Методична розробка по навколишнього світу (3 клас) на тему "грунт - quot, скачати

Мета уроку: познайомити учнів з поняттям «грунт».

  • дізнатися про склад грунту;
  • вивчити основні властивості грунту;
  • визначити роль грунту як частини екосистеми;
  • розвиток вміння спостерігати;
  • розвиток уваги;
  • розвиток комунікативних універсальних навчальних дій (УУД) при роботі в парах;
  • розвиток регулятивних УУД;
  • формування бережливого ставлення до природи;
  • формування дружніх, товариських відносин між учнями класу.
  1. Підручник Вахрушев А. А. Данилов Д.Д. та ін. Навколишній світ. 3 клас ( «Мешканці Землі»);
  2. Робочий зошит до підручника Навколишній світ. 3 клас ( «Мешканці Землі»)
  3. Таблиця з набору наочних посібників з навколишнього світу «Грунт - найважливіша частина екосистеми»;
  4. Стаканчики з водою і ложки для досвіду у кожної пари;

5.Інструкція по проведенню дослідів і опису їх результатів.

6.Прозрачние склянки з водою, палички, промокальний папір (у вчителя і кожного учня).

7.Лабораторное скло спиртівка, штатив, тримач (у вчителя).

Плановані результати навчання:

1.Учащіеся розуміють сенс термінів «Грунт», «Перегній»,

2.Учащіеся вміють формулювати свої запитання по темі «Грунт», виробляти порівняння і зіставляти факти з досліджуваної теми.

3.Учащіеся вчаться критично ставитися до отриманої інформації.

Форма роботи: Індивідуально - групова

Формуються УУД: пізнавальні, комунікативні, регулятивні.

Прийоми і методи роботи:

- робота в малих групах;

- діалог і обговорення;

- звернення до досвіду учнів;

I. Організаційний момент

Учитель перевіряє готовність учнів до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання

Короткий опитування по розділу підручника «Перевір себе»:

- Що відбувається з твердими тілами при нагріванні і охолодженні?

- Чому через зміни температури відбувається утворення тріщин в каменях?

- Яку роль в руйнуванні скель грає вода?

- Яку роль в руйнуванні скель грає вітер?

- Чому рослини можуть прискорити руйнування каменів?

- У що перетворюються камені?

Учень: У пісок, глину.

Лід руйнує камені.

- Яка властивість льоду проявляється при цьому? Відповідь напишіть.

Заповніть схему «Руйнування каменів (міськ)».

- Під дією яких змін відбувається руйнування каменів?

- Тему сьогоднішнього уроку ви дізнаєтеся, отгадав загадку:

Б'ють мене ногами,

Ріжуть груди ножами.

Кожен хоче розтоптати,

А я з подарунками знову.

Робота в групах.

У групах прочитайте тексти, які ви знайдете в зеленій папці.

Є на Землі чудова комора. Покладіть в неї навесні мішок зерна, а восени, дивишся - замість одного мішка в коморі - двадцять. Відро картоплі у чудовій коморі перетворюється в двадцять відер. Жменька насіння робиться великий купою огірків, редиски, помідорів, морквин. Казка це чи не казка? Це не казка. Чудова комора є насправді. Ви, мабуть, здогадалися, як вона називається?

У слова «земля» кілька значень.

Подивіться в словнику Ожегова значення слова грунт.

Одне з них - «грунт», верхній шар кори нашої планети, поверхня.

-Спробуйте сформулювати тему нашого уроку по навколишнього світу.

Тема уроку відображається на слайді.

- Сьогодні об'єктом нашого вивчення буде грунт. Ви дізнаєтеся склад грунту, її властивості.

IV. Осмислення нового матеріалу.

- Що таке грунт? Як ви думаєте?

Грунт - це верхній родючий шар землі.

Основна властивість ґрунту - це родючість.

Товщина грунтового шару буває різна: від 2-3 см до 150-200 см і більше.

- Подивіться на зразки грунту, якого вона кольору?

- Розгляньте грунт. Давайте виконаємо кілька дослідів і з'ясуємо склад грунту.

