Виховна година в початковій школі на тему дружба

Виховна година в початковій школі на тему: Дружба

Виховна година для учнів початкових класів «Вчися дорожити шкільної дружбою»

Цілі: привернути увагу учнів до проблеми шкільної дружби; познайомити з законами, які треба дотримуватися для того, щоб придбати і зберегти друзів.

Оформлення дошки. плакат з епіграфами: «Якщо побачиш обличчя без посмішки, посміхнися сам», «Той, хто думає, що може обійтися без інших, сильно помиляється» (Ф. Ларошфуко).

Хід класної години

I. Організаційний момент.

- Я пропоную вам сьогодні обмінятися думками з такої теми: «Вчися дорожити шкільної дружбою».

Може бути, ми і посперечаємось небагато. Але ж, як відомо, в суперечці народжується істина.

II. Розмова про першому одного.

- Який він мій друг? І чому він безцінний?

Друзі, я хочу, щоб сьогодні в нашій розмові кожен взяв участь, кожен висловив свою думку. Отже, я запрошую для розмови всіх учнів.

Кажуть, що один грає важливу роль в житті людини: Він і допоможе, він і порадить, він і втішить в горі. Багато хто говорить: «Моєму другові немає ціни, я без одного як без рук». А який ваш друг? Я знаю, що у деяких хлопців поки немає друга або подруги серед однолітків. Будь ласка, вам слово.

Учні розповідають про своїх друзів.

Питання по ходу розповіді:

- Чому він твій перший друг?

- Чому він безцінний?

- Хлопці, а як ви думаєте, якими рисами характеру повинен володіти людина, щоб він став комусь іншому?

- Ви, напевно, знаєте, що є така приказка: «Піду з ним в розвідку». Як ви вважаєте, що б це значило?

- А з ким із класу кожен би пішов в розвідку?

- Хлопці, ви помітили, що розповідаєте іноді про людей, які вчаться в іншій школі, в іншому класі. Цих друзів ви придбали давно, але вони як і раніше важливі для вас, тому що вони - перші друзі.

- Якими якостями повинен володіти людина, щоб хтось міг назвати його другом? (Той, хто ніколи не підведе, кому можна довірити секрет, хто чесно висловить свою думку про ваш вчинок.)

- Якими правилами потрібно керуватися, щоб придбати друзів?

1. Щиро цікавтеся іншими людьми.

3. Пам'ятайте, що ім'я людини - це самий солодкий і найважливіший для нього звук на будь-якій мові.

4. Будьте хорошим слухачем. Заохочуйте інших говорити про самих себе.

5. Говоріть про те, що цікавить вашого співрозмовника.

6. Повторюйте вашому співрозмовнику свідомість його значущості і робіть це щиро.

- Хлопці, а чи знаєте ви вірші про одного, про дружбу? А пісні?

Я хочу зачитати вам уривок з твору Вільяма Шекспіра:

Справжній друг всюди

Вірний: в щастя і біду;

Смуток твоя його турбує,

Ти не спиш - він спати не може,

І в усьому, без зайвих слів,

Він допомогти тобі готовий.

- Дружбі присвячено багато віршів, поем, пісень. Мені хочеться, щоб ви послухали «Пісню про одного» (у виконанні В. Висоцького).

Діти слухають в запису пісню.

- Цій пісні вже дуже багато років. Її, напевно, в такому ж віці слухали ваші батьки. Як ви думаєте, чому людям досі подобається ця пісня? (Тому що дружба завжди важлива для людини.)

Справжній друг в усі часи - найбільша цінність.

Я зараз дам вам сувій, а ви напишіть по одному якості, яке цінуєте в одному, в дружбі. Таким чином, вийде збірний образ одного.

Учні пишуть, в цей час звучить якась музика, що є у розпорядженні організаторів і відповідна темі.

- Поняття «друг» нерозривно пов'язане з поняттям «дружба». Як відомо з дитячої пісеньки, «дружба починається з посмішки». Що лежить в основі дружби? Так, доброта, доброзичливість, повага і увага, прагнення зрозуміти один одного, розділити радість і печаль, вміти бути вдячним і нести радість іншому. У всі часи і у всіх народів високо цінувалася дружба, вірність, відданість. «Хто не шукає дружби з близьким, той собі заклятий ворог», - писав у XII столітті Шота Руставелі. Немає народу, у якого б не було легенд і прислів'їв про дружбу. А ви знаєте такі прислів'я та приказки?

