Презентація до уроку
Вид занять: Бесіда про мистецтво.
Мета: розширення знань в учнів про різноманітність видів і жанрів образотворчого мистецтва, а також знайомство з видатними творами цього мистецтва і великими майстрами.
завдання:- освітні:
- закріпити знання про види і жанри образотворчого мистецтва;
- продовжувати роботу над розвитком вміння розрізняти види і жанри образотворчого мистецтва;
- познайомити учнів з окремими жанрами, особливостями їх вираження в творах образотворчого мистецтва (анімалістичні жанр), виробити в учнів інтерес до робіт художників-анималистов;
- знайомити учнів з технікою зображення тварини в русі;
- Корекційно-розвиваючі:
- здійснювати корекцію недоліків сенсорного розвитку учнів;
- формувати вміння сприймати і розрізняти величину, форму, положення геометричних фігур при зображенні і передачі руху тварини;
- усувати недоліки володіння технікою малювання.
- Виховні.
- продовжувати виховувати любов до образотворчого мистецтва;
- сприяти підвищенню естетичної культури вихованців;
- прищеплювати любов до тварин.
Форма роботи на занятті: спільно-індивідуальна, групова, колективна.
Устаткування і матеріали: мультимедійна апаратура (слайди репродукцій картин, кросворд), репродукції картин, малюнки та скульптури В.Ватагіна, вірші про жанрах образотворчого мистецтва, музичні записи, простий олівець, альбомний аркуш, гумка.
I. Організаційний момент
1) Привітання учнів.
2) Перевірка психологічної готовності учнів до уроку.
II. Повідомлення теми заняття, повторення раніше вивченого
Учитель. Хлопці, ми сьогодні з вами перетворимося в юних художників. Одягніть, будь ласка, ці береткі і шарфи. Будемо виглядати справжніми художниками. Ви готові до уроку? Сідайте зручно і уважно слухайте мене.
(Стук у двері. Заносять посилку з листом.)
Ой, якась посилка і лист. Давайте-но прочитаємо лист.
«Здрастуйте, юні художники!
Я приготувала подарунки для тих хлопців, які активно працюватимуть на уроці, добре і правильно будуть відповідати на запитання вчителя. Удачі вам!
З найкращими побажаннями Білка »
(Слайд 1. «Живопис») Відповіді дітей: Робота виконана в кольорі, фарбами, на площині.
(Слайд 2. «Графіка») Відповіді дітей: Робота виконана лініями, штрихами, на площині без фарб.
- А тепер погляньте на зображення різних споруд, будівель і визначте, до якого виду вони належать.
(Слайд 3. «Архітектура») Відповіді дітей: Мистецтво створювати будівлі, споруди, комплекс споруд.
(Слайд 4. «Скульптура») Відповіді дітей: Робота виконана в обсязі шляхом висікання, ліплення, виливки.
- Молодці, хлопці! Ми з вами згадали види образотворчого мистецтва, які вивчали. А зараз перейдемо до жанрів образотворчого мистецтва, з якими ми знайомі.
Давайте згадаємо, що таке жанр.
Жанр - це кілька особливих ознак, притаманних творам мистецтва, за якими ми відрізняємо одні з них від інших. І в залежності від того, що зображено на картині, можна визначити її жанр. Іншим словом, відрізняємо ми жанри картин за їхнім змістом.
- Хлопці, прослухайте, будь ласка, вірш і відгадайте, про якому жанрі образотворчого мистецтва йдеться.
Якщо бачиш на картині
Намальована ріка,
Або ялина та білий іній,
Або сад і хмари,
Або сніжна рівнина,
Або поле і курінь,
Обов'язково картина називається пейзаж. (Зображення природи)
(Слайд 8. «Натюрморт»)
- Давайте всі разом прочитаємо цей вірш, голосно і чітко вимовляючи слова.