Практична робота «Склад грунту»

Робота в групах.

- Візьмемо склянку з водою і кинемо туди грудочку грунту. Що ви побачите?

Учень: З ґрунту виходять бульбашки повітря.

- Розгляньте грунт. Давайте виконаємо кілька дослідів і з'ясуємо склад грунту.

Учитель вивішує на дошку картку:

Розмішаємо грунт паличкою і відставити склянку вбік. Продовжимо вивчення грунту.

Візьміть промокальний папір і насипте на неї трохи грунту. Притисніть її щільно до паперу. Струсіть грунт в стакан з водою.

- Що ви побачили на папері?

Учень: На папері залишилася невелика волога пляма.

Зараз я нагрію трохи грунту. Над грунтом встановлюю скло. Скло стає вологим.

- Що доводить цей досвід?

Учень: У грунті є вода.

Учитель вивішує на дошку картку:

Після закінчення цього досвіду грунт продовжує нагріватися.

- Будемо продовжувати нагрівати грунт. Що ви бачите і відчуваєте?

Учень: Над грунтом з'явився дим. У класі поширився неприємний запах.

Це згорає перегній. який утворився із залишків рослин або тварин. Саме перегній надає темний колір грунті. Родючість грунту визначається кількістю в ній перегною. У грунті є дрібні корінці, стебла, залишки листя, зустрічаються частини комах, черв'яків - це перегній або гумус.

Учитель вивішує на дошку картку:

- Візьміть склянку з водою і грунтом. Що ви бачите?

Учень: На поверхні води плавають останки комах, сміття, голки, залишки листя. На дні склянки осад.

- Розгляньте уважно цей осад. Що ви бачите?

Учень: Пісок, поверх якого осіла глина.

Учень: У грунті є пісок і глина.

Учитель вивішує на дошку картки:

Прокаленную грунт, в якій весь перегній згорів (вона сірого кольору) насипають в стакан з водою, розмішують. Через деякий час на дно осяде пісок і глина.

- Ми ще раз довели, що є присутнім у ґрунті?

Учень: Пісок та глина.

Профільтруем воду, в якій довго перебувала грунт. Кілька крапель помістимо на скло. Потримаємо скло над вогнем. Вода швидко випарувалася, а на склі залишився білий наліт. Це солі.

Діти розглядають наліт на склі.

Солі - це поживні речовини, необхідні для росту і розвитку рослин. Утворюються вони завдяки перегною під дією мікробів, які живуть в грунті.

Учень: У грунті знаходяться солі, які можуть розчинятися у воді.

Учитель вивішує на дошці картки:

Ми досліджували грунт і склали схему «Склад грунту».

На дошці вийшла схема:

VI. Що рослини отримують з грунту? Робота за підручником

- Чому грунт називають «чудової комори»?

Учень: У цій «чудовій коморі» ростуть рослини.

Далі учні заповнюють схему в Робочому зошиті (стор. 18, завдання 38).

Кращі гойдалки - гнучкі ліани

Діти розгойдуються вперед, назад, вправо, вліво

Це з колиски знають мавпи!

Хто весь вік гойдається,

Плескають у долоні.

Той не засмучується

Стрибки на місці.

VIII. Продовження роботи по темі уроку.

Прочитайте текст, який ви знайдете в синьою папці.

- Освіта грунту почалося тільки з появою на Землі живих істот. З тих пір протягом мільйонів років йде безперервні процес утворення ґрунту. За підрахунками вчених, потрібно дві тисячі років для утворення шару грунту товщиною 5 см.

Тверді породи в природі постійно руйнуються. Виходить пухкий шар, що складається з дрібних камінчиків, піску, глини. У ньому майже немає поживних речовин, необхідних рослини. Але все ж деякі невибагливі рослини і лишайники селяться тут. З їх залишків під дією бактерій утворюється перегній.

Спробуйте заповнити схему «Хто бере участь в утворенні грунту»

Діти працюють по заповненню схеми в групах.

Учитель відкриває на дошці картки-опори:

- Тепер в грунті можуть оселитися рослини. Вони дають ще більше перегною.

