Мета уроку: Сформувати у дітей елементарні уявлення про космос. Вчити дітей активно вживати в мові найпростіші види складносурядних і складнопідрядних пропозицій. Розвивати фонематичний слух: вчити розрізняти на слух і називати слова, що починаються на певний звук. Вчити об'єднуватися в грі, виконувати ігрові дії, діяти у відповідності з правилами та загальним ігровим задумом. Виховувати дружні взаємини між дітьми, розвивати вміння рахуватися з інтересами товаришів.
- розгляд ілюстрацій і картинок,
- проведення бесіди про космос,
- загадування загадок,
- малювання ракети кольоровою крейдою,
- читання віршів (С. Єсенін "Зірки", І. Бунін "Вогні небес", А. Лугарёва "Космічний сон"),
- розучування пальчикової гімнастики "На ракеті полетимо",
- викладання з рахункових паличок ракети, зірки.
Матеріал: Картки, рахункові палички (на кожну дитину), повітряні кулі.
хід заняття- Хлопці, вітаю вас з наступаючим святом-днем космонавтики!
- Хто літає в космос? (Космонавти)
- Хто був першим космонавтом? (Ю.А.Гагарин)
- Як ви думаєте, як можна назвати космонавтів, які вони? (Безстрашні, сміливі, відважні, героїчні)
- Яке вони здійснюють подорож? (Космічне)
- На чому літають вони в космос? (На ракеті)
- Що можна побачити в космосі? (Зірки, сонце, комету, інші планети)
- А ми, на який живемо планеті? (Планета Земля)
- А у планети Земля є сестра, вона крутиться навколо неї. Здогадалися хто вона?
Ніч приходить - вона сходить.
У небі сяє, пітьму розганяє. (Місяць)
- Хлопці, а давай ті з вами, виконаємо вправу, яке називається "Супутник Землі".
- Кожен вибере собі пару. Один буде зображувати Землю, інший - Місяць. Місяць обертається навколо Землі, а Земля в цей же час навколо своєї осі, тобто навколо себе.
(Діти під музику зображують Землю і Місяць)
Молодці, а зараз сідайте.
- Чому ж Місяць називають супутником Землі? (Земля притягує до себе Місяць, не дає їй піти, тому вона завжди поруч із Землею)
На мольберті виставляються картки, і проводиться гра "Четвертий зайвий"
Діти повинні перерахувати, що намальовано на картці, що зайве і чому? (Н-р: ракета, Місяць, скафандр, велосипед і.т.д.)
Раз два три чотири п'ять,
Починаємо ми злітати.
На ракеті полетимо,
І всю Землю облетим.
На Місяці ми здійснив посадку,
І на Землю повернемось.
Гра на розвиток дрібної моторики "Ракета".
А давайте-ка, хлопці,
Пограємо в космонавтів,
У космос з вами полетимо!
Збираємося в політ,
Будуємо новий зореліт.
- Давайте викладемо з паличок ракету. (Діти підходять до столів і кожен викладає ракету)
- Хлопці, Лунтик запрошує нас в гості, одному йому дуже сумно.
- А де ж він живе? (На Місяці) А давайте полетимо до нього на Місяць!
- Починаємо збирати багаж. Що ж нам знадобиться для нашого космічної подорожі? (Карта, космічне харчування, комп'ютер)
- А чи можна летіти на Місяць в повсякденному одязі?
- Що необхідно надіти для космічної подорожі? (Скафандри)
- Давайте одягнемо скафандри. Імітація надягання.
- Ти в чому? (Питаю 2-3 дітей)
- Я буду командиром космічного польоту, а ви мій екіпаж.
- А наш космічний корабель ми назвемо - "Сміливий".
(Cтав стільчики в формі ракети. Виставляю картинки із зображенням ракети - в цей час звучить музика)
- Увага! Приготуватися до польоту! Пристебнути ремені. Включити прилади.
Починаємо зворотний відлік: 5, 4, 3, 2, 1. Пуск! Ми вже в космосі!
- У нас все в порядку? (Беру рацію)
- Земля, Земля, я "Сміливий", у нас все в порядку!
- Хто знає, як називається вікно в ракеті? (Ілюмінатор)
- Це важке слово, повторіть його ще раз.
- Ми вже далеко відлетіли від Землі, подивіться в ілюмінатор, яка вона? (Красива, блакитна, незвичайна, чарівна, чудова)
Вірш: (читає дитина)
Пілот в космічній ракеті
На Землю глянув з висоти.
Ще ніхто, ніхто на світі
Такий не бачив краси.
Ах, какая красота!
Не страшна нам висота!
Пролітаємо над лісами.
Над високими горами.
- Хлопці, в космосі немає тяжіння Землі, і ми в стані невагомості - давайте встанемо і випробуємо цей стан. Ми в невагомості! (Проводиться динамічна вправа "Невагомість")
- В невагомості пливемо
Ми під самою стелею.
(Діти розходяться і роблять повільні рухи руками і ногами. Потім пропоную сісти на стільчики)
- Увага, приготуватися до посадки на Місяць, закривайте очі. (Звучить музика)
- Прилетіли! Відкривайте очі. Вимикаємо прилади. Виходьте.
- А де ж Лунтик? Давайте його покличемо. (Входить Лунтик)
- Привіт, я Лунтик, я живу на Місяці зі своїми друзями лунятамі.
- Хочете дізнатися якою мовою говорять лунята?
Вони кажуть - рісоварь - а як це слово звучить на нашій мові?
Як ви думаєте? (це олівець)
Варюля - каструля
Уколка - голка
Ділібомчік - дзвіночок
Зубохват - крокодил
- Хлопці, а ми з лунятамі дуже любимо, граємо в гру, називається вона "Друзі".
- Хочете пограти? Вставайте в коло.
Я тобі друг - і ти мені друг,
Я встану в коло, і ти вставай в коло,
Я тебе бачу - і ти мене бачиш,
Я тебе чую - і ти мене чуєш.
Я помахаю, і ти помахаєш.
Прощай, я скажу - і ти мені скажеш.
- Хлопці, у мене біда. Ось тут на космодромі стоять 5 ракет, потрібно знайти 2 однакові.
Одна - ваша, інша - моя. (Ракети розташовані на дошці)
- Лунтик, а наші діти хочуть показати тобі танець з повітряними кулями. Ой, діти, а у нас немає кульок, що ж робити?
Лунтик. Не біда, я вам подарую кульки, але тільки не повітряні, а місячні.
(Діти танцюють з повітряними кулями)
(Лунає сигнал по рації)
- Нас викликає Земля.
Земля, земля, я - "Сміливий", вас зрозумів, повертаємося додому.
(Прощаємося з Лунтіком, сідаємо на стільчики, пропоную пристебнути ремені, включити прилади)
- Увага! Починаємо зворотний відлік: 5, 4, 3, 2, 1, Пуск! Закривайте очі. (Звучить музика)
- Відкривайте очі, наш космічний політ закінчено.
- Сподобалося вам подорож?
Що цікавого ви запам'ятали? Наше заняття закінчено. Всім дякую!