Урок російської мови в 9 класі «дискусія»

Урок російської мови

Цілі: ознайомити учнів з правилами організації та проведення дискусії;

- розвивати навички логічного, грамотно вибудуваного, глибокого і різнобічного докази власної точки зору;

- виховувати культуру ведення бесіди, дискусії, суперечки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: таблички з назвами груп, пам'ятка полеміста, заготовки таблиць, картки з різнорівневими завданнями, словничок початківця полеміста, слайди.

Хід уроку: Учитель:

- Чи часто ви в житті бачите сперечаються людей, або самі сперечаєтеся?

- Які, на вашу думку, цілі суперечок, дебатів?

(Відстояти свою точку зору, обговорити життєво важливі проблеми, спростувати думку опонента).

- Тема сьогоднішнього уроку «Дискусія». Епіграфом до нього є стара узбецька прислів'я «Досить почути, як людина сперечається, щоб визначити всі його достоїнства і недоліки». (Слайд)

Володіння культурою дискусії має стати обов'язковим якістю кожної сучасної молодої людини.

Спробуйте пояснити, як ви розумієте значення слова дискусія.

Після відповідей учнів відкривається слайд.

Дискусія - публічна суперечка з метою з'ясування істини, знаходження правильного рішення спірного питання на зборах, у пресі, в бесіді.

Які цілі переслідують диспутанти?

Після відповідей учнів відкривається наступний слайд.

- зіставляють суперечливі судження;

- намагаються прийти до єдиної думки;

- хочуть знайти спільне рішення, встановити істину.

Потім один із заздалегідь підготовлених учнів трохи розповідає з історії спору.

Коріння спору йдуть в далекі часи. Велике значення вмінню сперечатися, відстоювати свої позиції надавалося в Стародавній Греції. Античні мислителі першими звернули увагу на те, що спір грає важливу роль для з'ясування істини. З глибини століть дійшов до нас чудовий афоризм: «У суперечці народжується істина».

Як великий майстер слова прославився в Греції Протагор. Публічні диспути, які він влаштовував, викликали величезний інтерес. До сих пір хвилюють, захоплюють нас, вчать, змушують задуматися Сократовські бесіди, трактати Аристотеля.

Бурхливий розвиток мистецтва спору в далекій Елладі пояснюється суспільно-політичним устроєм цієї держави. Стародавня Греція представляла собою ряд незалежних один від одного самоврядних міст-держав, полісів. Їх життя було пройняте гострою класовою боротьбою.

Велика увага спору приділялася і в Стародавній Індії. Там широкого поширення набули різного роду дискусії та численні диспути. До них було дуже серйозне ставлення. В Індії ніхто не смів ухилитися від виклику на суперечку.

Якщо сперечалися дві особи, то іноді переможений мав позбавляти себе життя. У сварці могли брати участь і цілі монастирі, які в разі невдачі часом зовсім припиняли своє існування.

Предметами спорів були проблеми державного устрою, питання філософії, права, історії, літератури і мистецтва, принципи моральності та інші важливі питання.

Учитель: Розібратися в розбіжностях між дебатами, полемікою, диспутом, суперечкою нам допоможе текст вправи 499 (стор. 297). Прочитайте його і дайте відповідь на питання:

-З яких питань проводяться дебати?

(За змістом доповіді, звіту, повідомлення).

- Коли краще використовувати слово полеміка.

(Для спору у пресі або усній публічної промови).

- Чим диспут близький до дискусії?

(Має публічний обов'язковий характер і суспільну значимість теми).

- Чому дискусію часто називають суперечкою-дослідженням?

(В ході дискусії перевіряється конкретна думка або зіставляються різні точки зору).

- Що об'єднує всі види суперечки?

(Будь-який спір - це діалогічна мова).

Питання на слайдах перед учнями. Після відповідей учнів на слайдах також з'являються правильні відповіді на питання.

- Які, на ваш погляд, відмінні риси дискусії?

Після відповідей учнів з'являється на слайді: «Відмінні риси дискусії - аргументованість, відсутність тези, наявність теми».

- Давайте ознайомимося з основними різновидами дискусії: аподиктической, діалектичної, евристичної, софістичної. (На слайді).

Учитель: Тепер подумаємо над найбільш вживаними словами оборотами, використовуваними в дискусії. Чи працюєте в групах, заповнюєте таблицю.

Перевірка заповнених учнями таблиць за допомогою заготовленої вчителем на слайді.

або незгоди з

Схожі статті