Так повільно камені, пісок, глина під дією живих істот перетворюються в грунт. У грунті селяться різні тварини, комахи, кроти та ін. Вони підвищують родючість грунту.

У підсумку на дошці виходить наступна схема:

- Як бачите, грунт не може з'явитися без живих істот. У той же час і рослинам, і тваринам необхідна грунт. Ось чудове підтвердження того, що в природі все взаємопов'язано.

Прочитайте текст, який ви знайдете в синьою папці.

Головна частина грунту - перегній. З нього під дією мікробів утворюються солі. Їх використовують рослини. Рослинами харчуються тварини. Коли рослини і тварини вмирають, їх останки потрапляють в грунт і під дією мікробів перетворюються на перегній. А потім з перегною знову утворюються солі. Їх використовують нові рослини. А рослинами харчуються нові тварини. Ось так речовини «подорожують» в природі як би по колу. З грунту - в рослини, з рослин - в тіла тварин, і з залишками рослин і тварин - знову в грунт. Вчені кажуть: відбувається круговорот речовин в природі.

Уявіть собі, що грунту раптом не стало. Кругообіг речовин перерветься. Зникнуть рослини і тварини. А значить, не зможуть жити на Землі і люди.

Ось чому чудовий російський вчений В. В. Докучаєв говорив, що грунт дорожче золота. Без золота люди прожити могли б, без грунту - немає.

Один сантиметр грунту утворюється в природу за 250-300 років, двадцять сантиметрів - за 5-6 тисяч років. Ось чому не можна допускати руйнування, знищення грунту.

А ось руйнуватися з вини людей вона може дуже швидко. Там, де люди знищили рослини, грунт розмиває вода, видуває сильний вітер. Цей процес називається ерозією грунту.

Щоб захистити грунт на полях, необхідно садити лісові смуги, правильно розорювати ґрунт на схилах, а взимку проводити снігозатримання.

Грунт багато чого «боїться». Наприклад, отрутохімікатів. Якщо їх беруть більше норми, вони накопичуються в грунті, забруднюють її. В результаті гинуть черви, личинки комах, мікроби без яких грунт втрачає родючість. Якщо в грунт вносять занадто багато добрив, або її занадто рясно поливають, в ній накопичується надлишок солей. А це шкідливо для рослин і для всього живого в грунті.

Шар грунту товщиною 18 см в лісі вода зможе змити за 500 тисяч років, на лузі - за 3225 років, а там, де немає рослин - всього за 15 років! Про що говорять ці розрахунки вчених?

Коли люди починають будувати дорогу, завод, житловий будинок, необхідно зняти шар грунту. Його можна буде потім використовувати, наприклад, при озелененні території. Те ж саме потрібно робити і перед видобутком корисних копалин в кар'єрах. Коли використаний кар'єр закопують (а робити це необхідно), шар грунту кладуть на колишнє місце. Треба, щоб ці важливі правила завжди строго виконувалися.

- Що вас здивувало?

Один учень розповідає про В. В. Докучаєва - чудовому російською вченого, який створив науку про грунти - грунтознавство.

- Підіб'ємо підсумок нашої роботи.

-Що нового ви дізналися на уроці?

-Що вас здивувало? Над чим ви задумалися?

Оцініть вашу діяльність на уроці.

1.Работал відмінно, все вийшло.

2. Працював добре, але не всі завдання зміг виконати самостійно.

3. Намагався на уроці, але вийшло не все, що хотілося.

4. Намагався на уроці, але працював повільно і не всі завдання встиг виконати.

Ваші враження про урок?

Оцініть роботу вашої групи.

ХI. Домашнє завдання

  1. У Робочому зошиті намалювати плакат «Бережи грунт!» (Стор. 19, завдання 39).
  2. Прочитати статтю «Що таке грунт» (підручник, стор. 65-69); відповісти на питання розділу «Перевір себе» (стор. 69).
  3. Підібрати додатковий матеріал по темі.

12.Організованное закінчення уроку.

-Ви добре попрацювали на уроке.Молодци!

Схожі статті