Тема: «Закріплення і узагальнення тем:« Союзи »і« Причини того ».
Мета уроку:
Повторити і узагальнити знання учнів про союз і прийменник як службових частин мови, удосконалювати вміння учнів визначати вид складного речення.
Розвивати уміння систематизувати і узагальнювати наявні знання в рамках вивченої теми.
Виховувати почуття колективізму.
Хід уроку:
Організаційний момент.
Привіт, хлопці! Я дуже рада вас бачити, тож почнемо, все зберіться, посміхніться один одному і з цим позитивним настроєм почнемо урок. Ми з вами закінчили вивчення двох тем, «Союзи» і «Причини того». Давайте тепер сформулюємо і назвемо тему нашого сьогоднішнього уроку (Діти відповідають). Відкриваємо зошити і записуємо число, класна робота і тему уроку.
У нас сьогодні незвичайний урок. Урок - гра. Гра - командна. Щоб заощадити час, на минулому уроці ми розділилися на дві команди: «Причини того» і «Союзи». Вибрали і капітанів команд.
Привітання.
Почнемо з поданні.
Привітання "Приводів":
З союзом ми в дружбі,
З союзом ми в світі.
Такі хороші а, але, та, або.
І з ними вірші складаємо, билини,
Немає кращого союзу в письменницькому світі
Хай живе російська мова і союз!
Привітання "Союзів":
Наш "Союз" - великий і потрібний,
Вас вітає зараз
І бажає цю зустріч
Починати нам в цю ж мить!
Ви, прийменники, - від, за, після,
Знаємо точно - хороші!
Вам сьогодні пропонуємо
Попрацювати від душі.
У кожної команди було домашнє завдання: написати твір-казку з відповідних тем, що супроводжується критеріями, щоб в ваших казках відбивалися значення, функції та ознаки цих частин мови. На даному уроці ми не зможемо все прочитати казки. Прочитають по одній казці з кожної команди, на розсуд капітана, а решта роботи будуть перевірені і оцінені на наступному уроці.
(Діти читають свої твори-казки)
Молодці! Ви відмінно впоралися з цим завданням.
А тепер переходимо до наступного конкурсу: «Складання сінквейна».
Давайте прочитаємо визначення сінквейна, яке ви можете побачити на екрані. (Слайд 4)
Попрошу вийти капітанів команд і написати сінквейна на тему назви їх команд.
(Капітани представляють свої сінквейна)
Хлопці, поясніть, що у вас вийшло.
(Капітани пояснюють)
Спасибі, хлопці, за роботу. Пройдіть на свої місця.
Настав час четвертого конкурсу: «Словниковий диктант»
Протягом хвилини, кожна команди повинна виписати приводи та спілки по групах з словосполучень. Їх ви можете побачити на екрані (Слайд 5). Приступайте.
Висвітлювати, тому що темно; натерти, щоб блищав; відкласти через негоду; банку з-під варення; теж поїде на стадіон, якщо вивчити напам'ять.
Молодці хлопці! Впоралися і з цим завданням.
А давайте перевіримо, як ви вмієте розгадувати шаради. Представляю вам шостий конкурс «Шаради». (На екрані з'являються шаради і діти розгадують їх).
1) Дві ноти, союз,
Все разом гра,
В яку любить грати дітвора. (Доміно)
2) Союз, привід і відмінкова форма
особистого займенника
Дають смачний плід
Південноамериканської рослини. (Ананас)
3) Мій перший склад на дереві,
Другий мій стиль - союз,
А в цілому я матерія
І на костюм годжуся. (Сукно)
4) У кінці якого приводу варто сотня? (Замість).
І ось ми підходимо до конкурсу: «Конструювання»
Тричі використовуючи дане просте речення, скласти складносурядне, складнопідрядне речення і речення з однорідними членами.
Чую трель солов'я.
Скласти схеми отриманих пропозицій.
Переходимо до наступного завдання.
Вставити замість прокреслень підходящі за змістом союзи. Дати їм характеристику (Слайд 15) (Діти відповідають)
Молодці.
І ось настав фінальний конкурс нашого уроку.
Знайдіть і виправте помилки в наступних пропозиціях. (Слайди 16-17)
(Діти відповідають)
Вітаю з успішним фіналом ..
Підведення підсумків уроку. Виставляння оцінок.
Спасибі вам, ви відмінно попрацювали на уроці.
Домашнє завдання: написати твір-роздум на тему: «Один у полі не воїн», використовуючи підрядні, сурядні сполучники і прийменники.
