Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

Мета уроку: розширити знання учнів про дикому тваринному - зайця, вивчити основні частини тіла, харчування, спосіб пересування.

завдання:
  • формувати уявлення про зайця, як представника диких тварин;
  • коригувати вищі психічні функції; вміння працювати в парах;
  • виховувати навчальну мотивацію.

Обладнання: музичний твір П. І. Чайковського «Пролісок», весняний картинний план (дерева, сонце, небо, проталини, проліски, струмки), план роботи, геометрична мозаїка, словникові слова (линька, ошкурювання, петляє), індивідуальні конверти зі словами вразбивку з букв, текст з пропущеними словами, прислів'я - 4.

Картинки.
  • Частини тіла тварин
  • заєць взимку
  • заєць влітку
  • заяча сім'я
  • відшукай зайчат
  • заячі сліди
  • Заєць в бігу

Для інсценування: заячі костюми - 5 штук, лава, ялинки, рушниця, біла тканина.

I. Організаційний момент

- Хлопці, сьогодні у нас не простий урок розвитку мовлення, а урок подорожі в казковий ліс. Отже, вирушимо в подорож, закрийте очі і послухайте
Звучить музика П. І. Чайковського.

- Ця чарівна музика П. І. Чайковського, російського композитора, перенесла нас на лісову галявинку, а називається вона «Пролісок».

II. Почнемо з роботи за календарем

- Як ви думаєте, чому саме ця мелодія допомогла нам потрапити в казковий світ?
- Скажіть, а чи дійсно в цьому лісі настала весна? Які ознаки весни ви бачите і можете їх назвати?
Сонце, небо, проталини, грач, нирки, струмки, підсніжник (діти називають весняні ознаки, а вчитель прикріплює до дошки слова - опори)

1 дитина складає розповідь.

- Який же ліс без лісових жителів, а спробуйте їх визначити. (Частини тіла диких тварин: ведмідь, кабан, лисиця, заєць, вовк.)

Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

- А головний герой нашого казкового лісу, БІЛИЙ, СІРИЙ, КОСОЙ, ШВИДКИЙ, шустрий, полохлива, боягузливий, довговухі. Хто це?

Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

- Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про зайця, про його основних частинах тіла, харчуванні, способі пересування.
- Відкрийте зошити і запишіть число і тему уроку. Працювати ми будемо ось за цим планом.

1. Частини тіла.
2. Харчування.
3. Дитинчата
4. Спосіб пересування

- Але що це за стукіт? Це казка стукає до нас, хлопці. Уважно її подивіться, і тоді ви дізнаєтеся багато нового про життя зайчат, а нам це сьогодні стане в нагоді!

Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

1. Інсценування казки про зайченят

Зимовим вечором густа темрява огорнула дерева і будинки.
І навіть пес лежить не гавкає, а лише ліниво позевать.
У віконцях гаснуть яскраві вогні,
І потихеньку в ті будинки заходять сни.
А сни такі різні: серйозні і дивні.
А можуть бути смішними і навіть бути кольоровими.
Тут місяць свій лик явила,
Світло срібний розлила на село, ліс, поля,
Спить рідна земля.
Наш Єгорка спав на лавці, бачив вже десятий сон,
Як скотився на санчатах з гори в сосновий бір.
Повз стрибаючи, петляючи, проскочив пухнастий заєць.
У білій шубці хутряної НЕ замерзне він взимку.
Раптом Єгор зупинився, тому що здивувався,
На галявині, на снігу грали зайці в чехарду.
Тут прийшла зайчиха і сказала:

«Тихо! Раптом почує вас лисиця, прибіжить тоді сюди.
Або вовк зубастий, він такий небезпечний ».

Зайчика негайно принишкли і на задніх лапках сіли.
Вуха довгі сторчма, сидять зайченя рядком.

Ви грали і шуміли, а поїсти то ви встигли?

Ми в лісі ніч провели і поїли, що знайшли.

Гриз кору з осики брат, я сухій траві був радий.

Ну, а ми в кущах сиділи,
Гілок тоненьких поїли.
Дуб, береза, верба, клен -
Ось такий наш раціон.