Прислів'я та приказки:

Друг - цінний скарб, недругу ніхто не радий.

Дружба не гриб - в лісі не знайдеш.

Друга мати не збиток.

Не май сто рублів, а май сто друзів.

Старий друг краще нових двох.

За своїм походженням слово «дружба» тісно пов'язане з таким поняттям, як «родинна близькість»; вираження «друзі» і «брати» колись звучали майже однаково.

Дружба передбачає взаємодопомога, схожість почуттів, переживань, недарма близького друга часто називають власним, тобто іншим, «> 1».

- А як ви розумієте такий вислів: «До дружби треба вирости»?

Хлопці висловлюють свої думки з даного питання.

- Знаменитий філософ Вольтер вважав, що «очі дружби рідко помиляються». Отже, Шекспір ​​вважав, що справжній друг всюди вірний: у щастя і біду, а Вольтер - що «очі дружби рідко помиляються». Бачите, який великий сенс вкладається великими людьми в поняття «дружба».

- Як ви вважаєте, за яких умов або з чого в нашому класі може зав'язатися дружба в колективі і в окремих дітей один з одним?

- Звичайно, саме з спільної діяльності, спільних переживань, взаємності, щедрої віддачі себе. Адже кожна людина відчуває бажання бути потрібним іншим, поміченим, відчути потребу в собі. Це джерело дружби. Дуже хороший педагог В. О. Сухомлинський говорив: «Потреба в людині народжується з бажанням знайти для себе в іншій людині джерело радості, віддаючи щось своє».

- А як проявляються починаються дружні почуття, в чому вони виражаються?

Хлопці розуміють сказане, висловлюються самі.

- Згадайте, як співається в одній з популярних дитячих пісеньок. Адже це вірно, хлопці, дружба дійсно починається з посмішки. Як ви думаєте, чому? (В усмішці проявляється розташування людини, його довіру до іншого, а саме з цього і починаються дружні стосунки.)

- Чи часто ми бачимо в нашому класі посмішку розташування і доброго ставлення один до одного?

- Що заважає нам будувати дружні відносини в колективі?

порівняємо ваші записи і зробимо не тільки висновок, але і складемо план нашого шляху до справжньої шкільної колективної дружби.

Учитель читає розповідь, а діти вставляють свої думки, міркування, відповіді. Кожну думку треба писати з нового рядка, щоб зручніше було розібратися.

У класі проходив класна година, присвячений колективу. «Хлопці, - запитала вчителька, - як би ви назвали нашу розмову?» (Діти пишуть назви.) «Про що у відношенні один до одного ви хотіли ви поговорити сьогодні?» (Діти записують.) «Я вважаю, - сказала Світлана, - що нам в першу чергу треба говорити про уважність один до одного. Адже це найголовніше. Ось порожній ь хлопці скажуть, що таке уважність ». (Діти пишуть.)

«А ти краще скажи сама, буваєш ти турботлива до інших або тільки про себе думаєш?» - вигукнув Петя.

«Не треба сперечатися, - попросила вчителька. - Нехай краще кожен згадає якийсь приклад, коли в класі по відношенню до нього проявили турботу і чуйне ставлення. Адже це і є уважність ». (Хлопці записують приклади. Таких прикладів діти привели трохи.)

«Ось бачите, - сказала вчителька, - значить, в нашому класі не вистачає істотного - турботливого і чуйного ставлення до іншого. А як ви думаєте, чому це відбувається? »(Хлопці записують відповідь.)

«Що ж ми повинні вирішити на сьогоднішньому зібранні? До чого домовитися? Давайте кожен внесе свої пропозиції ». (Хлопці записують свої пропозиції.)

III. Заключна частина.

- Хлопці, обговорювати вставлені в розповідь судження ми будемо на наступному класній годині.

Я думаю, що всі ми будемо намагатися, щоб всі наші заходи, розмови, бесіди, свята послужили початком цікавою і багатою за змістом дружби в нашому колективі.

І наостанок я хотіла б прочитати рядки з пісні, яку написав і виконував Булат Окуджава:

Одне одним захоплюватися,

Не треба боятися.

Один одному компліменти -

Адже це все любові

Схожі статті