Значення символіки в романі ф

Значення символіки в романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»

Урок літератури в 10 класі
Учитель російської мови та літератури

Тюкова Ніна Михайлівна

МОУ «Умиганская середня загальноосвітня школа»
Тема: Значення символіки в романі Ф.М. Достоєвського «Злочин і кара».
мета:

  • через символіку показати всю складність і глибину роману Достоєвського,

  • показати через символіку роль біблійних мотивів у романі "Злочин і покарання";

  • формування навичок самостійної дослідницької роботи;

  • прищеплювати уважне ставлення до тексту, виховувати грамотного, думаючого читача.

Форма роботи: групова, індивідуальна
Методи роботи: спостереження, дослідження, вирішення проблемних ситуацій через "занурення" в текст.
Хід уроку


  1. Теорія літератури.

- Сьогодні я пропоную поговорити про те, чому письменник надає величезного значення - «нескінченно малим моментів тексту» (за визначенням Л. Толстого). Не буде перебільшенням сказати, що художній текст говорить мовою деталі. Вірно знайдена художником, деталь приковує до себе увагу читача, є способом проникнення в застрочное простір тексту, нерідко стаючи ключовим символом, що допомагає зрозуміти потаємні думки письменника.

- Як ви розумієте значення слова «символ»?

- У літературі символом стає художня деталь, коли, зберігаючи пряме значення, вона породжує ряд асоціацій, тобто стає знаком, що несе алегоричний сенс. Запишемо визначення в зошит. Символ завжди багатозначний, вимагає розпізнавання, дешифрування.


  1. Повідомлення теми і цілей уроку. Оцінка готовності.

- Сьогодні ми поговоримо про символи в конкретному творі.

Образи-символи є тими ключовими вершинними точками, навколо яких концентрується дію роману "Злочин і кара". - У картках оціните свою готовність до розмови. (Оцінка готовності на слайді)


3. Робота по темі уроку.

На уроках ми вже неодноразово розмовляли про образи-символи твору.

- Згадайте і назвіть їх.

(Прізвище головного героя, архітектура Петербурга, жовтий колір, сходи, сокира, слово «раптом», яке повторюється в романі 760 разів, і багато іншого)

- Але це лише мала дещиця того, на що слід звернути нашу читацьку увагу. Ви, напевно, помітили, що в романі деякі числа наполегливо повторюються.

- Це не випадково. Числова символіка в романі заснована, в першу чергу, на теорії піфагорійців, яка була відома Достоєвським. Це теорія про вплив чисел на життя людини. Існує така легенда: Піфагор стверджував, що він син бога Гермеса і земної жінки. Одного разу батько сказав Піфагору, що він може просити все, що захоче, крім безсмертя. Піфагор просив зберегти йому пам'ять про всі життях, які йому доведеться прожити. Піфагор відомий як талановитий стратег, економіст, математик. У Греції він організував школу для юнаків, але з кожного взяв клятву, що той буде мовчати про знаннях, отриманих в школі. Один з учнів порушив клятву, і світ дізнався про теорію піфагорійців, яка стверджує, що число грає в житті людини вирішальне значення.

Удома ви повинні були попрацювати з числами: знайти епізоди в тексті, де вони згадуються, і виявити асоціації, пов'язані з цими числами. Отже, попрацюємо з вашими дослідженнями.

1 завдання: Символіка числа 30.

текст:

  • О дев'ятій годині вечора виклала 30 карбованців перед Катериною Іванівною і цим самим принесла себе в жертву заради порятунку голодних дітей.

  • Останні 30 копійок винесла Соня Мармеладова на похмілля, і він не міг в цю ганебну для нього хвилину відчувати себе Іудою.

  • Марфа Петрівна викупила Свидригайлова з боргової ями за 30 тисяч, і він зрадив її. (Замірявся на її життя)

- Які асоціації викликає у вас число 30?

Як ми можемо переконатися, Достоєвський не випадково використовує це число в романі. Число 30 пов'язане з притчею, в якій Юда зрадив Христа за 30 срібних монет. І все згадки в тексті пов'язані зі зрадою.

2 завдання: Символіка числа 7.

Число 7 є також найбільш стійким і часто повторюється в романі.

- Наведіть приклади з тексту.

  • Роман має 7 частин: 6 частин і епілог.

  • Фатальний час для Раскольникова - 7 годин вечора.

  • Цифра 7 буквально переслідує Раскольникова: «... він дізнався, що завтра, рівно о 7 годині вечора, Лисавета, Старухін сестри не буде вдома ...».

  • Свидригайлов прожив з Марфою Петрівною всього 7 років, але для нього вони були як 7 років каторги.

  • Сон Раскольникова, коли він представляє себе 7-річним хлопчиком.

  • «Їм залишалося ще 7 років. Сім років, тільки сім років! На початку свого щастя вони обидва були готові були дивитися на ці 7 років як на 7 днів ».