Якщо бачиш на картині
Чашку кави на столі,
Або морс в великому графині,
Або троянду в кришталі,
Або бронзову вазу,
Або грушу, або торт,
Або всі предмети відразу,
Знай, що це - натюрморт. (Зображення предметів: квітів, дичини, начиння)
(Слайд 9. «Портрет»)
Якщо бачиш, що з картини
Дивиться хто-небудь на нас,
Або принц у плащі старовинному,
Або на зразок верхолаз,
Льотчик або балерина,
Або Колька, твій сусід,
Обов'язково картина називається портрет. (Зображення людини)
(Слайд 10. «Батальний»)
Якщо бачиш на картині танки
У бій лавиною пішли
Або швидкі тачанки,
Або в море - кораблі
Іль багнетів мерехтячи сталлю,
У бій піхота піднята -
Називається ... (батальних)
Жанр картин таких завжди. (Зображення військових дій)
(Слайд 11. «Історичний»)
Жанр образотворчого мистецтва, присвячений знаменним подіям минулого і сьогодення. (Зображення історичних подій)
(Слайд 12. «Марина»)
Жанр образотворчого мистецтва, що зображує морський вид, а також сцену морського бою чи інші події, що відбуваються на море. Є різновидом пейзажу.
(Слайд 13. «Побутовий»)
Якщо бачиш на картині
Повсякденна праця людський
За прилавком в магазині
Або в швейній майстерні,
На заводі або в школі,
Це назавжди зрозумій -
Жанр картини - ... (побутовий)
III. Пред'явлення нового матеріалу
- Сьогодні ми на уроці дізнаємося ще про одне жанрі образотворчого мистецтва. Називається цей жанр - анімалістичні. (Слайд 14)
Як ви розумієте це слово? Може десь чули ви його (Відповіді дітей). Телевізор подобаються? Є кабельне телебачення? Канал «Animal» дивіться? І кого там постійно показують? (Відповіді дітей) Так, тварин. Тому і назвали цей канал «Animal» тобто в перекладі з англійської мови - тварини.
Послухайте, будь ласка, вірш. (Слайд 15)
Якщо бачиш на картині
Намальований слон,
Крокодил, жираф, горила,
Кішка, иль пітон,
Або звірі Аргентини,
Іль пінгвін Арктичний,
Значить, жанр такої картини -
Анималистический. (Зображення тварин)
Зображення тварин зустрічалися ще на стінах печер, в малюнках і в скульптурі найдавніших часів. Картини, де зображені тварини, називають анімалістичні. а художників - анімалістами.
Давайте всі разом прочитаємо це слово з дошки.
Тварин зображували олівцем, фарбами, вугіллям і одним з російських художників-анималистов був Василь Ватагин, який дуже любив тварин і все своє життя вивчав їх повадки і пластику, захоплюючись їх колірної забарвленням, гнучкими рухами, виразністю силуетів
(Слайд 16. В. Ватагин).
- Ви знаєте, що у кожної тварини є свій характер? Тварини, як і люди, бувають сміливі й боязкі, добрі і злі.
(Слайди 17, 18, 19 з роботами художника В. Ватагіна. Розгляд та обговорення.)
- Зверніть увагу на те, як художник, вірно, передає всю пластику і виразність образу тварини з його характером (розглядання картин). Характер звіра виражається через рух і форму тіла, стрімкого і гнучкого або громіздкого й незграбного (пантера, крокодил, ведмідь), витонченого або могутнього; через пропорції: велика голова, довгі ноги і короткі лапи, вигнута спина, великі і маленькі очі; через виразні деталі: кошлату і гладку шерсть, через форму вух, кігті, вуса, блиск очей. Художник не просто копіює, але емоційно підсилює те, що виражає характер, робить видимим те, що зрозумів, відчув. Саме тому художник уважний до своїх відчуттів.
Світ тварин величний і гордий. Хлопці, ви дивилися мультфільм «Мауглі»? Ось цей мультфільм ілюстрував художник-анімаліст В.Ватагін. (Слайд 20)
Розглянемо наступні роботи художника.
В одному малюнку художник В.Ватагін створив суворий і грізний образ звіра, а в іншому - сумний.