У місті морфології проживали приводи, були вони забіяки, забіяки і задираки, і завжди вони намагалися когось зачепити або образити. Особливо діставалося іменником і займенників. Тому, коли їх ставили поруч із прийменниками, бідолахи намагалися відсунутися подалі, так, щоб між ними часом вміщалися цілі прикметники. Причини того посварилися з образливими словами і навіть перестали розмовляти з колишніми сусідами. Поступово через поганий репутації вони віддалилися від усіх тих слів - все намагалися триматися від них на відстані.
Так приводи стали окремими словами.
Нема що робити. Раз вже трапилася така сварка навік, вирішили записати в Книгу Правил ця подія, і з'явилося правило: Привід - це слово, і з іншими словами пишеться завжди окремо ".
В деякому царстві в деякому морфологічному державі жила одна сім'я Союзів. В окрузі вони славилися благосостоятельной і дружною сім'єю .Було у них два сини. Одного звали .Сочінітель. Він був фантазером, вигадником .Все час що-небудь вигадував і всім розповідав, а потім і сам починав вірити цієї майстерної вигадки .А іншого звали Подчінітель Він був дуже владним, але чесним і дисциплінованим він командував над братом .Щоб не робив молодший брат, завжди вимагав у нього мета, причину, умови .А молодший брат по своїй доброті, смирення весь час виконував його бажання і ні крапельки не ображався. До цього дня вони живуть мирно і дружно. А всі сусіди з повагою і шаною ставляться до них.
- Повторити і узагальнити знання учнів про союз і прийменник як службових частин мови, удосконалювати вміння учнів визначати вид складного речення.
- Розвивати уміння систематизувати і узагальнювати наявні знання в рамках вивченої теми.
- Виховувати почуття колективізму.
- Сінквейн - це не звичайний вірш, а вірш, написаний відповідно до певних правил. У кожному рядку задається набір слів, який має бути відображено у вірші. 1 рядок - заголовок, в який виноситься ключове слово, поняття, тема сінквейна, виражене у формі іменника. 2 рядок - два прикметників. 3 рядок - три дієслова. 4 рядок - фраза, що несе певний сенс. 5 рядок - резюме, висновок, одне слово, іменник.
- Висвітлювати, тому що темно;
- Натерти, щоб блищав;
- Відкласти через негоду;
- Банку з-під варення;
- Теж поїде на стадіон;
- Якщо вивчить напам'ять.
1. Визначити, з якого твору взято отривок.2. Визначити в якому реченні використовуються складносурядні і складнопідрядні союзи.
- ... (1) Я бачила по його обличчю, що він грубий і сердитий. (2) Я з радістю втекла б, але, чесне слово, сил не було від сорому. (3) І він став говорити: - "Мені, мила, це більше не вигідно. (4) Тепер в моді закордонний товар, все лавки повні їм, а ці вироби не беруть ". (5) він говорив ще багато чого, але я все переплутала і забула. (6) Повинно бути, він зглянувся наді мною, так як порадив сходити в "Дитячий Базар" і "Аладінову Лампу".
Все разом гра,
В яку любить
і відмінкова форма
дають плід південноамериканської рослини.
Мій перший склад на дереві,
Другий мій стиль-союз,
А в цілому я матерія
І на костюм годжуся.
В кінці якого приводу варто сотня.
Тричі використовуючи дану пропозицію, складіть складносурядне, складнопідрядне речення і речення з однорідними членами.
Чую трель солов'я.
Скласти схеми пропозицій.
Вставити замість прокреслень підходящі за змістом союзи. Дати їм характеристику.
- Іди туди, ... тебе поважають.
- Зовні поп, ... всередині чорт.
- Дерево потім і посадили, ... є плоди.
- Не милий світло, ... друга немає.
- Стережись бід, ... їх немає.
- Мал золотник, ... доріг.
Знайдіть і виправте помилки в наступних пропозиціях.
- Няня, не дивлячись на свою ніжну прихильність до мене, найменшу можливість розповісти про моїх витівки.
Няня, незважаючи на свою ніжну прихильність до мене, найменшу можливість розповісти про моїх витівки
- У той же час я з невимовним подивом дивився на ширяє в повітрі острів населений людьми.
У той же час я з невимовним подивом дивився на ширяє в повітрі острів. населе нн ий людьми.
- У продовженні п'яти днів вітер піднявся
неожидано гнав нас у відкрите море вселяючи в наші душі
У продовженні е п'яти днів вітер. піднявся несподівано, гнав нас у відкрите море. вселяючи в наші душі
- Завдяки моїх товаришів я успішно закінчив
Написати твір-роздум на тему: «Один у полі не воїн», використовуючи підрядні, сурядні сполучники і прийменники.