- Теологи називають число 7 істинно святим числом, так як число 7 - це з'єднання числа 3, який символізує божественне досконалість (Свята трійця) і числа 4 - числа світового порядку. Отже, число 7 є символом "союзу" Бога і людини.

- Так чому, на вашу думку, Достоєвський посилає Раскольникова на вбивство саме о 7 годині?

(Достоєвський заздалегідь прирікає його на поразку, так як той хоче розірвати цей союз).

- А чому в епілозі з'являється знову число 7?

(Щоб відновити цей союз, щоб знову стати людиною, герой повинен знову пройти через це істинно святе число. В епілозі роману виникає число 7. але вже не як символ загибелі, а як рятівне число).

3 завдання: Символіка числа 4.

текст:

  • Квартира жертви знаходиться на четвертому поверсі.

  • Раскольников ховає гроші баби на подвір'ї, де будується чотириповерховий будинок.

  • Кімната Мармеладова знаходиться на четвертому поверсі.

  • Поліцейська кімната знаходиться на четвертому поверсі.

  • Читання притчі про Лазаря відбувається через 4 дні після злочину, тобто через чотири дні після моральної смерті Раскольникова.

  • Слова Соні: "Стань на перехресті, вклонися всьому світу на всі чотири сторони".

- Число 4 в світопорядку має основоположне значення. Яке?

(Є чотири пори року, чотири Євангелія, чотири сторони світу, чотири етапи життя людини)

- Звернемо увагу на те, що читання про Лазаря відбувається через чотири дні після злочину Раскольникова, тобто через чотири дні після його моральної смерті.

- Перечитаємо цю притчу, при цьому звернемо увагу, що дія розташоване в 4 частини, главі 4. (стор. 330)

- Зв'язок між Раскольниковим і Лазарем не переривається протягом усього роману. Не випадково ж, він просить Соню перечитати саме цю притчу. Доведіть це прикладами з тексту.

Кімната Раскольникова уподібнюється труні неодноразово. Під каменем він поховав награбоване. Слова Христа "відніміть камінь" означають: покайтеся, зізнайтеся в своєму злочині.

Зіставлення з Лазарем розроблено в романі глибоко і послідовно.

Якщо виписати з "Злочину і кари" все місця, де Раскольников так чи інакше уподібнюється мертвому. то в кожній цитаті виявиться який-небудь одна ознака небіжчика, всі разом вони складуть повний його опис. Письменник спочатку описав мерця в одному реченні, яке потім розбив і розкидав уламки по всій книзі.

- Давайте зберемо ці уламки і складемо мозаїку.

Блідий мрець лежить в труні, забивають труну цвяхами, виносять його, ховають, але він воскресає.

Ось як розкладаються "уламки" цієї уявної фрази:

Достоєвський постійно підкреслює блідість Раскольникова.

"Весь блідий, як хустку"

"Він жахливо зблід"

"Обернув до неї мертвотно-бліде обличчя" і т.д.

Прикметник "мертвий" слід за Раскольниковим, як тінь, і він сам постійно уподібнюється мертвому.

"Він зупинився і притих, як мертвий" і т.д.

Раскольников часто валяється і лежить без руху

"Він ліг на диван і відвернувся до стіни в повному знемозі"

"Він весь час лежав мовчки, навзнак" і т.д.

Достоєвський постійно підкреслює, що квартира Раскольникова схожа на труну.

"Яка у тебе погана квартира, Родя, точно труну, - сказала Пульхерія Олександрівна"

ЗАБИВАЮТЬ КРИШОК ЦВЯХАМИ

Письменник пояснює це епізод, не пов'язаний з подіями роману

"З двору доносився якийсь різкий, безперервний стукіт; щось десь начебто вбивали, цвях який-небудь "

Те, що його виносять, йому здається в бреду

"Те здавалося йому, що біля його збирається багато народу і хочуть його взяти і кудись винести"

Раскольников збирається йти, мати і сестра дорікають йому, що мало побув з ними

"Щось ви точно хоронили мене або навік прощаєтеся," - як то дивно промовив він ".

"Але він воскрес, і він знав це, відчував всім обновити існуючу своїм"

Воскресіння описується в епілозі коротко. Але в проміжках між фразами поміщається весь роман.

4 завдання: символіка числа 11.

текст:

  • «О 11 годині вечора зайшли Раскольников з Мармеладовим додому до Катерині Іванівні».

  • «Я пізно, ... 11 годинника є?» - час приходу Раскольникова до Соні.

  • «... на другий ранок, в рівно об 11 годині, Раскольников увійшов до відділення пристава слідчих справ до Порфирія Петровича».

Неодноразове вказівку в романі на число 11 пов'язане безпосередньо з євангельським текстом.

