Урок математики по темі "види кутів. Вимірювання кутів" містить технологічну куртку та сценарій уроку, роздатковий матеріал, презентацію. На уроці використовуються технології проблемного навчання, проектна діяльність.
Урок математики в 5 клас Тема уроку: Вимірювання кутів. Вид уроку: урок вивчення та первинного закріплення нових знань. Клас: 5 Дидактична мета: створити умови для формування нової навчальної інформації. Проблемне питання: як виміряти кути за допомогою транспортира? Цілі за змістом:
- навчальні: продовжити знайомство з геометричною фігурою кут, видів кутів, дати поняття градусної міри кута, познайомити з приладом для вимірювання кутів - транспортиром, вчити вимірювати кути, формувати загальне поняття про спосіб вимірювання кутів транспортиром.
ПК, проекційне устаткування, презентація до уроку;
Чай чорний, інструменти (трикутники, лінійки, транспортири);
Конверти з роздатковим матеріалом.
Форми роботи учнів: фронтальна робота, групова технологія, ІКТ.
Кути, так само як відрізки можна вимірювати не тільки накладенням, але і за допомогою вимірів.
Найпоширенішою одиницею виміру кутів є кут величиною в один градус.
Для вимірювання кутів застосовують транспортир.
Покладіть перед собою транспортири. Ви бачите, які вони різні, але у всіх є щось спільне, про що ми зараз будемо говорити.
Отже, шкала транспортира. Вона розташована на півкола і пронумерована від 0 до 180. Бувають шкали подвійні: нумерація йде зліва направо і справа наліво.
Також є круглі транспортири, шкала йде по колу від 0 до 360, але вона також розділена на дві півкола.
Центр цієї півкола відзначений на транспортирі точкою або рискою. Знайдіть на своєму транспортирі центр і покажіть його.
Що ще вимірюють в градусах?
Прочитайте «математичний блокнот» про походження слова «градус» на стор. 84 підручника
Познайомимося з алгоритмом вимірювання кутів за допомогою транспортира.
Прочитайте алгоритм вимірювання кутів за допомогою транспортира на стор. 85 підручника
У вас на партах лежать транспортири і моделі кутів.
Виміряйте градусну міру цих кутів. Не забудьте контролювати правильність роботи з транспортиром за допомогою стр. 85 підручника.
Як записати результати вимірювань? Дивимося рубрику «записуємо рішення» стор. 84 підручника.
А тепер ми можемо відповісти на питання: «На скільки один кут більше іншого». Зробимо запис. Порівняємо градусні міри кутів і зробимо висновок.
Яка градусна міра розгорнутого кута, прямого кута? Як ви думаєте, які значення може приймати градусна міра гострого кута, тупого кута? Перевіримо правильність відповідей за допомогою рубрики «Увага» стор.84 підручника
I. Організаційний момент: Мотивація і виявлення проблеми.
Французький письменник XIX століття Анатоль Франц одного разу зауважив, що:
«Вчитися можна тільки весело. Щоб перетравлювати ці знання, потрібно поглинати їх з апетитом ».
Давайте сьогодні на уроці будемо слідувати цій раді. Будемо активні, будемо поглинати знання з великим бажанням, тому що вони стануть в нагоді вам в подальшому житті.
Сьогодні ми продовжимо працювати з кутами, а ось тему визначте ви самі, але трохи пізніше.
- Зараз мис вами згадаємо, що вже знаємо про кути:Кут - це фігура, ... (що складається з двох променів виходять з однієї точки)
Кут позначається ... (трьома буквами або однієї, що стоїть в вершині кута)
Сторони кута - це ... (промені)
Вершина кута - це ... (загальне початок).
Які кути називаються рівними? (Два кути, які при накладенні збігаються)
2. Порівняйте два завдання.
Визначте, який із двох відрізків на малюнку 93 (а) більше і на скільки?
Визначте, який з двох кутів більше на малюнку і на скільки? (Складне Становище - проблемна ситуація)
4. Як виконати перше завдання? Чим вимірюють відрізки? Які одиниці вимірювання відрізків ви знаєте?
5. Яких знань і умінь вам не вистачає, щоб виконати друге завдання?
Відповіді учнів: Для того, щоб визначити на скільки один кут більше (або менше) іншого, ми повинні вміти вимірювати кути, а для цього потрібно:
Знати, який прилад служить для вимірювання кутів;
Знати одиницю вимірювання кутів.
III. Вивчення нової теми: Пошук виходу з проблемної ситуації.
1) Спробуйте сформулювати тему уроку?
ОТКРОЙТЕ ЗОШИТИ. Запишіть ЧИСЛО, Класна робота,
ТЕМА: «Види кутів. Вимірювання кутів ».
Мета уроку: «Навчитися визначати види кутів, вимірювати і будувати кути, заданої величини»
Щоб дізнатися, який прилад служить для вимірювання кутів, відгадає зашифроване слово.
2) Розрахуйте, виберіть правильну відповідь і заповніть таблицю.
Зашифроване слово - назва інструменту, який служить для вимірювання кутів.
Штрихи шкали транспортира ділять півколо на 180 рівних частин. Промені, проведені з центру півкола через ці штрихи, утворюють 180 кутів, кожен з яких дорівнює частці розгорнутого кута. Такі кути називають градусами.
Градусом називають частку розгорнутого кута. Градуси позначають знаком °. Кожне ділення шкали транспортира дорівнює 1 °.
1 ° дорівнює 60' (хвилин)
1 'дорівнює 60'' (секунд)
1. Поєднати вершину кута з центром транспортира.
2. Розташувати транспортир так, щоб одна зі сторін кута проходила через
початок відліку на шкалі транспортира (т. е поєднати з 0º).
3. Знайти штрих на шкалі, через який проходить друга сторона.
4. Перевірити, чи відповідає отримана міра кута його виду (гострий, тупий, прямий, розгорнутий).
Алгоритм побудови кута із заданою градусною мірою
1. Накресліть промінь з початком точки А.
2. Накладіть транспортир так, щоб центр його збігався з точкою А, а промінь пройшов через початок відліку на шкалі.
3. На цій же шкалі транспортира знайдіть штрих, який відповідає.
4. Відзнач на кресленні точку С проти штриха з відміткою
5. Проведи промінь АС. Поставте крапку В.
Мама моя взяла листок
І загнула куточок. Кут ось такий у дорослих
Називається прямим. Якщо кут вужче - гострим,
Якщо ширше, то - тупим.
Муніципальне загальноосвітній заклад «Середня загальноосвітня школа п. Червоний Текстильник Саратовського району Саратовської області»
учні 5 «А» класу
Оформіть запис у вигляді: