрим, довірливим,
І доброго ранку триває до вечора.
- Я всім бажаю, щоб добре і сонячний настрій супроводжував вас протягом всього уроку.
II. Актуалізація знань.
- Починаючи з першого дня народження, кожна людина має потребу в спілкуванні. Люди спілкуються між собою не тільки в родині, а й на вулиці, в магазині, на роботі, в громадському транспорті і в інших місцях. При цьому, в розмові, вони часто звертаються один до одного. І тому, сьогодні на уроці ми поговоримо про звернення. Дізнаємося, що таке звернення, навчимося виділяти звернення в письмовій мові, будемо займатися розвитком орфографічної пильності й мови, щоб наша мова була грамотною, правильною.
- Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота.
- У схемі пропозиції, звернення позначається буквою О, написання якої ми зараз відпрацюємо на хвилинці чистописання.
III. Хвилинка чистописання.
- Які імена знаєте на букву О? (Оксана, Ольга, Олег, Олеся, Остап)
- Запишемо імена через кому.
IV. Виклад нового матеріалу.
- Давайте уявимо, що Ольга, Оксана, Олег, Олеся, Остап - це імена ваших друзів. Зверніться до них з будь-якої проханням або питанням. (Олег, підемо гуляти. Олеся, ти зробила уроки?)
- Добре, це ваші друзі. А як ви звернетеся до дорослої людини? (По імені та по батькові)
- Як ви звернетеся до мене? (Марина Олександрівна)
- А як зверніться до директора школи? (Віктор Володимирович)
- А як би ви звернулися до президента, якби зустріли його? (Дмитро Анатолійович)
- Уважно подивіться, як пишуться по батькові. Від яких імен вони утворені? (Пишуться з великої літери. По батькові утворюється від імені батька.)
- Про що потрібно пам'ятати, записуючи слова? (Імена та по батькові пишуться з великої літери.)
- Тепер зверніться до цих людей або задайте їм питання. (Дмитро Анатолійович, дозвольте запитати?)
- Так як видумаєте, що таке звернення? Для чого воно потрібне? (Це імена та по батькові, які потрібні, щоб одна людина могла звернутися до іншого.)
- Правильно. Але ось тільки чи іменами та по батькові може бути виражено звернення?
- Давайте прочитаємо пропозиції. (Не губи мене, дівчина! Змилуйся, золота рибко! Здрастуй, красна дівиця! Що, Соколко, що з тобою?) - Назвіть звернення. (Дівиця, рибко, красна дівиця, Соколко)
- Як здогадалися, що це звернення?
- Як я виділяла їх при читанні? (Інтонацією і паузою)
- Абсолютно вірно, поводженню властива особлива звательная інтонація - проголошення слова з більш високим тоном, з сильним наголосом, з паузою.
Зайчику холодно сидіти,
Потрібно лапочки погріти.
Лапки вгору, лапки вниз,
На носочки потягнися,
А потім навприсядки,
Щоб не мерзли лапки.
Стрибати зайченя здатний,
Він підстрибнув десять разів.
- Хлопці, а якими словами може виражатися звернення, якщо ми розмовляємо з близькими людьми, родичами? (Бабуся, мама, дорогий, улюблений)
- Запишемо в зошит.
- Так, добре спілкуватися з людьми, яких ви знаєте. А якщо раптом ви заблукали в незнайомому місті, як зверніться до незнайомих людей? (Молодий чоловік, товариш міліціонер)
- Запишемо в зошит.
- Ось бачите, яке безліч існує слів, завдяки яким можна звернутися навіть до незнайомих людей. Однак і ці слова не завжди нас виручать. Бувають ситуації, коли ви не знаєте імені та по батькові дорослого, і всі ці слова не годяться, але неввічливо починати розмову без звернення. Так, наприклад, ви прийшли в кабінет до лікаря, некрасиво буде говорити "Громадянин або чоловік, можна зайти?" У таких випадках, краще починати розмову з важливих слів. Наприклад, "Прошу вибачення, можна увійти? Будьте ласкаві, подайте мені книгу".
- Давайте запишемо декілька важливих слів. (Будьте ласкаві, прошу вибачення)
- Отже, що таке звернення?
- Як виділяється звернення в усному мовленні? (Паузою і інтонацією)
Робота з підручником.
- У підручнику на с.55. прочитайте пропозиції.
- Яка пропозиція тут "зайве"? Чому? (В останньому реченні немає звернення)
- Поспостерігайте і дайте відповідь, в якому випадку ставиться одна кома, а в якому - звернення з двох сторін виділяється комами? (Якщо звернення знаходиться на початку речення, то кома ставиться після нього. Якщо звернення знаходиться в кінці речення, то кома ставиться перед ним. Якщо звернення знаходиться в середині пропозиції, воно з двох сторін виділяється комами.)
- Отже, як виділяється звернення в письмовій мові? (Запитом)
- Прочитайте пропозиції з потрібною інтонацією, виділяючи звернення.
- Як виділяється звернення на листі, в залежності від його положення в реченні?
Робочий зошит, с.30.
- Знайдіть і назвіть звернення. Підкресліть їх.
- Правильно розставте розділові знаки.
- Що необхідно пам'ятати?
- Перевіряємо. (Один учень працює за дошкою, де записаний текст зі зверненнями.)
- Хто виконав без помилок?
- Які помилки були допущені?
- Хлопці, що ви можете мені розповісти про звернення? (Звернення потрібно нам, щоб одна людина могла звернутися до іншого. Звернення бувають різні, вони можуть складатися з одного або декількох слів. До своїм друзям можна звертатися по імені, до дорослих по імені та по батькові, а якщо не знаєш людини - ввічливими словами, до родичів - ласкавими словами.)
- Як виділяється звернення в письмовій мові? (Інтонацією і паузою)
- А в письмовій мові? (Запитом)
- Молодці! Сьогодні я дуже задоволена вашими успіхами. І сподіваюся, що звертатися один до одного, а тим більше до дорослих ви будете відповідно до правил, які ми з вами вивчили.
VII. Домашнє завдання.
- Підручник с.54, вивчити правило, виконати вправу 61.