План-конспект уроку з російської мови (9 клас) на тему складні речення з різними видами зв'язку

Складні пропозиції з різними видами зв'язку

ЦІЛІ: повторити види складних речень, закріпити вміння учнів визначати вид зв'язку в складних реченнях з різними видами зв'язку, закріпити вміння учнів розставляти розділові знаки в реченнях з різними видами зв'язку, розвивати логічне мислення учнів, формувати вміння самостійно мислити, розвивати вміння схематично представляти пропозицію.

ОБЛАДНАННЯ: комп'ютер, проектор, текст, додаток, підручник.

I. Організаційний момент.

II. Індивідуальна робота.

III. колективна робота

- Повідомлення теми і мети уроку: закріпити вміння знаходити складні речення з різними видами зв'язку, розставляти розділові знаки, удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички.

- Я не пропоную вам відкрити зошити і записати тему, писати ми будемо не в зошитах, а на спеціально приготовлених аркушах. В кінці уроку кожен з вас здасть мені напрацьований матеріал і отримає оцінку.

- На дошці завдання для трьох учнів:

Беззахисна, збившись, зверху, бездумно.

  1. Синтаксичний розбір речення:

На краю моря піднялася гр ... да жовто (лілових) хмар облямований (нн, н) их рожевим золотом і ще більш згущаючи морок пливла на степ.

  1. Серед представлених словосполучень пропозиції 5 одне не є словосполученням. Відзначте його.
  1. наповнює кімнату
  2. сухе тління
  3. речі випромінюють
  4. віджиле давно

- Колективна робота з класом: (пропозиції 1-7 на слайді і на раздаточном матеріалі)

- Вкажіть, що є граматичної основою в одній з частин пропозиції 3. Слайд №2

  1. хлопчики стали
  2. смикати щуку
  3. хлопчики стали смикати
  4. смикати за хвіст

- У яких словосполученнях зв'язок інша, ніж управління: Слайд №3

  1. складна стихія
  2. покірно зносить
  3. материки рушити
  4. жене її
  5. зносить наругу
  6. з гірських круч

- Словосполучення, пропозиція вивчається в розділі «Синтаксис». Що є найскладнішим в цьому розділі?

Питання на виявлення сприйняття теоретичного матеріалу:

- Яка пропозиція ми називаємо пропозицією складної синтаксичної конструкції?

(Складне речення, яке складається з декількох пропозицій, одні з яких можуть з'єднуватися за допомогою сурядних сполучників, інші - за допомогою підрядних союзів або союзних слів, треті - без союзів).

- На що потрібно звернути увагу, щоб правильно зрозуміти сенс складного пропозиції?

(Потрібно зрозуміти, з яких частин воно складається, тому що складне речення може складатися з двох, трьох і більше пов'язаних за змістом пропозицій)

- На основі представлених вам пропозицій потрібно підкреслити граматичні основи, скласти схематичний диктант (предложенія1-7). слайд №4

- Виконати завдання. Проектування на екрані завдань. Слайд № 5

  1. Знайдіть речення з підрядною, бессоюзной і сурядним зв'язком.
  2. Знайдіть пропозицію, в якому підрядне стоїть в середині головного.
  3. Знайдіть речення з сурядним і підрядним зв'язком.
  4. Знайдіть складнопідрядне речення з підрядним із'яснітельним.

- Виконати завдання. Провести синтаксичний розбір першого речення (перший варіант). (Оповідає. Невоскл. Сложн. З бессоюзной. І вигадав. Зв'язком)

Провести синтаксичний розбір сьомого пропозиції (другий варіант). слайд №6

(Оповідає. Невоскл. Сложн. З підпорядкує., Бессоюзн.і вигадав. Зв'язком)

- Продовжте речення Юнак говорив мало, щоб вийшли пропозиції наступних типів: Слайд № 7

  1. Просте з однорідними членами (без сполучників)
  2. Бессоюзное складне, між частинами якого треба поставити кому.

- Конструювання пропозицій Слайд №8

- Скласти всі можливі види складних речень:

  1. Почало сутеніти.
  2. Волого і терпко пахли стовбури дерев.
  3. Закінчився дощ.
  4. Все стихло, як ніби завмерло.

- На дошці в якості наочності накреслені три схеми. Ви повинні визначити тип пропозицій і співвіднести їх зі схемами. слайд №9

  1. Я хочу, щоб чула ти, як тужить мій голос живий. (А.Сурков.)
  2. Коли Вронський дивився на годинник на балконі Кареніних, він був так розтривожить і зайнятий своїми думками, що бачив стрілки на циферблаті, але не міг зрозуміти, котра година.
  3. Ми живемо в країні, де кожен може отримати освіту, де поважають творчу працю.

- Ми навчилися знаходити складні речення з різними видами зв'язку, а тепер відкриємо підручники і прочитаємо матеріал по цій темі, щоб систематизувати знання.

- Що нового ви дізналися з підручника?

(Складні пропозиції можуть включати до свого складу пропозиції, з'єднані між собою різними видами зв'язку: сочинительной, підрядного і безсполучникового. Щоб правильно зрозуміти сенс такого пропозиції, потрібно подивитися з яких частин воно складається, визначити види зв'язку)

Домашнє завдання. Складіть три пропозиції з різними видами зв'язку, приготуйте картку, де будуть написані пропозиції, які не будуть розставлені розділові знаки. Ваші картки ми використовуємо в роботі на наступному уроці.

Схожі статті