І зайчисі-мамі дітки принесли на сніданок гілки.
Раптом з гори скотився кому, але не сніжний - шкереберть.
Старший брат так з'явився і на спинку повалився.
Лапки задні підняв і від страху закричав.
А за ним з рушницею в руці гнався сторож нічого.

Що косі натворили? Мені п'ять яблунь загубили.
Згризли вночі кору, пристрелити вас в пору.

Ви нас не губіть, будь ласка, вибачте.
Було дуже холодно і, звичайно, голодно.

Отримали ми урок, він піде нам точно про запас.
Нам дожити б весни, до зелененький трави.

Гаразд, зайчика, шкода вас.
Овочів великий запас у мене зберігається, можу і поділитися.

1 зайчик: Я винен, але посплю і портрет той зберу.

3 зайчик: Так як стало холоднішати, я зариюся в сніг поспати.

1 зайчик: Я під ялинкою полежу, нікуди не втечу.

Хто в бур'ян, а хто в кущі. Настав час тиші.

- Давайте спробуємо зібрати портрет зайця, але незвичайний, а з геометричних фігур. Візьміть конверт і спробуйте з геометричних фігур зібрати фігуру зайця. Яких фігур більше? Скільки їх знадобилося? Що зроблено з овалів?

- Заєць - що це за тварина? (Це дике, що не хиже (травоїдна) тварина)
Для початку розберемо частини тіла зайця.

Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

- Що розташоване на голові зайця? (Показує дитина)
- Давайте пограємо в гру «Чиє це?» (Заячий рот, заячі вуса, заячі вуха).
- У зайця довгі вуха, як ви думаєте чому?
В першу чергу вуха потрібні саме, щоб чути. І чим більше вушна раковина, тим гостріше слух її володаря. Основний спосіб уникнути небезпеки - втеча. І тут, крім швидких ніг і спеціальних прийомів, зайцю допомагають ... вуха. Саме довгі (а не круглі!) Вуха щільно притискаються до тіла, забезпечуючи кращу аеродинаміку. А також великі вуха рятують біжить зайця від перегріву, активно випромінюючи тепло без втрати цінної вологи. Це якість дає зайцю істотну перевагу перед хижаками: саме через перегрів ті швидко втомлюються і припиняють гонитву.
Висновок напрошується простий: довгі вуха для зайця - життєва необхідність, справжній подарунок природи.
- Тіло зайця покрите короткою шерстю. Згадайте загадку, пов'язану з забарвленням зайця?
- Чому заєць змінює колір? (Заєць линяє)
- Як ви думаєте, чи допомагає зміна забарвлення зайчику жити в лісі? (Біла шерсть взимку допомагає зайцю злитися зі снігом і бути непомітним на ньому.)

Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

- Скільки лап у зайця?
- Який хвіст у зайця? Хвіст у вигляді пухнастого білого кульки. Хвіст маленький, але все ж добре видно.
Шкурка нетривка і слабо прикріплена до тіла, тому часто шматки шкури залишаються в зубах хижака, як хвіст ящірки.
- З яких частин складається тіло зайця?

- Де живе заєць? (В лісі). Їжа зайця змінюється в залежності від пори року.
- Візьміть конверти з зайчатами, і ви дізнаєтеся, чим харчуються зайці влітку, для цього вам необхідно з даних букв скласти слова. (Диференційоване завдання, діти I групи збирають слово з 6 букв)

Взимку зайці ошкурівать стовбури і нижні гілки дерев (верба, береза, осика). Часто в голодні, сніжні зими зайці приходять підкріпиться в сади, де обдирають плодові дерева.

Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

Відомо, що зайці воліють найтонші, кінцеві пагони рослин. Саме ці вегетативні частини і мають найбільшу поживну цінність. Взимку у міру зростання сніговий покрив-ва частина цього корму ховається під снігом, але натомість стають доступ-ними серединні і верхівкові пагони більших чагарників. Крім того, під вагою снігу схиляються, а часто і ламаються досить круп-ні кущі верб, і зайці отримують можливість годуватися корою цих расті-ний. Взимку зайці годуються в сутінки і вночі.
- Чим харчуються зайці?