(Слайд 21. В.Ватагін. Пантера. Туш. Перо.)
На цьому малюнку в образі грізної пантери художнику вдалося висловити своє ставлення: він милується її силою, потужним тілом і рішучим характером.
(Слайд 21. В.Ватагін. Бегемот. Олівець)
А на цьому малюнку художник зобразив бегемота повільним і неповоротким. Йому вдалося намалювати тваринного смутним і сумним.
- Хлопці, ми сьогодні з вами дізналися ще про одне жанрі образотворчого мистецтва, де зображуються тварини. Як він називається? (Відповіді дітей).
- А як називають художників, які зображують тварин? (Відповіді дітей).
Физкультминутка (Слайд 22)
- Зараз ми з вами відгадає кросворд і перевіримо наші знання про види і жанри образотворчого мистецтва.
(Кросворд «Жанри образотворчого мистецтва» на слайдах)
- Молодці, хлопці! Ми ще не раз будемо повертатися до цих термінів і використовувати їх на заняттях і в житті.
IV. Актуалізація знань учнів
- Скажіть, будь ласка, хлопці. Ви любите тварин? У вас є домашні тварини? Ми з вами вже говорили, що художник В.Ватагін дуже любив тварин і малював тільки їх. Давайте ми з вами теж спробуємо намалювати своїх улюблених тварин. Ми виконаємо графічну роботу. А які матеріали нам для цього потрібні? (Відповіді дітей).
Візьміть листочки (1/2 альбомного листа), простий олівець, гумку і спробуйте намалювати своє улюблене тварина. Приступаючи до роботи, не забувайте про правила зображення (нагадуються правила: не натискувати на олівець, що не махати олівцем, щоб не поранити сусіда).
Отже, розташуйте лист вертикально або горизонтально, кому як зручно.
Я люблю кішку. (Слайд 23) Подивіться, як я буду малювати її. Кішка може бути лагідною і доброю. Але якщо її кошенятам загрожує небезпека, вона всім своїм виглядом ніби каже: «Не підходь, бережися!» (Слайд 24, 25)
Спочатку ми розглянемо її (Розглядаємо іграшкову кішку). Порівняємо, на які геометричні фігури схожі частини її тіла: голова, тулуб, вуха. Голова у формі кола, тулуб у вигляді овалу, вуха у вигляді трикутників.
(Педагогічний малюнок на дошці. Учитель пояснює послідовність виконання малюнка і показує на зразках)
Яким чином ми повинні перетворити ці геометричні фігури в кішку і передати пластичність кішки? (Відповіді дітей).
Плавними лініями я з'єдную ці геометричні фігури і домальовую необхідні деталі тварини.
V. Практична робота дітей
Завдання: виконати графічний малюнок улюбленої тварини, використовуючи геометричні фігури (використовується простий олівець).
Цільові обходи педагога:
1) Перевірка організації учнями робочого місця.
2) Спостереження за правильністю виконання прийомів роботи.
3) Надання допомоги учням, які відчувають труднощі.
4) Контроль за обсягом і якістю виконаної роботи.
- Молодці, хлопці! Ви сьогодні все дуже добре попрацювали. Наведіть порядок на робочому місці.
1) Виставка робіт учнів.
2) Самоаналіз діяльності учнів.
3) Бесіда з питань:
- Що ви нового дізналися на уроці?
- Чи змогли ви вирішити складну задачу зображення тварини за допомогою геометричних фігур?
- Чи були у вас труднощі в роботі, як ви їх долали?
- Чи задоволені ви своєю роботою?
- Який з представлених малюнків вам сподобався найбільше і чому?
- Ну, думаю, що пора нам дізнатися, що за подарунки приготувала нам Білка.
«Здрастуйте, юні художники!
Я приготувала подарунки для тих хлопців, які активно працюватимуть на занятті, добре і правильно будуть відповідати на запитання вчителя. Удачі вам!
З найкращими побажаннями Білка »