Достоєвський добре пам'ятав євангельську притчу про виноградаря і працівниках, який виходив наймати працівників на виноградник в 3-й годині, в 6-м, в 9-м і, нарешті, в 11-му. А ввечері заплатив усім порівну, почавши з тих, хто прийшов в 11.

Віднісши зустрічі Раскольникова з Мармеладовим, Сонею і Порфирієм Петровичем до 11 години, Достоєвський нагадує, що ще не пізно в цей євангельський годину зізнатися і покаятися, стати з останнього прийшов об одинадцятій годині першим.

-Давайте розберемося, чому Раскольников так часто перетинає міст. Ваші варіанти.


На мосту, немов на межі життя і смерті, Раскольников то гине, то оживає

  • Вступивши на міст після страшного сну на Василівському острові, він раптом відчуває, що вільний від мучили його останнім часом чар, чаклунства, він отримав свою свободу, звільнився від всіх сумнівів.

  • Повний сил і енергії після гри в "кішки-мишки" з Заметовим, він ступає на міст, його охоплює цілковита апатія ... "

  • Переходить він міст і тоді, коли йде визнаватися в убивстві.

    Міст перетинає Неву. Нева - свого роду Літа (В міфології ріка мертвих). І всякий раз Достоєвський з особливою ретельністю зазначає ці переходи, які символізують грань між живими і мертвими.

    - Звернемося до імені Марфа. Чому письменник назвав дружину Свидригайлова таким ім'ям?

    (Притча про Марфу і Марії: «У продовження шляху їх, прийшов до одного села; тут жінка на ім'я Марфа прийняла Його в свій дім; у ній була сестра, що звалась Марія; вона сіла в ногах у Ісуса і слухала слово Його. А Марта великою послугою клопоталась сказала: «Господи! Чи тобі байдуже, що сестра моя одну мене залишила служити? Скажи їй, щоб допомогла мені». Ісус же сказав їй у відповідь: «Марто, Марто, ти журишся і дбаєш про що. А потрібне одне - очисний слово Боже »).

    - Яку роль відіграє ця притча в романі?

    Думка про очисній силі слова Божого чітко сформульована Достоєвським, адже саме через слово Соні відбувається очищення душі Раскольникова.

    - Звернемося до імені Софія. Яке його значення?

    (Софія означає мудрість. А мудрість міститься тільки в слові Божому. Таким чином, саме Сонечка Мармеладова несе слово Боже через яке проходить очищення Раскольников)

    - Отже, ми з вами звернулися до деяких символів роману. Що об'єднує їх все?

    (Всі вони, так чи інакше, співвідносяться з ім'ям Ісуса Христа, вчення якого викладено в Євангелії його учнями - апостолами Матвієм, Лукою, Іоанном, Марком.)

    - А зараз давайте проведемо ще одну паралель з біблійним мотивом. Назвіть мені сім смертних гріхів, порушення яких ведуть до загибелі душі. Згадайте «Божественну комедію» Данте, всі кола, через які проходить герой разом зі своїм провідником - Вергілієм.

    (Гординя, заздрість, обжерливість, блуд, гнів (злість), жадібність (жадібність), смуток (лінь))

    - А тепер звернемося до головного героя - Родіона Раскольнікова. Які заповіді порушив він?

    - Таким чином, Достоєвський показує наскільки глибоко падіння Раскольникова, але навіть він здатний на відродження душі, треба тільки прийти до духовної віри, до Бога через любов.

    - Хто в романі стає посланцем такої любові?

    - Наступний урок ми присвятимо Сонечке Мармеладової. Ваше домашнє завдання буде пов'язане з цим образом.

    1 завдання: цитатної портрет Сонечки: спосіб життя, характер, принципи, ідеї, вплив на оточуючих, ставлення до неї оточуючих.

    2 завдання: проблемне питання: Соня - свята або грішниця? з обґрунтуванням.
    4. Узагальнення по уроку. Слово вчителя.

    - Сьогодні на уроці ми простежили, як через числову символіку розкривається роль біблійних мотивів. Звичайно, обмежені рамки уроку неможливо нам звернутися до всіх євангельським мотивами роману, це ми зробимо на наступних уроках. А в кінці хотілося б підкреслити наступне: Достоєвського можна по праву назвати художником-пророком. Він передбачав трагічну ситуацію, в якій виявилося людство і сучасний світ. Письменника лякає все: влада грошей, падіння моральності, велика кількість злочинів. Тільки сьогодні, коли наша держава і весь світ опинилися на краю прірви, коли стало ясно, що насильство в будь-якій формі може призвести до катастрофи, до знищення життя на Землі, для нас відкривається пророчий сенс формули Достоєвського "Змирися, горда людина!", Адже тільки справжня віра може допомогти людині зберегти свою моральну чистоту і духовність, тобто те, що і робить людину людиною.

    - Оцініть свій емоційний стан, задоволеність уроком і своєю роботою.

    Схожі статті