Вітенко Олена Володимирівна,
вихователь
Мета: формувати екологічні уявлення дошкільнят
завдання:
1.Воспітивать естетичний смак при виготовленні виробів з природного матеріалу
2.Дати дітям початкові поняття про ліс: в лісі росте багато різних дерев, чагарників, ростуть ягоди і гриби. Восени листя на деревах жовтіє і червоніє, в лісі завжди тінь і прохолодно.
3.Познакоміть дітей з творами мистецтва - картинами та репродукціями, що зображують осінній ліс: помічати красу природи,
4.Закрепіть знання про екологічні знаках, їх зміст і призначення.
устаткування:
Дерева і чагарники (підлогові площинні) предметні картинки із зображенням ягід (суниця, малина), грибів (опеньки, лисички, мухомор)
Екологічні знаки, що визначають правила поведінки в лісі; лялька Червона Шапочка
Репродукції картин на тему «Осінь»
Макет лісової галявини; набір природного матеріалу, для виготовлення виробів за бажанням
Фонограма «Музика лісу»
Загадки. Вірш «Здрастуй, ліс!» Вірш «Я по лісі гуляла»
Хід заняття.
Хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо в ліс. А разом з нами бажає піти Червона Шапочка. (Вітаються з нею) Та й гостей у нас багато, давайте з ними привітаємося. Дорогі гості, ми з Червоною Шапочкою вирушаємо в ліс, адже вона ходить до бабусі через ліс і все в ньому знає. Щоб швидше потрапити в ліс скажемо чарівні слова: «Квінті, кванти, бумс»
Ось ми з вами потрапили в ліс (звучить фонограма). Ліс дивиться на нас своїми очима. Давайте привітаємо його.
Здрастуй, ліс, дрімучий ліс, повний казок і чудес!
Ти про що шумиш листям вночі темною, грозовий?
Що нам шепочеш на зорі, весь в росі, як в сріблі?
Хто в глушині твоєї таїться? Що за звір? Яка птах?
Всі відкрий, що не утаі. Ти ж бачиш - ми свої!
Хлопці, в лісі ростуть різні дерева, чи знаєте ви, як вони називаються (Відповіді дітей) Якщо в лісі ростуть різні дерева, це змішаний ліс. У лісі завжди тихо і темно, особливо де росте багато ялин (показ ілюстрацій). Високі дерева змикаються своїми вершинами і не пропускають промені сонця. Якщо в лісі ростуть одні їли,
він називається ялинник. А буває ліс світлий, сонячний з одних белоствольних беріз - це гай (показ ілюстрацій)
У лісі ростуть і різні чагарники (показ ілюстрацій) Згадайте їх назви. Чим чагарники відрізняються від дерев? (Відповіді дітей) Ліс дуже великий, по ньому можна довго йти і в ньому можна заблукати. Добре, що Червона Шапочка запам'ятала дорогу. Вона дуже спостережлива, тому мама відпускає її одну до своєї бабусі.
Ось ми йшли і не помітили, як ліс закінчився і вийшли на околицю лісу або на галявину. Повторіть, як називається край лісу (Відповіді дітей)
Ось тут, на галявині ми сядемо трохи відпочити і поговорити. Червона Шапочка, коли йде до бабусі, збирає малину на малинових кущах. Червона Шапочка, наша дівчинка Настя теж хоче розповісти, як вона малину збирала разом з мамою.
Я по лісі гуляла, я малину збирала
Я не знала, що колючки
На кущах - такі злючка!
Але зате моя кошик до країв повна малини.
Ось на калинових кущах червоніють, як намистинки, грона лікувальної калини. На колючих кущах встигає шипшина. Усередині ягоди багато дрібних шипів, тому не можна її розгризати.
У різні пори року в лісі ми можемо побачити багато квітів: конвалії, дзвіночки, кульбабки, конюшина. Дуже красиво стає в лісі (показ ілюстрацій)
А ось Червона Шапочка в кошик найрізноманітніших листя назбирала. Спробуйте здогадатися, з яких дерев опало ці листя (Відповіді дітей)
На кожному аркуші причаїлася лісова загадка. Послухайте уважно і спробуйте відгадати про яке грибі хочуть розповісти листочки:
На пеньку сидять хлопці,
Називають їх (опеньки)
Ростуть в лісі сестрички,
Руді (лисички)
Ніжка біла, пряма,
Шапка червона, велика.
А на шапці, як веснянки,
Біленькі конопушки.
Біля лісу на узліссі,
Прикрашаючи темний бір,
Виріс строкатий, як Петрушка,
Отруйний (мухомор)
Хлопці, коли будете збирати гриби з дорослими, пам'ятайте, гриби які ви не знаєте, залиште на галявинці, що не топчіть, не збивайте. Їх і білочка поїсть, і їжачок поласувати, а лосі мухоморами лікуються.
Давайте пограємо в гру: «У ведмедя у бору», але тільки так, щоб не зашкодити нашому лісі. Молодці, гриби не потоптали, все в кошик зібрали.
Поле збору ягід та грибів можна і на галявинці відпочити. Давайте послухаємо музику осіннього лісу. Закриємо очі, посидимо, полежимо, вдихаючи чисте лісове повітря (релаксація під спокійну музику)
Ліс восени виглядає ошатно, святково, як ніби весь закутаний золотим покривалом. Це ми бачимо на картинах, написаних художниками:
Ліс, точно терем писаний
Ліловий, золотий, багряний
Люди ходять в ліс погуляти, помилуватися його красою, подихати лісовим повітрям - це дуже корисно для здоров'я, піднімає настрій.
Хлопці, давайте покажемо Червону Шапочку, як добре ми знаємо правила поведінки в лісі, що не можна робити в лісі і чому? (По кожному правилу показую екологічні знаки)
1.Не залишати сміття в лісі, а вирити яму, зібрати сміття і все закопати.
2. Не ламати гілка і дерева, не хитатися на них.
3. Не розпалювати багаття, берегти ліс від пожежі.
4. Не рвати великі букети квітів.
5. Не розоряти мурашники і великі гнізда
Хлопці, я вас дуже прошу, коли ви прийдете до лісу, не забувайте ці правила. А зараз нам пора повертатися, щоб швидше потрапити в дитячий сад, згадаємо чарівні слова: Квінта Квант, бумс.
Хлопці ми з вами ще не художники і не великі майстри, але теж можемо показати красу осіннього лісу у своїй майстерні.
Перед вами іграшковий ліс, але тільки чомусь зовсім порожній. Давайте згадаємо, що можна і з чого зробити, щоб ліс ожив (Відповіді дітей) Добре придумали: їжачка можна зробити з шкаралупи волоського горіха і насіння, сонечко, метелика, чоловічка - з каштанів, жолудів. А ще можна зробити гриби, ягоди, птахів чи щось інше
Звучить спокійна музика. Діти вибирають для своїх виробів природний матеріал і виконують роботу за допомогою вихователя.
Як добре у нас все вийшло: і тварини, і рослини. А тепер настала пора нам з Червоною Шапочкою прощатися. Нагадайте, будь ласка, про що їй розповісти своїй мамі: де ми були, що бачили в лісі, чим займалися (Відповіді дітей)
Тема 1 Тема 2 Тема 3 Заголовок 4 Заголовок 5 Заголовок 6 Тема 7 Тема 8 Тема 915