Тема уроку: "Дієслова-виключення".
Мета: познайомити з дієсловами-винятками.
завдання:- формувати навички визначення відмінювання дієслова і правопису особистих закінчень дієслів;
- збагачувати словниковий запас, розвивати мовлення, увагу, пам'ять, мислення;
- виховувати любов до рідної мови.
- підручник "Російська мова. 4 клас ". Т.Г.Рамзаева;
- для кожного учня "світлофори" з буквами;
- для кожного учня конверт з текстом вірша про дієсловах-винятки;
- для вчителя картки 1 спр. 2 спр.
- закриті картки з дієсловами-винятками;
- екран, мультимедійний проектор або оверхед.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
Учитель: - Сьогодні кожному з вас прийшло незвичайне лист. Але щоб дізнатися, що написано в ньому, ми повинні пройти випробування: виконати всі завдання.
2. Словникова робота.
- Словниковий диктант (проводиться усно). Учні за допомогою "світлофорів" показують, яка пишеться буква. Учитель диктує слова: шляхо хід, шо Фер, зліва. направо. праворуч. ж лать, до рабель, ва гон, адре с, інженерні нер, ді ректор.
- - Випишіть словосполучення, в яких дієслово вжито в переносному значенні. На дошці відкривається запис. Робота виконується в зошиті. Один учень виконує на дошці.
Грати м_чом, серце шепоче, подає пальто, прогл_тіл мову, сонце світить, кл_вать носом.
- На яку орфограмму пропущені букви? Перевірка.
3. Визначення теми уроку і постановка навчальної задачі.
- Над якою темою ми працювали на попередньому уроці?
- Що таке дієслово?
- Замініть дієсловом такі вирази:- Приносити радість кому-небудь.
- Викликати здивування.
- Вести суперечка.
- Не дозволяти робити що-небудь.
- З'єднувати будь-які частини за допомогою клею.
У зошитах діти записують слова: радувати, дивувати, сперечатися, забороняти, клеїти.
- Що спільного в цих словах?
- На які групи можна розбити? За якою ознакою?
- Як визначити відмінювання дієслова?
На доскепоявляются картки (див. Малюнок 1).
- Як змінюється дієслово?
- Поставте дані дієслова в даний час, 3 особа, одн (2 учнів пишуть на дошці).
- Як ви міркували? (Перевірка).
- Як по-іншому називається зміна дієслова по особах і числах?
- Над чим сьогодні ми будемо працювати на уроці?
- Вірно, сьогодні ми продовжимо роботу з визначення відмінювання дієслова і правопису закінчень.
- Які особисті закінчення мають дієслова 1 дієвідміни? 2 відмінювання?
- Допишите слова: бре_т, стел_т.
- Давайте подивимося, як написані ці слова в відомих віршах.
Учитель проектує на екран тексти (див. Додатки 1 і 2).
"Папа до дзеркала сідає:
- Мені підстригтися і поголитися!
Старий майстер все вміє:
Сорок років стриже і голить ".
С. В. Михалков.
"Скаче кінь. Простору багато.
Сипле сніг і стелить шаль.
Нескінченна дорога
Тікає стрічкою в далечінь ".
С.Есенин.
- Яке у вас було завдання?
- Яке правило ви застосували, коли виконували завдання?
- Вдалося виконати завдання правильно?
- А якщо ці слова не підкоряються правилу, то, як їх назвати?
- Яка тема нашого уроку?
- Прийшов час відкрити конверти і прочитати лист.
Учні читають першу частину листа:
"До другого дієвідміні віднесемо ми без сумніву
Всі дієслова, що на-ить, виключаючи голити, стелити. "
Картки додаються в перший стовпчик (див. Рисунок 2).
- Зробіть висновок про те, як правильно треба написати ці слова в 3 особі, однини наст. вр. і чому.
- Є й інші дієслова-винятки. Відповівши на питання, ви познайомитеся з ними. Їх всього 11. Запишіть в зошити. Учитель відриває на дошці по одній картці зі словами.- Дієслово "перегнати" без приставки ... гнати.
- Як сказати по-іншому: "Не говорити нічого зайвого, мовчати, коли потрібно" - "язик за зубами ... тримати".
- Синонім до слова "стримуватися" ... терпіти.
- Хитрувати, лукавити - хвостом ... вертіти.
- На питання Червоної Шапочки "Бабуся, чому у вас такі великі вуха?" Вовк відповів: "Щоб краще ... чути".
- "Бабуся, чому у вас такі великі очі?" Вовк відповів: "Щоб краще ... бачити".
- Антонім до слова "любити" ... ненавидіти.
- Свідомо не помічати що-небудь - крізь пальці ... дивитися.
- Слово "дихання" утворено від дієслова ... дихати.
- Від іменника "образа" утворіть дієслово ... образити.
- Замініть дієсловом вираз "Перебувати в залежності" ... залежати.
На дошці відкриті картки зі словами (див. Малюнок 3).
Учні читають другу частину листа:
гнати, тримати, терпіти, вертіти,
Чути, бачити, ненавидіти,
Але дивитися, дихати, образити
І залишилося лише залежати ".
- Чому ці слова називаються "дієслова-виключення"?
- Дієслова-виключення можна запам'ятати і в іншому порядку. Прочитайте правило в підручнику на с.206.
4. Закріплення.
1) Упр. 480 (самостійно)
2) Вибірковий диктант.
Учитель читає по одному реченню текст:
Не руйнуйте мурашину купу. Це - плід великої праці дружного колективу. Дивишся на мурах і бачиш їх величезну роботу.
- Які слова виписали? Поясніть написання.
5. Підсумок уроку.
- Що ми сьогодні робили на уроці?
- Що нового для себе ви дізналися?
6. Домашнє завдання.
Вивчити напам'ять вірш про дієсловах-винятки.
- Ми пройшли всі випробування.
- Дякую за роботу!
Учні відповідають: "Спасибі за урок!"