- Хлопці, а чи знаєте ви, як називаються дитинчата у зайця?
Зайченята (1-6, рідше до 12) народжуються зрячими, з густим хутром і перший час сидять в траві нерухомо, щоб не залишати слідів, а мати приходить їх годувати 1-2 рази за ніч. При цьому вона годує не тільки своїх зайчат, а й чужих. У місцях, де зайців багато, все зайчата часом стають ніби загальними.

Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

- Хлопці, скажіть, хто намальований на картинці? (Зайчиха, заєць, зайчата, зайченя)
- Маленькі зайченята вирішили пограти в хованки в чарівному лісі, візьміть картки і спробуйте порахувати скільки їх?

Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

- Не тільки зайчата люблять грати і відпочивати, давайте і ми з вами теж відпочинемо.

Діти імітують рух персонажів по тексту.

Зайка по лісі скакав, зайка корм собі шукав,
Раптом у зайчика на маківці
Піднялися, як стрілки, вушка:
Шерех тихий лунає, хтось по лісі крадеться.
Заєць плутає сліди, тікає від біди!
Стрибнув у бік він, повернувся і під кущиком згорнувся.

5. Спосіб пересування зайця

- Однакові заячі лапи?

Задні ноги набагато довші за передні і при русі виносяться далеко вперед. (Сліди) Забавні у зайця сліди, точно він задом наперед біжить. Ось це передні короткі лапки, слід від них кружечками. А це - задні. Від них слід довгий. Їх заєць закидає так, що вони ступають попереду передніх.

В гору - бігом, а з гори шкереберть.

- Чому у зайця задні ноги довгі? (Він рятується від своїх ворогів втечею, при цьому легко відштовхується задніми ногами). Тому і в гору він підіймається легко, а з гори котиться шкереберть. Навіть є така приказка: «У гору - бігом, а з гори - шкереберть» т. К. Передні лапи у зайця короткі.

Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

Захисту у зайця - всього лише хитрість та швидкі ноги. Ось заєць приймається за хитрощі. Якщо треба йому відпочити, він не відразу заляже під кущик. Він по своєму сліду і назад пробіжить, і в сторону стрибне. Напляшет, настрибав, нарешті, останній величезний стрибок. І в цьому останньому стрибку особлива хитрість. І ще лягає косою обов'язково головою в ту сторону, звідки прийшов, щоб ворога вчасно помітити і встигнути врятуватися.

У зимовий час влаштовують лежання під захистом снігових заметів, в снігових норах і нішах, а іноді і закриті притулку в снігу, з яких при небезпеки раптово вискакують, пробивши стелю. Влітку лежання влаштовують під кущами або відкрито. День проводять під кущами, в неглибокій ямці, рідше в норах гризунів. Активні зайці в сутінки і вночі.

Заєць живе в ...
Влітку зайці їдять ..., а взимку ...
Навесні у зайчихи народжуються ...
Взимку зайці ..., а влітку ...

Люди давно помітили деякі особливості зайця, адже недарма про нього складають не тільки загадки, вірші, а й прислів'я.

Такими невтішними епітетами характеризують пухнастого звірка народна творчість. А адже зайка зовсім і не боягуз - він просто обережний, оскільки занадто багато хочуть його з'їсти. А іноді і зовсім проявляє чудеса хоробрості.
Давайте згадаємо, які казки ви знаєте, де одним з героїв є заєць. (Книги: Заячі лапи, Заєць-хвалько і т.д.)

- Для того, щоб, повернутися назад з лісової казки в клас, нам необхідно по одному тільки слову здогадатися, чи йде мова про зайця. Якщо мова буде йти про зайця, ви ляскаєте, якщо про інше тваринному - ви крокуєте.
Скаче, петляє, буцатися, гризе, СТРИБАЄ, кусає, тремтячи, впадає в сплячку.
- Про який дикому тваринному ми сьогодні говорили? (Заєць)
- Що це за тварина? (Це дике, що не хиже (травоїдна) тварина)
- Що нового дізналися про зайця?
Відмітки.

Урок розвитку мовлення в 2-му класі - заєць

Схожі статті