Заняття «пісок і глина

Ракішева Тетяна Валериановна
Заняття «Пісок і глина - наші помічники» для дітей старшої групи

Конспект заняття по експериментування в старшій групі.

Вихователь Ракішева Т. В.

Тема. Пісок і глина - наші помічники.

Мета. Систематизування знань дітей про властивості піску і глини через експериментальну діяльність.

1. Розвивати уміння шляхом експериментальної діяльності встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

2. Продовжувати вчити відповідати на питання повним відповіддю, збагачувати словник дитини за рахунок прикметників і іменників.

3. Виховувати інтерес до навколишнього світу, вчити дітей відчувати почуття емоційного задоволення від виконаної роботи.

Матеріал. пісок і глина. стеки, тарілки і ложки одноразові, пісочний годинник. олівці, лупи, баночка, гумова трубочка, воронки, мультимедіа «Пісок і глина - наші помічники». музика «Звуки природи - Пустеля».

Хід заняття:

Вихователь. Ми прийшли в лабораторію, де нас чекають нові і цікаві відкриття. Проходьте.

- Хлопці, подивіться, що це? (2 мішечка) Що в них я не знаю. Допоможіть мені розібратися.

- Як ви думаєте (відповіді дітей) Молодці!

Давайте перевіримо якими властивостями володіють пісок і глина.

- Уважно розгляньте пісок і глину.

- Як виглядають піщинки? Вони скріплені між собою чи ні?

Висновок. Пісок складається з окремих піщинок - кристалів, які не скріплені між собою. Глина складається з шматочків. (Схема 1)

- Візьміть пісок в ложку і акуратно насипайте його на тарілочку. Легко сиплеться пісок. Що можна сказати про пісок. Який він? (Він сипучий)

- А тепер візьміть глину і спробуйте насипати її.

- Що легше робити? (Насипати пісок)

- Вірно, пісок сипучий і його рух нагадує рух води.

- Як ви думаєте, чи може пісок допомогти нам визначити. скільки часу пройшло? (Відповіді дітей)

- Що у мене в руках, хто знає (пісочний годинник) Коли пісок з однієї ємності пересипається в іншу, пройде 2 хвилина. (Демонструю)

- Як ви думаєте, чи можна зробити глиняні годинник. Чому не можна?

- Давайте зробимо висновок.

- Хлопці, продовжимо наші відкриття.

- Візьміть паличку і спробуйте увіткнути її в стаканчик з піском. Що сталося? Чому? (Паличка піщинки легко розштовхує, так як вони не тримаються один за одного)

- А тепер теж зробимо з глиною. Що станеться, як ви думаєте (глина тверда. Паличка в неї не увіткнути, важко)

Ф / хвилинка гра «Пісок і глина» Давайте виконаємо модель піску і глини. (Пісок - діти встають з відстанню між один одним; глина - встають щільно один до одного).

- Зробимо висновок. піщинки розташовуються далеко один від одного, а у глини близько. (Схема1)

- Ось чому комахи, що потрапили в пісок. вибираються цілими і неушкодженими.

(Слайд 3 Показ ілюстрації "Пустеля")

- Подивіться хлопці на ілюстрацію. Що на ній зображено? Що ви знаєте про пустелі (розповіді дітей)

У пустелі не буває зими, там дуже жарко. Мало води, майже немає рослинності. Комахи, щоб врятуватися від спеки, зариваються глибоко в пісок. а коли настає ніч, виповзають.

Коли у нас піднімається вітер, починається завірюха або заметіль. А в пустелі вітер піднімає велику кількість піску і починається піщана буря. (Словникова робота) (звук піску) Хочете влаштувати піщану бурю в трилітровій банці?

- Банку потрібно покласти на бік, всередину насипати пісок і глину. закрити кришкою, в яку вставлена ​​гумова трубочка. Через неї з силою вдувати в банку повітря. Всередині створюється вітер.

- Що відбувається з піску? Чому?

- А з шматочками глини. Чому?

ВИСНОВОК. піщинки маленькі, легені не прилипають один до одного, тому легко здуваються. А шматочки глини здуваються важче. тому що вони важкі. (Схема 3,4)

Ф / хвилинка гра «Пісок і глина» (додаткова умова - дме вітер).

- Перевіряємо прохідність води через глину і пісок. (Наливаємо воду через лійку)

Висновок. Пісок легко пропускає воду і очищає її, а глина водонепроникна. (Схема5, 6)

- Яка властивість піску і глини ви ще знаєте?

(Слайд 4 Діти грають з піском)

(Схема7) - форма тільки сирий пісок.

(Схема 8) - При висиханні фігурки з піску розсипаються

(Слайд 5) (схема9) - форма тільки добре розмочений глина. (Схема10) - При висиханні фігурки з глини залишаються міцними.

- Давайте повторимо все властивості піску і глини. (Розповіді дітей).

- Ось ці всі властивості піску і глини. люди використовують. Тому пісок і глина - це корисні копалини. А що таке корисні копалини? (Відповіді дітей).

- Для чого потрібен пісок і глина. (Демонстрація слайдів 5,6 - пісок. Для ігор, посипають доріжки, під час пожежі; глина - ліплять іграшки. Посуд.)

(Слайд 7,8) С піском грають не тільки діти, але іноді дорослі. Виявляється, дорослі теж дуже люблять працювати з піском. скульптори створюють різні скульптури (з якого піску, а художники малюють картини.

- Ви сьогодні добре попрацювали, молодці!

У групі підготовлені підноси з піском - для малювання і шматочки глини - для ліплення.

Прикріплені файли:

Схожі статті