Узагальнюючий урок з позакласного читання .Мета моєї роботи - показати хлопцям (на прикладі казок А. Пушкіна) принадність читання, навчити їх любити книгу для того, щоб через літературу вони сприймали "розумне, добре, вічне"; щоб, зробивши читання потребою, вони ставали духовно багатими особистостями. Пушкін А. С. - один з найулюбленіших письменників у нас в стране.Роль книги і читання безперечні в моральному, інтелектуальному, естетичному розвитку дітей, вони розвивають грамотність, загальний культурний рівень, розширюють емоційний світ людини, підстьобують творчі потенції, формують духовну основу особистості.
Нестандартний урок з позакласного читання
(За творами А. С. Пушкіна)
Учитель: Хафізова Ельвіра Рашитовна.
Тема: «Що за чудо ці казки. »
Мета: узагальнити знання за творами А.С. Пушкіна; розвивати мовлення
Обладнання: плакат - портрет А.С. Пушкіна; малюнки дітей; плакат з
Зображенням казок Пушкіна;
I Організаційний момент.
Дінь - ділінь дзвенить дзвінок
II Повідомлення теми, постановка цілей уроку.
- Отже, друзі, почнемо програму
Витівок у нас великий запас!
А для кого вони? Для вас!
Ми знаємо, ви любите гри,
Пісні, загадки і танці.
Але немає нічого цікавішого,
Чим наші чарівні казки.
- Прочитайте тему нашого уроку.
- Хто так говорив, як ви думаєте?
- Сьогодні ми згадаємо твори
А.С. Пушкіна, побуваємо в його поетичному світі.
III Вступна бесіда про А.С. Пушкіна.
- Казку нерідко наповнюють різні чудеса: то молода царівна засинає
вічним сном, проковтнувши шматочок отруєного яблука, то умілець Балда
провчає чортів. Все це дуже цікаво! І все це придумав
Виховували хлопчика французькі гувернери. Маленький Сашко рано
бібліотеки свого батька Сергія Львовича Пушкіна.
У 12 років Олександра Сергійовича віддали в Царськосельський ліцей,
де він провчився 6 років. У цьому ліцеї Пушкін полюбив літературу і вирішив
Пушкін любив російську природу з самого раннього дитинства.
Ще дитиною він бував у своєї бабусі в селі Захарово, де цвіли
черемха і липи, коливалася тінь від берези. У віршах Пушкіна можна
знайти всі чотири пори року.
За свої вірші, які закликали до свободи, Пушкін в ранній молодості
був висланий з Петербурга на південь Росії, а потім на північ - в село
Михайлівське. Більше двох років прожив Пушкін в цьому глухому селищі.
Тільки одна старенька, няня - Аріна Родіонівна, яка виховувала його
ще в дитячі роки і віддано любила його, була з ним весь час.
Пушкін по справжньому міцно любив свою няню і написав кілька
зворушливих віршів, до неї звернених.
Аріна Родіонівна співала Пушкіну старовинні пісні і розповідала
казки, які він потім переклав в вірші. Пушкін у своєму листі до брата
Льву писав: «Що за чудо ці казки. Кожна є поема! »
IV Вікторина по казках.
- Зараз ми згадаємо казки Пушкіна, відкриємо двері в світ казки.
1) - Я називаю героїв і предмети з казки, а ви повинні назвати казку:
- дід та баба ( «Казка про рибака і рибку».)
- три дівиці ( «Казка про царя Салтана ...»)
- цар Дадон ( «Казка про золотом півника»)
- цариця - мачуха ( «Казка про мертву царівну ...»)
- чорт ( «Казка про попа і робітника його Балду».)
- царівна - лебідь ( «Казка про царя Салтана ...»)
- дзеркало ( «Казка про мертву царівну і про сім богатирів».)
- чернявка ( «Казка про мертву царівну ...»)
- Шамаханська цариця ( «Казка про золотого півника».)
- невід ( «Казка про рибака і рибку».)
