Урок в 4 класі
Тема: "Воєводи сил любові. Чесноти"
Мета: розкрити зміст моральної норми в житті християнина.
- навчити відрізняти добрі якості душі від негативних якостей;
- показати, як боротися з недобрими якостями своєї душі;
- розвивати усне мовлення учнів, пам'ять, розумові здібності; комунікативні навички;
- виховувати позитивні якості людини.
Комп'ютер, проектор, екран.
- організаційний момент
- Актуалізація знань по темі: «Як Бог будував будинок порятунку людини».
- Як звали людину, якій було відкрито про майбутнє народження Спасителя і про з'єднання Неба з землею? (Яків)
2. Що побачив уві сні Яків? (Сходи і ангелів)
- Як тлумачиться даний біблійний сюжет?
(Тут під насінням або нащадком його, через якого благословляться, тобто ощасливляться, всі народи, зрозуміло Спаситель. Сходи ж, яка з'єднувала небо з землею, прообразувала Божу Матір. Через Яку Син Божий, народившись від Неї, зійшов на землю для порятунку людей. Божа Матір, як ті сходинки, поєднала небо з землею). (Слайд №1)
4. Як називаються передбачення про Христа? (Пророцтва)
5. Чи справдилися пророцтва Якова?
6. Кому належать слова: «Я є шлях, і істина, і життя»?
7. Яким шляхом слід іти, щоб досягти спасіння?
8. Перекажіть казку «Як царевич наречену шукав» (Слайд №2)
Відповісти на питання до казки «Як царевич наречену шукав»:
1. Хто такий царевич? (Бог)
2. Кого позначає дочка? (Християнська душа)
3. Що таке сім золототканих сарафанів? (Сім чеснот, в які душа повинна зодягнутися щоб бути угодним Богу)
4. Що таке посох? (Віра)
5. Хто показував дівчині правильний шлях? (Різні шляхи - людські уявлення про щастя. «Я є шлях» - слова Христа про шляхи порятунку, що знаходяться вірою.)
6. Як називалося місто, в який прийшла дівчина? (Царський місто - Царство Небесне)
7. Ким були в ньому воєводи? (Ангели Божі)
8. Від чого раділи на весільному бенкеті? (Весільний бенкет - радість від єднання душі з Богом.) (Слайд №3)
III. Вивчення нового матеріалу
Тема: Воєводи сил любові. Чесноти. (Слайд№4)
Добро і зло невпинно б'ються один з одним,
а поле битви їх, - серця людські.
1. Прочитайте тему заняття.
- Чи всі слова вам зрозумілі?
- Хто такі воєводи? (З минулого заняття - це ангели)
- Що означає слово ЧЕСНОТИ?
Вислуховуються відповіді дітей.
Бесіда з питань: (Слайд №5)
Питання. Що називається притчею?
Відповідь. Притча - простий розповідь.
Питання. Про що розповідав Ісус Христос в притчах?
Відповідь. Він пояснював, як слід жити, щоб стати спадкоємцями Царства Небесного.
Питання. Що стало з посіяним насінням?
Відповідь. Насіння, яке впало при дорозі, повидзьобували птиці. На кам'янистому місці насіння негайно посходили, але корені ніде було зміцніти, і паросток зів'яв. Насіння, що впало між тернину, заглушила дика трава. А на добрій землі насіння дало плід, який зійшов і виріс.
Питання. Хто сіяч?
Питання. Що таке насіння?
Відповідь. Насіння - це слово Боже, а край дороги - це ті, хто слухає.
Питання. Чому вчить казка?
Відповідь. Притча про сіяча говорить про те, що бажає слідувати по шляху заповідей Христових необхідно постійно бути уважним до своєї душі. Спостерігати, чи принесло насіння добра, кинуте Богом в серці людини, плід навички до доброго поведінки.
5. Питання до дітей.
Як ви думаєте, у кого ми можемо вчитися доброчесного життя? (У святих)
Розповідь вчителя про святителя Іосаф Білгородському. слайд №6
У поемі «Битва семи чеснот з сімома гріхами» святитель Іоасаф Бєлгородський розповідає про те, як християни борються з недобрими якостями (пристрастями) своєї душі. І про те, які добрі якості душі людини (чесноти) допомагають йому в цій нелегкій боротьбі
6. Декламація поеми учнями
Пристрасть - прагнення до злих учинках.
Доброчесність - добре, гарна якість людини або справа.
Гріх - порушення людиною Божих заповідей (заповідей). Гріх може проявлятися в поганих думках, вчинках, словах. слайд №8
7. Бесіда з питань. слайд №9
В. Які вороги напали на людину в дорозі? Назвіть їх загін.
Від. Гордість, Заздрість, Ненависть, Злість, Обжерливість, Гнів.
В. Яких чеснот взяв він на допомогу?
Від. Смиренье, Милостиня, Чистота, Любов, Пост, лагідність.
8. Робота з зошитом Слайд №10
9.Чтеніе вірші «Сятітітелю Иоасафу».
Увага дітей звертається на зміст слова - «богослужіння» - служіння Богу. У чому воно полягає? Перше - молитва. Чому? Молитва - це розмова людини з Богом. Друге - любов. До кого? (До Бога і ближнього) Третє - хрестоношення - сенс життя християнина як проходження хресним шляхом Христа.
10. Згадуємо казку В. Катаєва «Квіточка - семицветик». Слайд №11 13
- Давайте згадаємо сенс казки.
- Скільки добрих справ могла зробити героїня?
- Яке добру справу зробила Женя?
- Яка чеснота втілилася у вчинку дівчинки?
11. Робота у дошки
На дошці квітку-семицветик, на кожному пелюсточки, якого (на зворотному боці) написана чеснота. Діти по черзі виходять, перевертають пелюстки. Разом з учителем розбираємо сенс кожної чесноти.
Смирення - свідомість своїх недоліків, слабкостей, який поєднується з відсутністю гордості, зарозумілості.
Щедрість - бажання надати допомогу.
Працьовитість - схильність, любов до праці. (Це вміння надати фізичну допомогу (допомогу в справах) людині, яка цього потребує).
Помірність - чеснота. яка виражається в самовладанні, в умінні людина а бути господарем своїх почуттів, бажань, потягів як необхідну умову досягнення морально обґрунтованої мети
Доброта - це прояв щирих почуттів, корисних іншим, і не вимагають винагороди.
Любов - любов без підстави, причини, користі, здатна покрити будь-які недоліки, проступки, злочини
12. На дошці вчитель представляє «Ліки від гріха»
На сьогоднішньому уроці ми познайомилися з позитивними якостями людини (чеснотами) і негативними (пристрастями). Тепер ми знаємо, яку чесноту закликати на допомогу в боротьбі з пристрастями.
З священної історії ми також дізналися, що Бог нагородив людину багатьма талантами. Християни називають в їх числі дану Богом людині віру. Віра в Бога, як корінь для дерева, допомагала християнам міцно стояти на ногах, не схилятися до зла. Які плоди приносило дерево - душа людини, якщо мало такий корінь?
Скажіть, а якщо людина втрачає опору під ногами, чи може він встояти прямо? Що з ним відбувається в цьому випадку?
Хто з живих істот стоїть на чотирьох кінцівках? Чим відрізняється людина від тварини? Чого немає у тварини, але є у людини?
Що допомагає людині утримати рівновагу і не падати на цьому шляху?
V. Домашнє завдання.
Виберіть одну з чеснот і постарайтеся зробити її найближчим часом.