2) - Перевіримо, як ви уважно читали казку:
- Якими словами в «Казці про мертву царівну» цариця зверталася до
- Що кричав півник, сидячи на спиці? (Кірі-ку-ку. Царюй лежачи
- Розраховуючись з Балдою, поп підставив лоб. Що ж примовляв Балда
з докором? (Не ганявся, б ти, піп, за дешевизною).
- Якими словами починається «Казка про рибака і рибку»? (Жив старий
зі своєю старою біля самого синього моря.)
- Якими словами звертався старий до золоту рибку? (Змилуйся,
- Як починає Пушкін «Казку про царя Салтана»? (Три дівиці під вікном
пряли пізно ввечері.)
- Що відповідало дзеркало цариці? (Ти, звичайно, годі й казати; Ти, цариця, всіх
V - Кожен з вас повинен був підготувати вдома напам'ять уривок з казки.
А решта повинні відгадати: хто і з якої казки вимовляв ці
- «Здрастуй, красна дівиця, -
Каже він, - будь цариця
І роди богатиря
- «Ти царевич, мій рятівник,
Мій могутній Спаситель,
Не сумуй, що за мене
Є не будеш ти три дні ... ».
(Царівна - лебідь «Казка про царя Салтана».)
- «Якби я була цариця,
Я б для батюшки - царя
(Третя - сестриця. «Казка про царя Салтана».)
- «Смуток - туга мене з'їдає,
Бачити я б хотів батька ».
(Князь Гвідон. «Казка про царя Салтана».)
- «Ми об'їхали весь світ:
За морем жітьyo не зле,
У світлі ж ось яке диво ».
(Моряки. «Казка про царя Салтана».)
- «Світе мій, дзеркальце! скажи,
Так всю правду доповів:
Я ль на світі всіх миліше
Всіх рум'яний та понад? »
(Царівна. «Казка про мертву царівну».)
- «Ти, звичайно, годі й казати:
Ти, цариця, всіх миліше,
Всіх рум'яний та понад ».
(Дзеркало. «Казка про мертву царівну».)
- «Не журись, іди собі з богом».
(Золота рибка. «Казка про рибака і рибку».)
Все так чисто і красиво
Хто - то терем прибирав
Так господарів чекав ».
(Старший з семи богатирів. «Казка про мертву царівну».)
- «Ой ви, молодці чесні
Братики ви мої рідні, -
Для мене ви всі рівні
Все видалити, все розумні ... »
(Царівна. «Казка про мертву царівну».)
- «Змилуйся, золота рибко,
Вилаяв мене моя стара,
Чи не дає старому мені спокою ... »
(Старий. «Казка про рибака і рибку».)
- «Дурню ти, роззява!
Не вмів ти взяти викупу з рибки! »
(Стара. «Казка про рибака і рибку».)
- «За таку послугу, -
Каже він в захопленні, -
Волю першу твою
Я виконаю, як мою ».
(Цар Дадон. «Казка про золотом півника»).
VI Інсценування (пантоміма)
ви повинні були почути.
VII Розгадування кросворду.
VIII Відгадування казок за малюнками, плакату.
- Чим займалися на уроці?
- Які казки Пушкіна були використані?
Герой «Казки про попа і робітника його Балду».
У кого перетворювався князь Гвідон?
Кого подарував звіздар царю Дадон?
У кого перетворювався князь Гвідон?
Ім'я князя в «Казці про царя Салтана ...».
Казка про мертву ...
Ім'я царя в одній з казок Пушкіна.
Чим ловив старий золоту рибку?
Ім'я працівника в «Казці про попа і робітника його Балду».
10. До кого звертається царевич Єлисей?
11. До кого звертається царевич Єлисей?
- Ви напевно втомилися?
- І тому всі встали.
Дружно витягли шиї
І, як гуси, зашипіли «ш-ш-ш»!
І, як зайчики, поскакали.
І за кущиком пропали.
Чудеса у нас на світі:
Стали карликами діти.
А потім всі дружно встали,
Велетнями ми стали.